[ Home ] [ Results ]

Gallup Gallop 5k Run
Run Age Group Results
Sunday, July 15, 2007 - Ann Arbor, Michigan

MALE OVERALL
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   144 TOM BISBEE                  18 ANN ARBOR            16:40  5:22 

FEMALE OVERALL
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   134 JULIE ZIEGLER               27 ANN ARBOR            21:37  6:58 

MALE MASTERS
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    66 NAOHIRO INOHARA             43 ANN ARBOR            19:19  6:14 

FEMALE MASTERS
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    37 SHEILA ELZ                  43 BELLEVILLE           22:36  7:17 

MALE GRAND MASTERS
Place No.  Name                       Age City               Time    Pace  
===== ==== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   10 JAMES BERRY                 54 TECUMSEH             20:12  6:30 

FEMALE GRAND MASTERS
Place No.  Name                       Age City               Time    Pace  
===== ==== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   27 ELKE DOZAUER                56 ANN ARBOR            25:21  8:10 

MALE AGE GROUP: 1-19
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   137 ALEXANDER BROOKS            17 ANN ARBOR            17:16  5:34 
    2   186 ADAM KERN                   15 ANN ARBOR            18:21  5:55 
    3   149 MICHAEL PIDGEON             16 ANN ARBOR            18:40  6:01 
    4   152 JUMANNE LEE                 16 ANN ARBOR            18:42  6:02 
    5    84 ANTHONY MANN                16 ANN ARBOR            20:38  6:39 
    6    50 RYAN GAUCHE                 11 SALINE               21:12  6:50 
    7    62 TOMMY HELD                  18 ANN ARBOR            24:14  7:48 
    8   169 KUNAL TANGRI                 9 TROY                 24:55  8:02 
    9   168 TOM KALOGEROPOULOS          14 BRIGHTON             24:56  8:02 
   10   125 RYAN TICE                   11 SALINE               26:36  8:34 
   11   138 ALEXANDER PRATT             16 ANN ARBOR            27:33  8:52 
   12   118 SCOTT SPRAU                 17 ANN ARBOR            27:40  8:55 
   13     7 GILES AVANT                 10 SOUTHFIELD           28:49  9:17 
   14    64 ANTHONY HOSTMAN             14 WYANDOTTE            30:58  9:58 

FEMALE AGE GROUP: 1-19
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   158 SARAH SCHWENTEMAN           16 STERLING HEIGHTS     25:05  8:05 
    2    94 KELSEY PELLETIER            12 SALINE               26:52  8:39 
    3   173 KATHARINE TATUM             19 ANN ARBOR            27:28  8:51 
    4   103 ELIZABETH RHINE             12 SALINE               28:07  9:03 
    5   105 KELLY RICHART               13 SALINE               28:16  9:06 
    6    73 MACKENZIE KELLER            13 SALINE               28:17  9:07 
    7    70 AVANTIKA JETLI              10 ANN ARBOR            28:30  9:11 
    8    79 KELSEY KRUS                 12 SALINE               28:59  9:20 
    9   106 SAMANTHA RICHART            13 SALINE               28:59  9:20 
   10   122 KELSEA STRAWBRIDGE          13 SALINE               29:00  9:21 
   11    44 SHELBY FRAILEY              12 SALINE               31:13 10:03 
   12    67 EMILY JABLONSKI             12 SALINE               35:28 11:25 
   13   102 ALISON RENTSCHLER           13 SALINE               37:25 12:03 
   14    29 ALEX EDDINGTON              13 SALINE               37:25 12:03 
   15    13 ELLISSA BLACK               15 ANN ARBOR            41:36 13:24 
   16     5 ANNA AVANT                   6 SOUTHFIELD           41:59 13:31 

MALE AGE GROUP: 20-29
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    87 CHRISTOPHER MCGUFFEY        23 ANN ARBOR            19:48  6:23 
    2   142 CHRISTOPHER KIRBY           26 ANN ARBOR            21:46  7:01 
    3   171 JEREMY SPATER               22 ANN ARBOR            22:24  7:13 
    4   185 AARON LEOPOLD               26 ANN ARBOR            22:35  7:17 
    5    21 TERRENCE COLEMAN            26 ANN ARBOR            22:54  7:23 
    6   119 JAMES STEPKE                26 WALLED LAKE          24:14  7:48 
    7    69 TIM JAMES                   25 ANN ARBOR            24:57  8:02 
    8    77 NICK KOHUT                  22 ANN ARBOR            25:21  8:10 
    9   195 MARK JEROMIN                29 CANTON               29:10  9:24 
   10   177 BROOKLYN NETHERTON          26 FARMINGTON           31:31 10:09 

FEMALE AGE GROUP: 20-29
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    95 RYAN PFAHL                  26 ANN ARBOR            23:21  7:31 
    2   175 ASIA RENNING                26 MILAN                23:25  7:33 
    3   191 LIZ HOLOWASKO               26 ANN ARBOR            23:31  7:34 
    4   128 EMMA WAGNER                 21 YPSILANTI            24:02  7:45 
    5    80 JEN LANDIS                  26 WALLED LAKE          24:15  7:49 
    6   155 LAURA GOOD                  26 ANN ARBOR            24:24  7:51 
    7    61 TARYN HARTMAN               22 SALINE               25:25  8:11 
    8   107 SARAH SCHNEIDER             28 ANN ARBOR            26:27  8:31 
    9    26 RACHEL DELLWO               22 ANN ARBOR            26:31  8:32 
   10   192 JESSICA BENTOSKI            25 ANN ARBOR            27:44  8:56 
   11   139 JENNIFER BAKER              23 ANN ARBOR            27:57  9:00 
   12   131 CHRISTINE WHITE             20 ANN ARBOR            28:59  9:20 
   13    16 SARAH BOWERSOX              25 ANN ARBOR            30:28  9:49 
   14    71 NTINA KALOGEROPOULOS        25 VIENNA               30:43  9:54 
   15    45 SUZY FRANCOEUR              29 WHITMORE LAKE        31:18 10:05 
   16    74 ANGIE KENNEDY               27 MANCHESTER           32:14 10:23 
   17    90 SARAH MILLER                29 CANTON               36:22 11:43 
   18    59 BRITTNE HALFORD             21 SOUTHFIELD           42:00 13:31 

MALE AGE GROUP: 30-39
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   157 JOEL HOOSE                  39 FENTON               18:45  6:02 
    2     4 THOMAS ARBAUGH              30 YPSILANTI            18:47  6:03 
    3    93 MATTHEW NYQUIST             32 DEARBORN             20:45  6:41 
    4   100 DAVID QUEEN                 34 ANN ARBOR            22:02  7:06 
    5    12 STANLEY BIES                39 ANN ARBOR            23:48  7:40 
    6   182 OSCAR OBANDO                36 ANN ARBOR            23:52  7:41 
    7    33 SWAPNEEL EKBOTE             32 ANN ARBOR            24:04  7:45 
    8   156 BRETT EVERS                 36                      26:06  8:24 
    9   199 JEFF PLAKKE                 34 DEXTER               36:54 11:53 

FEMALE AGE GROUP: 30-39
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   189 KARLEEN AHUJA               30 ANN ARBOR            23:00  7:25 
    2    39 KAREN EVERS                 33 COLORADO SPRINGS     23:02  7:25 
    3  9001 JENNIFER WARD               31 FARMINGTON           23:13  7:29 
    4    41 JENNIFER FIKE               39 ANN ARBOR            24:07  7:46 
    5   109 ANDREA SIMON                37 DEXTER               26:06  8:24 
    6   150 YVONNE CHAMPOUX             38 YPSILANTI            26:09  8:25 
    7     1 GRETCHEN ADDOR              37 BRIGHTON             27:14  8:46 
    8    55 AMY GROVE                   39 LINCOLN              28:49  9:17 
    9    65 REBECCA HOSTMAN             32 WYANDOTTE            29:27  9:29 
   10    15 CHERYL BOSS                 39 YPSILANTI            29:52  9:37 
   11   108 HOLLY SEXTON                33 YPSILANTI            30:44  9:54 
   12   135 KARLA CUSACK                34 YPSILANTI            30:58  9:58 
   13   101 COURTNEY REDDY              37 ANN ARBOR            31:38 10:11 
   14    83 TRACEY LIPHARDT             36 BERKLEY              31:57 10:17 
   15     2 LIZ AHRENS                  30 MANCHESTER           32:14 10:23 
   16   133 NICKIE WIGGINS              30 ANN ARBOR            32:42 10:32 
   17    54 KATIE GRAB                  34 CANTON               33:37 10:50 
   18    92 KELLY NYQUIST               31 DEARBORN             33:42 10:51 
   19   198 LARA RUSCH                  31 DAYTON               36:54 11:53 
   20    75 JOANNE KENT                 34 YPSILANTI            38:26 12:23 
   21     8 SANDRA AVANT                36 SOUTHFIELD           38:48 12:30 
   22    88 MARY MCISAAC                34 CANTON               41:44 13:26 

MALE AGE GROUP: 40-49
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   172 PHIL MACBRIDE               47 ANN ARBOR            19:24  6:15 
    2   174 TOM KELLY                   40 NORTHVILLE           20:38  6:39 
    3   147 KURT DUTCHER                44 DEXTER               20:41  6:40 
    4   170 MICHAEL BROWER              42 YPSILANTI            21:02  6:47 
    5   202 KARL MAJESKE                45 ANN ARBOR            21:16  6:51 
    6    99 JOE PURCELL                 49 ANN ARBOR            21:17  6:51 
    7    19 JON CIOFFI                  40 ANN ARBOR            24:07  7:46 
    8   176 JOHN CENICEROS              41 FARMINGTON           24:57  8:02 
    9    58 JEFF HAGLOCH                40 INDIANAPOLIS         25:56  8:21 
   10   163 JAMES RUEDIN                46 SOUTH LYON           26:48  8:38 
   11   165 SEAN COONEY                 40 PLYMOUTH             27:09  8:45 
   12    68 GARY JABLONSKI              41 SALINE               27:23  8:49 
   13   154 RONALD KUSZ                 44 TECUMSEH             27:37  8:54 
   14   183 RICK DEKEON                 49 ANN ARBOR            27:56  9:00 
   15     6 ANTONIO AVANT               48 SOUTHFIELD           28:49  9:17 
   16    78 TIM KOLLING                 46 DEARBORN HEIGHTS     30:05  9:41 
   17     3 DAVID ANDERSON              46 YPSILANTI            30:10  9:43 
   18    34 ALAN EKQUIST                49 CLINTON              30:15  9:45 
   19    25 STEVEN DAVIDSON             45 CANTON               31:36 10:11 
   20   162 JOE VANSTINE                42 MONROE               32:10 10:21 
   21   145 JOHN GRANDSTAFF             49 TECUMSEH             33:53 10:55 

FEMALE AGE GROUP: 40-49
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    52 KATHERINE GILLMAN           40 WHITMORE LAKE        22:42  7:19 
    2   151 CARMEN GREEN-LEE            42 ANN ARBOR            22:48  7:21 
    3   187 WENDY KERN                  47 ANN ARBOR            25:06  8:05 
    4   160 JEAN ROGERS                 42 STERLING HEIGHTS     25:24  8:11 
    5   161 ALEXIS NEES                 40 SALINE               25:38  8:15 
    6   115 PATRICIA SMUDZ              42 MONROE               25:45  8:18 
    7   153 SHERYL KUSZ                 41 TECUMSEH             26:50  8:39 
    8    17 LISA BROWN                  41 CANTON               27:31  8:52 
    9    98 DEB PURCELL                 43 ANN ARBOR            28:20  9:07 
   10   127 KATHLEEN VONK               40 BELLEVILLE           28:49  9:17 
   11   193 SHELLY PIKE                 40 CLINTON              29:07  9:23 
   12   148 DENISE DUTCHER              42 DEXTER               30:46  9:54 
   13    89 LESLIE MICHALZUK            46 NOVI                 31:31 10:09 
   14    24 LAURIE DAVIDSON             41 CANTON               31:36 10:11 
   15    32 JULIE EIBACH                46 ANN ARBOR            31:46 10:14 
   16   141 PIETACHMAIR FRANZ           40 ANN ARBOR            32:35 10:29 
   17   146 ERIN MCROBERT               45 TECUMSEH             33:53 10:55 
   18    11 MICHELLE BIES               40 ANN ARBOR            34:04 10:58 

MALE AGE GROUP: 50-59
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    49 MITCHELL GARNER             57 ANN ARBOR            20:39  6:39 
    2   164 STEVEN SLACK                57 ANN ARBOR            21:20  6:52 
    3    40 RANDY FIELDER               55 ADRIAN               23:27  7:33 
    4   116 ANDREW SOIFER               56 ANN ARBOR            23:29  7:34 
    5   167 JEFFREY ALLEN               50 YPSILANTI            24:36  7:55 
    6    43 JERRY FOUCHEY               57 ANN ARBOR            25:44  8:17 
    7    53 MICHAEL GLASS               56 ANN ARBOR            25:47  8:18 
    8   197 FRITZ YUNCK                 54 ANN ARBOR            26:24  8:30 
    9    18 KEVIN BUBB                  53 SALINE               27:32  8:52 
   10   184 GREGORY CAMPBELL            53 ANN ARBOR            27:56  9:00 
   11    63 CHRIS HIPPLER               56 ANN ARBOR            28:22  9:08 
   12   117 CRAIG SPANGLER              52 BLOOMFIELD HILLS     28:59  9:20 
   13    47 MIKE GALEA                  58 ANN ARBOR            32:37 10:30 

FEMALE AGE GROUP: 50-59
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   104 KIM RICHARDSON HIP          50 ANN ARBOR            29:12  9:24 
    2   200 SHELLEY GENNARA             52 NORTHVILLE           29:52  9:37 
    3    46 CAROLE GALEA                55 ANN ARBOR            35:32 11:27 
    4   132 PHYLLIS WHITE               57 ANN ARBOR            38:28 12:23 
    5   136 LOIS DEZURA                 57 ANN ARBOR            39:02 12:34 
    6    81 MONICA LIEBERT              56 ANN ARBOR            39:46 12:48 

MALE AGE GROUP: 60-69
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   166 RICH CORRELL                60 ANN ARBOR            28:10  9:04 
    2   190 MALCOLM COHEN               65 ANN ARBOR            29:34  9:31 
    3   111 STEVE SMITH                 63 SOUTH LYON           36:32 11:46 

FEMALE AGE GROUP: 60-69
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1    91 ELLEN NITZ                  66 MILFORD              26:55  8:40 
    2   120 LIA STEVENS                 61 ANN ARBOR            28:03  9:02 
    3   188 MARLENE SALBERG             62 ANN ARBOR            35:39 11:29 
    4    51 EVIE GAUTHIER               62 ANN ARBOR            38:24 12:22 
    5   201 OKSANA MALANCHUK            61 ANN ARBOR            41:36 13:24 
    6    20 BETH COLANER-KENNEY         67 ANN ARBOR            49:06 15:48 

MALE AGE GROUP: 70-79
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
    1   194 PHIL CARROLL                73 ANN ARBOR            27:13  8:46 
    2   143 RONALD GILL                 70 PLEASANT LAKE        30:01  9:40 
    3    28 WOLFGANG DOZAUER            73 ANN ARBOR            30:57  9:58 
    4   130 TOM WHALEN                  75 ANN ARBOR            31:42 10:13 

FEMALE AGE GROUP: 70-79
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 

MALE AGE GROUP: 80-98
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 

FEMALE AGE GROUP: 80-98
Place No.   Name                       Age City               Time    Pace  
===== ===== ========================== === ================== ======= ===== 
Top

Timing and results by Race Services Company
Davison, Michigan (810) 658-8100