2011 ANN ARBOR TRIATHLON/DUATHLON
SUNDAY, JULY 10, 2011
TRIATHLON RESULTS

ANN ARBOR TRIATHLON


MALE OVERALL WINNER

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 1 Ryan Rau 31 4 11:56 1:38 2 34:37 24.3 0:33 1 29:13 5:51 1:17:56
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE OVERALL WINNER

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 17 Melissa Sundermann 41 15 15:02 1:43 3 38:51 21.6 0:54 1 36:49 7:22 1:33:17
ANN ARBOR TRIATHLON

ANN ARBOR TRIATHLON

ANN ARBOR TRIATHLON


MALE MASTERS WINNER

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 2 Brian Francis 44 1 11:55 1:39 1 33:59 24.7 0:47 2 34:07 6:50 1:22:25
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE MASTERS WINNER

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 39 Karen McKeachie 58 1 13:51 1:51 1 38:22 21.9 1:01 4 43:15 8:39 1:38:18
ANN ARBOR TRIATHLON

ANN ARBOR TRIATHLON

ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 15 - 17

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 15 - 17

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 18 - 19

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 48 Alex Woolf 19 1 18:44 2:33 1 38:56 21.6 1:12 1 38:10 7:38 1:39:34
2 248 Christopher Stewart 19 3 25:36 3:29 3 56:55 14.8 1:51 2 43:36 8:44 2:11:25
3 260 Ben Robertson 19 2 22:49 3:21 2 51:37 16.3 1:59 3 55:44 11:09 2:15:27
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 18 - 19

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 187 Melissa Mack 18 1 19:09 3:23 1 47:54 17.5 1:16 1 47:49 9:34 1:59:29
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 20 - 24

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 27 Rob Hall 23 6 15:06 2:18 3 41:19 20.3 0:56 1 35:43 7:09 1:35:20
2 31 Alexander Zheutlin 20 5 14:46 2:13 5 41:59 20.0 1:02 2 35:49 7:10 1:35:47
3 35 Steven Morris 24 2 13:09 2:31 2 40:36 20.7 1:15 5 39:24 7:53 1:36:54
4 51 James Ridgeway 23 1 10:35 2:03 7 43:10 19.5 0:47 8 43:29 8:42 1:40:02
5 53 Benjamin Crane 23 4 14:05 2:33 1 40:24 20.8 0:58 7 42:23 8:29 1:40:21
6 61 Jacob Mack 21 9 17:50 1:50 4 41:30 20.2 1:47 4 38:05 7:37 1:41:00
7 89 Kevin Marvinac 24 7 15:09 3:26 8 43:18 19.4 0:48 6 41:37 8:20 1:44:17
8 123 Stephen Quinn 23 11 19:36 5:31 10 45:23 18.5 1:50 3 37:05 7:25 1:49:24
9 126 Noah Vanvalkenburg 20 8 15:38 2:46 6 42:21 19.8 1:00 11 47:59 9:36 1:49:42
10 142 Nicholas Wang 20 3 13:58 2:24 11 49:44 16.9 0:41 9 45:33 9:07 1:52:19
11 149 Jacob Lachance 20 10 19:28 3:11 9 44:36 18.8 0:45 10 45:43 9:09 1:53:42
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 20 - 24

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 19 Valerie Barthelemy 20 2 10:52 2:00 1 38:43 21.7 1:02 1 41:00 8:12 1:33:36
2 46 Katherine Carl 20 3 11:23 1:55 2 41:03 20.5 1:06 3 43:53 8:47 1:39:17
3 84 Elizabeth Koselka 21 1 10:40 2:30 3 44:11 19.0 1:27 4 44:57 9:00 1:43:43
4 145 Nora Wixom 20 4 15:28 2:33 4 45:31 18.5 0:57 5 48:36 9:44 1:53:04
5 169 Lindsay Brentin 21 8 19:18 2:58 5 49:46 16.9 2:07 2 42:41 8:33 1:56:47
6 256 Mary Piereson 21 9 20:49 2:27 6 51:08 16.4 2:24 6 56:36 11:20 2:13:22
7 272 Mary Flanagan 24 6 18:56 3:41 8 56:36 14.8 1:45 7 58:47 11:46 2:19:44
8 273 Brianna Iddings 22 5 17:56 4:37 7 51:23 16.3 3:19 8 62:31 12:31 2:19:45
9 280 Amy Meldrum 22 7 19:03 5:14 9 1:03:47 13.2 1:23 9 63:08 12:38 2:32:33
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 25 - 29

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 6 Josh Schaidle 27 1 12:23 1:46 3 39:09 21.5 0:36 1 35:22 7:05 1:29:14
2 20 John Dishinger 29 4 14:12 2:04 2 38:23 21.9 1:01 3 38:16 7:40 1:33:54
3 24 Jon Ruud 29 6 15:00 1:49 1 36:52 22.8 1:09 4 39:32 7:55 1:34:21
4 29 Todd Freitag 29 5 14:15 2:15 4 40:23 20.8 0:49 2 37:57 7:36 1:35:36
5 88 Scott Perugia 29 3 14:04 2:23 6 42:13 19.9 1:25 7 44:02 8:49 1:44:05
6 107 Brian Cuneo 25 7 16:03 2:50 8 44:28 18.9 0:43 6 43:18 8:40 1:47:20
7 113 Richard Graham 29 9 17:08 2:45 9 45:31 18.5 1:58 5 40:58 8:12 1:48:18
8 115 Alex Gray 28 2 13:27 2:07 10 45:50 18.3 2:00 9 45:05 9:01 1:48:27
9 119 Jeff Pehler 28 8 17:05 2:23 5 41:57 20.0 1:23 10 46:05 9:13 1:48:50
10 137 Jonathon Vibbart 26 10 18:36 2:48 7 43:42 19.2 1:47 8 44:40 8:56 1:51:31
11 279 Sitian Gu 27 11 25:20 3:53 11 1:04:43 13.0 1:05 11 57:28 11:30 2:32:26
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 25 - 29

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 50 Robbi Kupfer 29 2 16:53 2:23 1 41:31 20.2 1:15 1 37:59 7:36 1:40:00
2 109 Sara Spangelo 25 1 15:23 3:33 2 45:30 18.5 0:37 2 42:36 8:32 1:47:37
3 212 Ashlea Bache 29 3 16:56 3:31 4 49:39 16.9 3:42 3 51:39 10:20 2:05:25
4 224 Kristin Veltema 25 7 22:42 3:09 3 46:49 17.9 1:34 5 52:48 10:34 2:07:00
5 226 Samantha Mudge 29 5 18:14 2:12 5 49:46 16.9 1:13 6 56:51 11:22 2:08:12
6 231 Jamie Dovel 26 4 16:59 3:27 7 54:24 15.4 1:19 4 52:48 10:34 2:08:54
7 252 Anne Torrez 29 6 18:42 2:52 6 51:50 16.2 1:23 7 57:34 11:31 2:12:19
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 30 - 34

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 8 Stephen McKenna 34 2 12:57 1:59 3 39:55 21.0 1:12 1 33:53 6:47 1:29:54
2 15 Chris Marr 33 5 15:08 1:23 1 37:26 22.4 0:44 4 38:11 7:39 1:32:49
3 30 Lucas Porinsky 30 7 16:45 2:06 2 38:11 22.0 1:03 2 37:38 7:32 1:35:41
4 41 Chris Ray 31 4 14:45 1:50 4 40:41 20.6 1:10 6 40:15 8:03 1:38:38
5 71 Mitch Gerczak 30 9 17:30 3:45 5 40:56 20.5 1:40 3 38:10 7:38 1:41:59
6 92 Chris Vollbrecht 33 10 17:52 3:11 7 42:34 19.7 1:11 5 39:57 8:00 1:44:43
7 140 Benjamin Miron 33 3 14:20 2:38 11 46:51 17.9 1:45 8 46:29 9:18 1:52:00
8 146 Jack Williams 31 12 18:51 2:40 10 44:31 18.9 1:50 7 45:16 9:04 1:53:06
9 152 Anthony Atrasz 34 1 12:45 2:51 12 46:58 17.9 1:19 10 50:27 10:06 1:54:19
10 160 Brendan Cousino 30 6 15:55 3:11 9 43:46 19.2 1:06 11 51:02 10:13 1:54:58
11 170 Adam Veltema 32 8 16:50 2:21 6 41:00 20.5 1:58 14 55:06 11:02 1:57:13
12 177 Brad Labadie 33 13 18:52 3:05 8 43:33 19.3 1:35 13 51:20 10:16 1:58:24
13 204 Mitsunobu Umeda 32 15 19:39 3:52 15 49:29 17.0 0:59 9 48:58 9:48 2:02:54
14 222 Donnie Kluck 33 16 21:31 4:07 13 48:10 17.4 1:40 12 51:11 10:14 2:06:36
15 243 Rick Martin 34 14 19:26 3:12 14 48:22 17.4 2:19 15 57:11 11:27 2:10:28
16 0 David Moerlein 33 11 18:31 2:31 16 1:24:07 10.0
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 30 - 34

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 33 Stephanie Egan 33 3 16:15 1:53 1 40:02 21.0 1:16 1 37:08 7:26 1:36:31
2 70 Kristin Pillon 32 5 16:27 2:09 4 44:35 18.8 1:16 2 37:30 7:30 1:41:55
3 76 Erin Rodger 34 6 16:51 2:19 2 40:44 20.6 0:59 4 41:58 8:24 1:42:48
4 86 Courtney Kistler 30 1 13:21 3:07 3 44:08 19.0 1:11 5 42:16 8:28 1:44:01
5 135 Hallie Heigel-Williams 34 11 20:02 2:37 5 46:12 18.2 0:41 3 41:56 8:24 1:51:25
6 188 Kristen Coll 31 8 17:45 2:18 7 48:02 17.5 1:38 8 50:21 10:05 2:00:01
7 193 Kristina Martin 32 9 17:58 3:29 6 47:31 17.7 1:54 7 50:12 10:03 2:01:02
8 199 Jessica Perlman 31 10 18:11 3:17 8 48:50 17.2 1:36 9 50:39 10:08 2:02:32
9 234 Sarah Jarboe 31 4 16:22 3:12 9 53:04 15.8 1:07 10 55:31 11:07 2:09:14
10 264 Jamie Barnes 33 7 17:26 3:02 12 1:09:54 12.0 2:12 6 45:41 9:09 2:18:12
11 274 Jennifer Korman 32 2 14:05 5:35 11 59:54 14.0 0:54 11 64:57 13:00 2:25:23
12 285 Carly Jacobs 34 13 21:40 4:31 10 56:57 14.7 2:25 12 71:08 14:14 2:36:39
13 0 Heather Freeling 31 12 20:23 3:38 13 1:12:47 11.5
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 35 - 39

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 3 Kurt Holt 36 2 12:23 1:46 1 35:19 23.8 0:40 1 34:01 6:49 1:24:07
2 9 Steve Trickett 35 6 13:45 1:54 3 37:41 22.3 0:52 6 36:49 7:22 1:30:58
3 10 Stephen Fetyko 38 1 11:02 1:42 6 39:07 21.5 0:49 8 38:22 7:41 1:31:00
4 11 Craig Dolecki 38 11 15:36 2:10 2 37:29 22.4 1:00 3 35:01 7:01 1:31:14
5 13 Anthony Pariano 37 4 12:38 2:01 12 42:26 19.8 0:53 2 34:25 6:53 1:32:20
6 16 Matthew Buese 37 5 13:21 1:36 4 37:48 22.2 1:06 9 39:17 7:52 1:33:07
7 18 John Walz 39 9 14:57 2:20 7 39:43 21.1 0:53 4 35:29 7:06 1:33:20
8 25 Spencer Sargeant 38 15 16:14 2:26 5 38:21 21.9 1:16 5 36:41 7:21 1:34:56
9 56 Bill Kelley 38 16 16:20 2:19 8 40:01 21.0 1:31 10 40:26 8:06 1:40:34
10 78 Todd Gillihan 35 3 12:30 3:41 21 44:38 18.8 1:48 11 40:38 8:08 1:43:13
11 80 Jason Holman 38 10 15:02 1:59 24 47:23 17.7 1:18 7 37:45 7:33 1:43:26
12 91 Stephen Weinberg 37 13 15:56 3:16 10 41:09 20.4 1:01 14 43:14 8:39 1:44:34
13 100 Ralf Mielke 35 23 19:10 2:35 9 40:34 20.7 0:56 15 43:20 8:40 1:46:33
14 102 Matt Forney 39 12 15:43 5:01 14 42:53 19.6 1:57 12 41:28 8:18 1:46:59
15 110 Irwan Salim 35 19 17:12 2:48 17 43:24 19.4 1:28 13 43:02 8:37 1:47:51
16 122 James Demeester 36 8 14:24 4:18 20 44:28 18.9 1:22 18 44:50 8:58 1:49:18
17 130 Peter Ragnes 37 14 16:10 3:28 23 45:29 18.5 1:45 16 43:36 8:44 1:50:26
18 133 Keith Kennedy 38 7 13:53 2:42 15 43:04 19.5 1:23 20 50:23 10:05 1:51:23
19 153 Craig Phillipich 39 22 18:56 4:46 22 45:06 18.6 1:33 17 44:02 8:49 1:54:21
20 162 Adam Schoell 35 17 16:33 2:47 18 43:43 19.2 1:29 22 51:01 10:13 1:55:32
21 166 Greg White 39 25 21:25 2:50 11 41:56 20.0 1:33 19 48:09 9:38 1:55:52
22 175 Alex Obelink 37 21 18:43 2:11 19 44:23 18.9 1:25 23 51:19 10:16 1:58:00
23 179 Daniel Peffley 39 18 16:40 4:47 16 43:11 19.5 2:55 24 51:27 10:18 1:58:58
24 185 Richard Rush 35 24 20:29 2:43 13 42:53 19.6 2:30 21 50:48 10:10 1:59:21
25 259 Michael Miklosovic 35 20 17:59 4:30 25 50:46 16.5 1:44 25 60:00 12:00 2:14:56
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 35 - 39

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 52 Jacqui Barber 35 1 12:11 2:39 4 41:08 20.4 1:04 3 43:11 8:39 1:40:12
2 63 Kelly Bennett 36 4 14:16 2:30 2 40:19 20.8 1:09 1 42:48 8:34 1:41:01
3 65 Nichole Minier 38 6 15:14 2:08 1 39:46 21.1 0:59 2 43:07 8:38 1:41:11
4 77 Monica West 38 5 15:03 1:49 3 40:36 20.7 1:13 4 44:24 8:53 1:43:03
5 101 Erika Beauchamp 37 2 13:54 2:10 7 44:16 19.0 1:07 5 45:28 9:06 1:46:54
6 104 Jen Brown 37 3 14:05 2:20 6 43:55 19.1 1:17 6 45:34 9:07 1:47:10
7 136 Rebecca Turner 35 10 16:34 2:47 8 44:17 19.0 1:00 7 46:52 9:23 1:51:29
8 159 Robyn Kaiser 38 11 17:13 2:42 5 43:39 19.2 1:43 8 49:31 9:55 1:54:46
9 184 Tara Kane 39 9 16:19 2:59 11 47:28 17.7 1:24 11 51:12 10:15 1:59:19
10 197 Sara Vogler 37 12 18:05 3:32 9 45:46 18.4 2:45 12 52:17 10:28 2:02:22
11 205 Mami Kato 37 13 19:23 2:17 13 49:04 17.1 2:03 10 51:08 10:14 2:03:53
12 223 Amy White 39 15 20:35 3:15 10 46:08 18.2 1:39 14 55:23 11:05 2:06:57
13 235 Laura Carr 35 14 20:08 3:00 16 54:40 15.4 1:19 9 50:20 10:04 2:09:25
14 238 Colinda Mahoney 39 16 22:14 3:11 12 47:41 17.6 2:15 13 54:29 10:54 2:09:48
15 240 Kelly Rose 36 7 15:47 3:04 15 53:15 15.8 1:39 15 56:09 11:14 2:09:53
16 246 Reyna Lajiness 36 8 16:12 2:59 14 50:42 16.6 1:45 16 59:35 11:55 2:11:10
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 40 - 44

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 4 Jonathan Hoag 41 2 14:17 1:33 4 38:17 21.9 1:15 1 32:19 6:28 1:27:40
2 5 Jonathan Bennett 42 1 14:02 2:15 1 36:53 22.8 0:55 2 34:24 6:53 1:28:27
3 7 Dan Jeromin 40 3 14:20 1:53 2 37:07 22.6 0:51 3 35:08 7:02 1:29:18
4 34 Eric Kos 44 10 16:34 2:02 8 39:28 21.3 0:39 5 38:01 7:37 1:36:42
5 37 Michael Dushane 40 12 17:28 2:00 5 38:22 21.9 0:58 6 38:56 7:48 1:37:41
6 38 Mark Stuligross 43 9 16:07 1:49 11 40:02 21.0 0:57 7 39:17 7:52 1:38:09
7 43 Kevin Hauser 41 16 17:47 2:13 3 37:48 22.2 0:58 9 40:14 8:03 1:38:59
8 57 Mike Jarvey 40 6 15:42 2:35 10 39:56 21.0 1:05 11 41:19 8:16 1:40:35
9 58 Emil Sims 40 21 19:19 2:13 7 38:40 21.7 1:07 8 39:28 7:54 1:40:46
10 59 Pete Benner 41 11 16:36 1:45 9 39:33 21.2 1:09 14 41:50 8:22 1:40:52
11 66 Brian Harreld 44 4 14:46 3:58 18 43:42 19.2 2:00 4 36:53 7:23 1:41:17
12 67 Patrick Kubovsky 41 20 18:55 1:52 6 38:22 21.9 1:05 10 41:11 8:15 1:41:22
13 75 Thomas Valko 44 13 17:28 2:11 12 40:20 20.8 0:46 13 41:46 8:22 1:42:28
14 114 Matthew Murphy 40 18 18:06 3:08 19 43:42 19.2 1:48 12 41:43 8:21 1:48:25
15 116 Jose Rustia 40 14 17:29 3:11 13 41:58 20.0 1:09 15 44:43 8:57 1:48:28
16 118 Jonathan Samuels 41 5 14:58 2:14 16 42:51 19.6 1:12 19 47:32 9:31 1:48:44
17 128 Curt Lawson 40 7 15:45 3:02 17 43:23 19.4 1:32 17 46:40 9:20 1:50:21
18 132 Jeffery Stephens 41 8 16:02 2:07 15 42:32 19.7 1:08 20 49:25 9:53 1:51:12
19 148 Steven Jordan 43 15 17:39 2:59 14 41:58 20.0 1:11 21 49:54 9:59 1:53:40
20 182 Marcus Kirby 44 19 18:24 3:30 23 49:03 17.1 2:14 16 45:57 9:12 1:59:07
21 195 Jeffrey Perin 43 24 23:00 4:17 20 45:12 18.6 1:53 18 47:25 9:29 2:01:46
22 203 Brian Langsdorf 42 22 19:25 2:43 22 46:00 18.3 2:23 22 52:14 10:27 2:02:42
23 218 Mark Rearick 42 23 19:31 2:46 21 45:20 18.5 1:37 23 56:58 11:24 2:06:10
24 241 Richard Creger 40 17 17:59 2:57 24 49:22 17.0 2:18 24 57:27 11:30 2:10:01
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 40 - 44

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 94 Barbara Figurski 40 2 16:10 2:00 2 41:20 20.3 0:59 5 44:50 8:58 1:45:17
2 95 Suzanne Harshman 41 3 16:52 2:15 1 40:29 20.7 1:06 4 44:42 8:57 1:45:23
3 111 Sharlene Day 42 7 19:28 2:53 5 44:21 18.9 1:23 1 39:54 7:59 1:47:57
4 163 Kristin Kachnowski 40 10 20:55 2:55 7 48:58 17.2 0:56 2 41:50 8:22 1:55:33
5 171 Pam Webert 40 4 18:12 2:10 3 42:18 19.9 1:19 6 53:16 10:40 1:57:13
6 176 Margaret Currie 43 1 14:29 2:35 4 43:53 19.1 1:30 8 55:43 11:09 1:58:08
7 202 Elizabeth Stehouwer 41 8 19:43 5:22 9 51:39 16.3 2:01 3 43:59 8:48 2:02:41
8 257 Adrienne Iddings 43 13 24:54 3:17 6 47:21 17.7 1:43 9 56:28 11:18 2:13:42
9 262 Tara Covert 41 6 18:56 2:42 13 59:22 14.1 1:44 7 54:14 10:51 2:16:57
10 266 Nicole Wadsworth 42 5 18:41 3:41 8 50:56 16.5 1:37 11 63:42 12:45 2:18:36
11 276 Kandice Cosbitt 41 12 24:11 3:38 12 58:31 14.4 2:05 10 60:07 12:02 2:28:30
12 284 Heidi Kirby 42 9 20:04 3:37 11 58:08 14.4 4:05 12 67:54 13:35 2:33:46
13 286 Rhonda Armstrong 42 11 22:53 4:27 10 56:37 14.8 2:54 13 71:57 14:24 2:38:45
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 45 - 49

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 21 Louis Probst 46 1 12:24 2:01 1 36:47 22.8 1:55 5 40:58 8:12 1:34:02
2 23 John Battista 49 2 12:31 2:05 3 39:20 21.4 1:03 1 39:15 7:51 1:34:13
3 36 Antoine Bose 48 8 16:25 2:21 2 37:06 22.6 1:03 4 40:31 8:07 1:37:25
4 42 Bill Berghoff 47 6 15:07 2:32 5 39:50 21.1 1:25 3 39:59 8:00 1:38:52
5 54 Creg Carpenter 46 4 12:50 2:35 6 41:11 20.4 1:19 6 42:28 8:30 1:40:22
6 90 Tim White 45 3 12:42 3:29 8 41:35 20.2 1:36 8 45:09 9:02 1:44:28
7 97 Doug Lemaster 47 13 18:21 3:41 9 41:41 20.2 2:44 2 39:24 7:53 1:45:49
8 103 Mark Scarbrough 48 14 18:38 2:27 4 39:38 21.2 1:01 9 45:20 9:04 1:47:02
9 106 Dennis Berry 47 10 16:46 2:38 10 42:47 19.6 1:11 7 44:00 8:48 1:47:19
10 129 Daniel Robertson 48 15 19:13 2:24 7 41:21 20.3 1:10 10 46:17 9:16 1:50:23
11 141 Bruce Sabuda 48 9 16:39 2:48 11 44:07 19.0 1:02 13 47:43 9:33 1:52:17
12 157 Sherman Clark 48 5 14:30 5:13 14 46:51 17.9 1:25 11 46:48 9:22 1:54:45
13 174 Ed Nicholson 48 11 17:07 2:36 17 49:07 17.1 1:12 14 47:50 9:34 1:57:50
14 183 David Hibbs 48 16 19:36 4:25 13 46:50 17.9 1:01 12 47:17 9:28 1:59:08
15 208 Mike Kelley 47 12 18:19 3:10 12 45:06 18.6 1:06 16 56:40 11:20 2:04:20
16 209 John Clifford 47 7 15:48 3:28 15 47:20 17.7 2:23 15 55:57 11:12 2:04:54
17 268 Steve Palmer 49 17 19:50 3:44 18 52:13 16.1 1:59 17 60:53 12:11 2:18:37
18 283 Joseph Contreras 48 18 20:20 5:05 16 48:33 17.3 2:23 18 77:24 15:29 2:33:43
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 45 - 49

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 72 Tammy McCullough 46 4 18:04 2:23 2 41:47 20.1 1:03 1 38:48 7:46 1:42:04
2 79 Robin Wooldridge 46 1 14:28 1:56 1 39:40 21.2 0:58 3 46:18 9:16 1:43:18
3 164 Nicole Frei 45 2 17:27 2:57 4 48:44 17.2 1:37 2 44:54 8:59 1:55:37
4 180 Lisa Burgess 47 5 18:32 2:36 3 46:23 18.1 1:44 4 49:50 9:58 1:59:03
5 242 Jill Moden 47 7 21:42 3:45 6 50:52 16.5 2:09 5 51:37 10:20 2:10:02
6 247 Jan Hewett 46 3 17:38 3:42 5 49:36 16.9 1:07 6 59:21 11:53 2:11:23
7 267 Judy Millesen 49 6 21:20 3:09 7 51:43 16.2 1:15 7 61:12 12:15 2:18:36
8 287 Michelle Sunny 45 8 23:07 4:21 8 1:01:15 13.7 1:10 8 85:45 17:09 2:55:37
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 50 - 54

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 14 Greg Seaman 52 1 12:43 2:25 1 38:18 21.9 1:06 1 38:05 7:37 1:32:35
2 26 Kenneth Gutowski 53 2 13:15 2:21 2 38:31 21.8 0:51 4 40:10 8:02 1:35:05
3 44 Phil MacBride 52 11 18:25 1:41 4 39:20 21.4 1:06 3 38:30 7:42 1:39:01
4 62 D. Thomas Nicholson 53 15 19:23 2:41 5 39:54 21.1 0:46 2 38:18 7:40 1:41:00
5 85 Jeff Bielak 50 3 15:08 2:15 3 39:11 21.4 1:21 7 45:50 9:10 1:43:43
6 96 Kenneth Woolf 50 8 16:28 2:42 6 40:14 20.9 1:49 6 44:15 8:51 1:45:26
7 124 Douglas Geiger 52 4 15:44 3:22 8 41:08 20.4 1:25 8 47:53 9:35 1:49:30
8 125 Tim Mahoney 54 12 18:35 3:08 10 42:54 19.6 2:22 5 42:38 8:32 1:49:35
9 155 Rene Devries 50 5 16:07 2:45 7 40:56 20.5 2:30 13 52:11 10:27 1:54:28
10 167 Art Demonte 54 10 18:05 3:13 9 41:59 20.0 1:58 10 50:54 10:11 1:56:06
11 190 Stuart Cubbon 54 6 16:19 2:55 14 46:17 18.1 1:13 16 53:43 10:45 2:00:25
12 194 Richard Lutovsky 51 14 19:12 4:23 15 47:12 17.8 0:58 9 49:48 9:58 2:01:31
13 198 Jeff Jozwiak 53 13 18:36 4:46 11 43:44 19.2 2:37 15 52:47 10:34 2:02:27
14 210 Bruce Lefevre 51 7 16:26 3:34 13 45:55 18.3 1:40 17 57:46 11:33 2:05:19
15 211 Stephen Karley 50 19 24:42 3:33 12 44:02 19.1 1:33 12 51:32 10:19 2:05:19
16 249 Paul Spica 54 16 20:10 4:12 19 53:28 15.7 0:54 14 52:44 10:33 2:11:26
17 251 Will Chiola 53 18 22:48 4:33 18 50:52 16.5 2:09 11 51:12 10:15 2:11:32
18 254 John Alexander 53 17 20:50 4:07 16 47:30 17.7 1:41 18 58:42 11:45 2:12:48
19 289 Howard Hammes 53 20 28:51 8:56 20 1:04:48 13.0 6:41 19 84:33 16:55 3:13:48
20 0 Reed Newland 53 9 17:06 4:09 17 48:24 17.4
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 50 - 54

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 83 Janet Chappell 53 1 13:51 2:03 1 42:16 19.9 1:20 1 44:10 8:50 1:43:39
2 192 Lori Mosca 53 2 14:20 2:07 7 51:22 16.4 1:25 2 51:47 10:22 2:00:59
3 229 Jean Ridgeway 53 3 15:17 2:41 3 49:17 17.0 1:50 7 59:46 11:58 2:08:50
4 236 Cindy Butler 51 6 20:53 3:05 2 48:32 17.3 1:31 5 55:37 11:08 2:09:36
5 245 Linda Reider 51 5 20:28 3:11 4 50:30 16.6 1:22 4 55:23 11:05 2:10:52
6 258 Susan Gutowski 51 4 18:36 5:11 5 50:42 16.6 3:24 6 56:20 11:16 2:14:10
7 269 Mimi Takami 52 7 27:24 3:32 6 50:51 16.5 1:56 3 55:12 11:03 2:18:52
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 55 - 59

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 49 John Longthorne 57 4 16:31 2:26 1 38:38 21.7 1:15 2 40:58 8:12 1:39:46
2 81 George Wilcox 55 1 13:16 2:42 3 40:43 20.6 1:15 5 45:34 9:07 1:43:29
3 82 Paul Krebsbach 57 7 18:10 3:21 2 38:59 21.5 1:28 4 41:37 8:20 1:43:33
4 98 Ed Baas 58 3 15:52 3:25 6 43:11 19.5 2:03 3 41:25 8:17 1:45:53
5 120 James Obrien 59 13 21:12 3:09 7 43:26 19.3 1:29 1 39:49 7:58 1:49:04
6 158 John Taddonio 58 6 17:50 2:44 4 42:08 19.9 0:43 9 51:23 10:17 1:54:46
7 172 Jerry Schude 55 5 16:51 3:21 5 42:40 19.7 1:41 12 53:07 10:38 1:57:37
8 200 Alex Cooper 56 12 21:03 3:09 13 48:51 17.2 1:00 6 48:32 9:43 2:02:34
9 216 Thomas Joseph 59 8 18:10 4:28 14 49:20 17.0 1:49 11 51:48 10:22 2:05:34
10 217 Frank Johnson 59 14 21:43 3:39 12 48:34 17.3 1:49 7 50:16 10:04 2:05:59
11 220 Daniel Bishop 59 11 20:48 2:58 10 45:51 18.3 1:16 13 55:32 11:07 2:06:24
12 227 Kyle Connolly 58 2 14:13 5:28 15 54:13 15.5 2:36 10 51:46 10:22 2:08:13
13 228 James Nielsen 58 10 19:52 5:26 8 44:08 19.0 3:02 14 56:08 11:14 2:08:35
14 263 John Cleveland 59 16 26:43 3:59 16 55:39 15.1 0:58 8 50:49 10:10 2:18:06
15 277 Donald Braun 56 15 25:56 7:47 11 46:48 17.9 3:09 15 65:53 13:11 2:29:30
16 0 Tom Taddonio 57 9 18:54 3:05 9 44:25 18.9 0:52
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 55 - 59

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 214 Terese Grondin 58 1 20:26 3:41 1 50:10 16.7 1:48 1 49:26 9:54 2:05:29
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 60 - 64

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 112 Neal Little 62 2 16:39 3:02 1 39:38 21.2 1:24 4 47:36 9:32 1:48:18
2 131 D. Mark Squires 60 5 20:32 3:14 3 42:00 20.0 0:59 1 43:51 8:47 1:50:35
3 134 Bill Zolkowski 63 1 16:17 3:08 5 44:39 18.8 1:28 2 45:54 9:11 1:51:24
4 150 Daryl Frederick 63 3 16:47 2:42 2 40:28 20.8 1:03 6 52:52 10:35 1:53:50
5 186 Rich Cole 63 4 20:02 1:54 4 44:27 18.9 0:46 5 52:20 10:28 1:59:27
6 201 Thomas Claflin 63 6 21:00 5:23 6 47:39 17.6 1:43 3 46:57 9:24 2:02:41
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 60 - 64

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 65 - 69

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 87 Walter Herrala 67 2 17:54 1:50 2 40:23 20.8 1:08 1 42:50 8:34 1:44:04
2 117 James Dyke 66 4 20:09 1:48 1 38:35 21.8 0:56 3 47:16 9:28 1:48:42
3 127 Dennis West 65 1 15:10 3:03 4 44:24 18.9 1:52 2 45:25 9:05 1:49:53
4 168 Earl Gaball 69 3 19:08 3:05 3 42:54 19.6 1:26 4 49:37 9:56 1:56:09
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 65 - 69

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE AGE GROUP 70 - 74

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE AGE GROUP 70 - 74

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
ANN ARBOR TRIATHLON


CLYDESDALE AGE GROUP 15 - 39

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 28 Robert Fraumann 33 2 12:28 2:32 1 41:11 20.4 1:04 1 38:10 7:38 1:35:22
2 143 Jay Zawacki 33 1 11:20 2:43 5 45:12 18.6 1:16 6 52:03 10:25 1:52:32
3 161 Michael Donovan 23 3 12:34 3:03 8 48:32 17.3 1:34 3 49:47 9:58 1:55:28
4 173 Ryan Panzer 22 5 17:48 3:33 2 44:19 19.0 1:31 5 50:29 10:06 1:57:37
5 189 Douglas Richardson 35 4 17:16 3:41 7 48:25 17.3 1:50 2 48:55 9:47 2:00:04
6 207 Jason Elmy 38 7 19:44 3:17 3 44:28 18.9 0:46 8 56:02 11:13 2:04:16
7 232 Scott Tillman 39 10 27:50 4:52 4 44:44 18.8 1:24 4 50:10 10:02 2:08:58
8 237 Kirill Nikonov 36 6 19:18 3:46 6 46:56 17.9 1:17 9 58:29 11:42 2:09:44
9 253 Scott Elmy 36 8 22:43 3:49 9 52:31 16.0 1:04 7 52:16 10:28 2:12:22
10 275 Curtis Cosbitt 38 9 26:04 3:13 10 54:50 15.3 2:32 10 60:00 12:00 2:26:37
ANN ARBOR TRIATHLON


CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99

Place O'All Name Age Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 64 Patrick Mayabb 41 3 15:49 2:32 1 38:46 21.7 1:27 1 42:38 8:32 1:41:10
2 93 Brent Hopson 40 1 12:20 2:16 4 42:11 19.9 1:33 2 46:40 9:20 1:44:58
3 151 Gregg Iddings 43 7 22:15 3:20 2 38:48 21.6 1:43 3 48:13 9:39 1:54:16
4 156 Chris Forney 41 2 14:26 3:48 3 41:42 20.1 1:55 6 52:40 10:32 1:54:29
5 178 Blair Wieland 48 6 19:20 3:12 6 45:23 18.5 1:13 4 49:48 9:58 1:58:55
6 206 Robert Csortos 43 9 23:30 2:34 5 45:20 18.5 1:33 5 51:11 10:15 2:04:05
7 261 Frank McMurray 49 8 23:09 3:16 7 46:06 18.2 1:04 9 63:02 12:37 2:16:34
8 265 Jeffrey Cobb 49 4 18:03 6:47 8 51:11 16.4 2:27 8 60:00 12:00 2:18:25
9 270 John Mooney 49 5 18:47 5:59 9 51:23 16.3 2:54 7 59:51 11:59 2:18:53
ANN ARBOR TRIATHLON


MALE RELAY TEAMS

Place No. Teamname Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 258 LENTZ 1 11:44 1:27 2 45:42 18.4 0:25 1 34:55 6:59 1:34:11
2 26 BRQOAURD TEAM 2 19:40 1:43 1 43:04 19.5 0:25 2 47:53 9:35 1:52:43
ANN ARBOR TRIATHLON


FEMALE RELAY TEAMS

Place No. Teamname Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 257 NO PAIN = OUR GAIN 1 12:56 1:46 1 47:05 17.8 0:26 1 38:20 7:40 1:40:31
2 256 3 LADIES 2 21:08 1:49 2 47:51 17.6 0:32 2 54:10 10:50 2:05:28
ANN ARBOR TRIATHLON


MIXED RELAY TEAMS

Place No. Teamname Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
1 255 TEAM O'LABRECQUESKIS 1 10:49 1:30 1 41:17 20.3 0:30 2 47:25 9:29 1:41:30
2 254 MACK ATTACK 2 16:38 2:16 2 41:37 20.2 0:27 1 41:31 8:19 1:42:28
ANN ARBOR TRIATHLON


Award Ineligible / Disqualified Participants

Place No. Name Age Sex Swim T1 Bike Rate T2 Run Pace Penalty Final