FORT CUSTER STAMPEDE MOUNTAIN BIKE RACE
SUNDAY, MAY 1, 2011
RACE #3 RESULTS

FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MISCA JR HIGH/MIDDLE SCHOOL MEN 11-14

Place No. Name City Team Time
1 382 Trevor Ruys Freewheeler Bike Shop 50:43
2 350 Jack Jones 53:41
3 482 Brandon Barbabas 55:11
4 360 Sean O'Hearon 55:36
5 303 Alec Vanderlugt Freewheeler Bike Shop 55:40
6 354 Cam Wallace Team Active Racing 55:52
7 298 Michael Eerdmans 59:07
8 296 Nick Putzke 59:56
9 347 Alonzo Carr The Motion Initiative 1:01:11
10 300 Zachary Christian Mibike.Org (the Motion Initiative) 1:05:19
11 397 Brendan Christian The Motion Initiative 1:06:22
12 297 Mika Byar Honey Stinger 1:07:58
13 302 Cooper Frost Team Big Kahuna 1:08:37
14 299 Michael Whitford 1:09:21
15 301 Blake Mezo Rbikes.Com/clayco/s&s 1:11:05
16 304 Ryan Rothley Team Joe 1:12:32
17 345 Dalton Standley The Motion Initiative 1:13:12
18 294 Zack Evans Custer Cyclery 1:15:11
19 348 Malik Kelley The Motion Initiative 1:20:19
20 346 Zavier Zumbrana The Motion Initiative 1:20:20
21 486 Forrest Gehring 1:58:34
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MISCA JR VARSITY MEN 15-18

Place No. Name City Team Time
1 289 Christian Tucker 45:15
2 288 Caleb Andrews Team Active Racing 45:55
3 287 William Hays Cross Country Cycle 46:22
4 293 Logan Rothley Team Joe 54:25
5 290 Jacob Davis The Motion Initiative 58:11
6 292 Terrell Cornelius The Motion Initiative 1:00:38
7 477 Aj Losey Team Aj 1:29:43
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 19-29

Place No. Name City Team Time
1 480 Joe Monroe Team Moxie 43:18
2 194 Tyler Bancino 44:37
3 199 Steve Makuch 44:45
4 196 Andy Vroman 45:39
5 206 Jake Haertel Reynolds & Reynolds 45:57
6 340 Tyler Segur Team Active Racing 46:23
7 201 Chris Gray 47:45
8 200 John Duemling 48:32
9 207 Simon Meistininkas 48:52
10 198 Ethan Jackson 49:16
11 197 Tim Liby 50:05
12 211 Aaron Engelbert 50:47
13 208 Andrew Deheck Team Wolfknife Lasertorch 52:30
14 202 David Cooper 53:14
15 210 Tom Ham 54:57
16 204 Andy Bornhorst 55:07
17 192 Jonathan Hietbrink 56:36
18 209 George Barry 58:25
19 191 Court Borgman 1:00:06
20 195 Thomas Schultz 1:04:08
21 203 Jason Murtagh 1:24:00
22 155 Brian Oswald Gordon Water Systems 1:41:23
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 30-39

Place No. Name City Team Time
1 238 John Kuiper 41:20
2 217 Jay Bridgeman Custer Cyclery 43:44
3 221 Jarett Simon Team Troll 43:56
4 399 Andrew Riley 43:59
5 232 Paul Leason Team Freewheeler Bike Shop 44:24
6 218 Charles Elder Team Active Racing 45:17
7 223 Karl Emmerich Racing Greyhounds 45:18
8 241 William Ott 45:33
9 359 Shane O'Hearon 45:44
10 233 Chris Kretovic 45:45
11 215 Benjamin Clark 45:47
12 214 Shane Howard 46:06
13 229 Scott Hubbard 46:09
14 216 Dwight Denisiuk 46:39
15 237 Anthony Kendall Darcy's Demons 46:52
16 240 Brandon Vander Hoff 46:55
17 364 Jason Warden Lakeshore Autos 49:26
18 230 Pat Trainor Team Apex 49:42
19 234 Marc Dunton 50:19
20 212 Cary Rudloff 50:27
21 236 William Gresley Freewheeler 50:43
22 228 Jeremy Chevalier 50:57
23 231 Joe Shorb Shorb Kzoo 51:25
24 366 Roger Wenk Bear Naked 51:28
25 295 Richard Michalski 52:32
26 224 Matt Schmuker Team Apex Cycling 54:13
27 222 Max Divito 55:55
28 225 Martin McCann 57:09
29 226 Travis Dorer 1:01:56
30 227 Joshua Gray The Motion Initiative 1:06:14
31 205 Nate Yoder Ski Team 1:06:18
32 235 Casey Fitzpatrick Team Apex 1:07:13
33 213 Scott Burnham 1:07:35
34 239 Chris Thompson Ski Team 1:12:54
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 40-49

Place No. Name City Team Time
1 259 Scott Sikkema 42:44
2 258 Andrew Bristow Cyclists Of Anarchy 45:03
3 485 David Tischler Racing Greyhounds 45:09
4 255 Dave Jansen Wheels In Motion 46:14
5 246 Anthony Pawlak 46:15
6 250 Chuck Truex 47:18
7 257 Chris Ambler Michiganmini.Org 47:24
8 372 Robert Rodriguez Freewheeler Bike Shop 47:30
9 248 James Kovacik Dexter Bike And Sport 47:56
10 252 Brett Dodds Cannondale Midwest Racing 48:04
11 261 Thomas Hermann Team Fca 48:06
12 102 Scott Zylstra 48:12
13 242 Bill Kurzynowski 48:45
14 247 Thomas Stevens 50:38
15 254 Robert Bennett Racing Greyhounds 50:39
16 483 Zoly 50:40
17 262 Jeff Rothley Team Joe 50:42
18 243 Robert Wright 52:14
19 253 J.J. Ramon 53:35
20 260 Scott Terry Team Mr. T 55:34
21 481 Darren Kanerva Team Krispy Cream 55:56
22 244 Steve Hough 56:57
23 256 Steve Rebhan 1:00:59
24 388 Phil Longman 1:00:59
25 387 David Smith 1:01:53
26 251 Paul Armstrong 1:02:52
27 249 John Rothley Team Joe 1:19:13
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MEN 50+

Place No. Name City Team Time
1 269 Steve Tucker 47:26
2 268 Michael Beaudoin 47:29
3 263 Jeffrey M. Forth Wheels In Motion - Ann Arbor 49:08
4 270 Timothy Sneller 52:58
5 267 David Ruppert Medical Resource Group 54:33
6 266 Tim Reams 54:53
7 264 Joe Makuch 55:38
8 265 Daniel Vandeneede Team Phoenix 1:00:09
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER CLYDESDALE

Place No. Name City Team Time
1 274 Aaron Rivera The Motion Initiative 50:42
2 275 Brian Moran Leadout Racing/kentwood Cycling And 53:21
3 272 David Hendon On 2 Wheels 54:33
4 478 John Losey Team Aj 56:44
5 271 Sean Evans Custer Cyclery 59:11
6 276 Jeremy Washegesic 1:10:58
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MISCA JR HIGH/MIDDLE SCHOOL WOMEN 11-14

Place No. Name City Team Time
1 307 Pauline Portes Wolverine Sports Club 1:05:57
2 306 Gabrielle Lenting 1:13:15
3 305 Ellie Korienek Real Women Tri 1:14:30
4 186 ZoČ Teel 1:28:40
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER MISCA JR VARSITY SCHOOL WOMEN 15-18

Place No. Name City Team Time
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER WOMEN 19+

Place No. Name City Team Time
1 283 Sarah Farver-Staub Three Rivers Velo Sport 48:25
2 279 Anne Wester Swmmba 52:50
3 280 Meghan Bongartz 54:31
4 284 Cheryl Havens Real Women Tri/chicago Dr Cycling A 56:57
5 285 Barbara Willyard Flying Rhino Cycling Club 57:05
6 278 Diane Beaudrie Roll Models Bike Shop 1:08:26
7 479 Audrey Losey Team Aj 1:18:08
8 277 Christina Back Team Assenmacher 1:18:27
9 286 Joanne Linane 1:21:23
10 487 Joelle Gehring 1:59:36
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


BEGINNER 10 & UNDER

Place No. Name City Team Time
1 189 Reed Vanderlugt Freewheeler Bike Shop 54:52
2 381 Jeremy Ruys Freewheeler Bike Shop 55:30
3 484 Bradley Marek 1:05:04
4 488 Wyatt Grimes 1:12:20
5 476 Ryan Losey Team Aj 1:16:08
6 185 Kiersen Korienek Real Women Tri 1:16:55
7 184 Justin Back Team Assenmacher 1:28:58
8 187 Zeb Machemer 1:38:02