FORT CUSTER STAMPEDE MOUNTAIN BIKE RACE
SUNDAY, MAY 1, 2011
RACE #2 RESULTS

FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


ELITE/EXPERT SINGLE SPEED

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 357 Brett Hoover Spin Zone Racing 35:04 36:34 1:11:38
2 49 Dave Demaegd Spin Zone Racing 36:57 38:33 1:15:29
3 48 Philip Vanderlugt Freewheeler Bike Shop 38:19 39:47 1:18:05
4 392 Grant Flewwelling Breakaway Bicycles 39:49 40:46 1:20:35
5 44 William Kannenberg Custer Cyclery 40:45 42:03 1:22:47
6 45 Jon Wieringa Wheels In Motion 41:22 41:52 1:23:14
7 47 Michael Sommer Bad Influence Cycling 43:09 40:41 1:23:49
8 367 Tom Stolz Omw Racing 43:19 42:26 1:25:44
9 377 Michael Ring Motorless Motion/tri City Cyclists 41:26 47:25 1:28:51
10 395 Kevin Laroe Wheels In Motion-Kona 44:24 45:30 1:29:53
11 384 J'Son Lechner Breakaway Bicycles 56:06 38:53 1:34:58
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT/BEGINNER SINGLE SPEED

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 54 Jon Wlodarczak Twin Six / On Two Wheels 38:27 40:05 1:18:32
2 56 Matthew Kelley Good Speed Cycles 40:12 41:45 1:21:56
3 50 Mike Bernhard 40:49 43:08 1:23:57
4 61 Mark Stahl Mysinglespeed.Com 41:53 43:18 1:25:10
5 473 Fred Doyle Breakaway Bicycles 42:08 43:52 1:25:59
6 53 Nicholas Afton Leadout Racing 42:31 44:55 1:27:26
7 60 Richard Scharphorn 42:53 45:32 1:28:25
8 55 Neil Wagner Bob's Harley And Fitness 44:05 44:47 1:28:52
9 52 Chuck Kovick Mysinglespeed.Com 45:13 45:03 1:30:15
10 58 Matthew Ayres Mysinglespeed.Com 45:02 45:15 1:30:17
11 59 Nate Guiles The Freewheeler Bike Shop 45:13 45:47 1:30:59
12 383 Max Tenclay Good Speed Cycles 45:28 48:24 1:33:51
13 62 Paul Fults Custer Cyclery 45:12 49:55 1:35:07
14 57 Brenden Murphy Founders Ale/alger Racing 46:45 50:31 1:37:16
15 370 Chris Vaneerden 48:16 49:01 1:37:16
16 63 Matt Church Mysinglespeed.Com 50:09 51:56 1:42:04
17 51 Terry Draper Mysinglespeed.Com 50:18 52:42 1:43:00
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MISCA VARSITY MEN 15-18

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 181 Noah Yonker The Motion Initiative 44:07 45:31 1:29:37
2 177 Kurt Vogt Rbs Cycling 43:25 48:31 1:31:55
3 179 Noah Eros 44:06 49:44 1:33:49
4 180 Keegan Korienek Leadout Racing/kentwood Cycling And 49:12 53:49 1:43:01
5 291 Anthony McLain Jr. The Motion Initiative 1:48:19
6 178 Adam Black Pedalphiles 54:51 1:02:47 1:57:37
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 19-29

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 73 Douglas Potter 39:16 39:21 1:18:36
2 362 Brad Meyer 39:53 41:10 1:21:02
3 342 Eric Ollis Michigan Tech 40:20 41:44 1:22:03
4 67 Josh Burrows 40:19 44:37 1:24:56
5 68 Ryan Severns 41:57 43:01 1:24:57
6 70 Holden Dawda 42:14 43:23 1:25:37
7 390 Derrick O'Brien Team Active Racing 42:44 43:19 1:26:03
8 398 Mike Peterson 42:43 45:09 1:27:52
9 65 Bryan Carps 44:40 44:48 1:29:27
10 72 Alex Cornwell Fsu Adventure Racing 44:38 48:10 1:32:48
11 66 Michael Bigney 44:08 48:52 1:33:00
12 474 Jared Doyle 45:46 48:09 1:33:54
13 389 James Woods 46:50 47:26 1:34:16
14 71 Sean Griffard Fsu Adventure Racing Club 41:09 1:19:40 2:00:49
15 64 Eric Shaffer 50:59
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 30-34

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 74 Mike McAvoy 40:07 40:16 1:20:23
2 82 Andrew Lafleur Wheels In Motion 41:00 41:40 1:22:40
3 83 Mark Casper Jen & Joe 41:42 42:50 1:24:32
4 81 Byrne Johnson Custer Cyclery 41:36 43:31 1:25:07
5 76 Eric Langley 43:16 43:26 1:26:42
6 80 Keith Wallace 43:11 46:48 1:29:59
7 79 Jason Bailey Twin Six/ Lakeshore Cycle 44:20 46:27 1:30:46
8 75 Jeremy Flynn 44:23 47:03 1:31:25
9 393 Ben Merritt Fusion It 47:38 49:47 1:37:24
10 84 Chris Finn Mesa Riders 44:32 59:12 1:43:43
11 361 Timothy Simms Racing Greyhounds 48:06
12 78 Ken Schneider 1:33:15
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 35-39

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 97 Don Hackney Cross Country Cycle 37:39 37:58 1:15:36
2 344 Matt Hoffman Miller Energy P/b Grbc 39:07 39:17 1:18:23
3 374 Bryan Marek Speed Merchants 39:43 40:43 1:20:26
4 85 Justin Ham Pabst 42:00 41:55 1:23:55
5 396 Jerome Joly Freewheeler Bike Shop 41:50 42:21 1:24:10
6 86 David George Rapid Wheelmen 42:06 42:13 1:24:19
7 89 Aaron Barto Cannondale Midwest Racing 42:12 43:35 1:25:46
8 378 Shane Thompson 42:23 44:15 1:26:37
9 77 Craig Anible 42:25 44:59 1:27:23
10 88 Robert Gribble 42:46 44:46 1:27:31
11 92 Todd Meredith Cross Country Cycle 43:43 45:04 1:28:46
12 96 Jeff Festian Rapid Wheelmen 44:34 44:42 1:29:15
13 94 Jeff Bradshaw 44:33 47:16 1:31:49
14 358 Wayne Seaver Tri-City Cyclists 46:04 45:57 1:32:00
15 91 Patrick Murphy Racing Greyhounds 46:16 46:10 1:32:25
16 87 Jason Potter 45:30 47:53 1:33:23
17 337 Craig Smith Freewheeler Bike Shop 46:56 47:41 1:34:37
18 90 Mathias Metzger The Motion Initiative 46:22 48:37 1:34:58
19 341 Brandon Deline 47:56 50:12 1:38:08
20 95 Tom Tuton Rbikes.Com / Fleettruckparts.Com / 48:47 52:12 1:40:59
21 93 Keith Christian The Motion Initiative (tmi) 43:57 58:05 1:42:01
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 40-44

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 111 Steve Haakenson 39:04 39:00 1:18:03
2 110 Mark Spore Village Bike Shop/team Duke 38:59 39:07 1:18:06
3 108 Steve Gray The Motion Initiative 40:48 42:49 1:23:37
4 106 Kevin Stacey 42:12 42:44 1:24:55
5 394 Brian Schapp 42:03 44:10 1:26:12
6 365 Keith Wilkinson Team Active Racing 42:22 43:51 1:26:13
7 368 Steve Insley Off Cambar Racing 42:29 44:19 1:26:48
8 114 Mike Cool 43:35 43:17 1:26:52
9 112 Ronny Otero Klm Cold Stone 43:13 43:43 1:26:55
10 107 Bill Dellinger Breakaway Bicycles 43:10 44:08 1:27:17
11 113 Joe Stoner Billy's Bike Shop 48:20 43:23 1:31:42
12 99 Paul Reed Roll Models Bike Shop 45:48 46:34 1:32:22
13 336 Bob Karel Cql Corp 46:54 48:44 1:35:38
14 326 Brian Leary Cannondale Midwest Racing 45:35 52:55 1:38:29
15 101 Scott Daigle Rapid Wheelmen 49:31 49:51 1:39:21
16 371 James Godsen 49:27 51:20 1:40:47
17 104 Brian Putzke 48:35 53:17 1:41:51
18 98 Bill Baranski Team Bishtaw 51:41 53:13 1:44:53
19 109 Tim Stroebe Team Duke 40:02
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 45-49

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 349 Jerry Jones 41:01 41:49 1:22:50
2 126 John Kittredge Greenware 41:01 42:12 1:23:12
3 115 Steven Howard Team Billys 42:02 45:28 1:27:29
4 124 Dennis Willyard Flying Rhino Cycling Club 43:27 44:53 1:28:19
5 363 Todd Rillema Freewheeler Bike Shop 43:49 45:03 1:28:51
6 121 William Shaver The Freewheeler Bike Shop 44:21 45:11 1:29:31
7 391 Darrell Greathouse 44:13 45:32 1:29:45
8 119 Doug Helland Wheels In Motion 44:40 45:40 1:30:19
9 120 Todd Vanbonn Kentwood Cycle And Fitness 44:54 47:49 1:32:43
10 116 Craig Hays Cross Country Cycle 45:29 48:07 1:33:36
11 125 Martin Carranza 3 Rivers Velo Sport Club 45:18 49:26 1:34:44
12 123 Jack Miner Team Active Racing 45:28 51:13 1:36:41
13 105 Alan Harbaugh 47:33 49:58 1:37:31
14 117 Steven Corey 47:14 53:42 1:40:55
15 375 Doug Kyle 51:05 53:07 1:44:12
16 122 Tim Russell Team Cql 55:27 59:37 1:55:04
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 50-59

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 138 Larry Kaiser 43:05 41:02 1:24:07
2 139 John Kowalczyk Rapid Wheelmen 42:29 42:28 1:24:56
3 140 Greg Southwell Garmin 42:31 43:16 1:25:46
4 129 Bill Lindhout Cross Country Cycles 42:48 43:36 1:26:23
5 142 Joe Carlson Msu-Scvn 43:13 44:46 1:27:58
6 385 Dewayne Dusendang Rockford Speed Merchants 43:17 44:47 1:28:04
7 128 Jeffrey Scofield Rapid Wheelmen 43:59 44:05 1:28:04
8 136 Matthew Vanmiddlesworth 43:16 44:53 1:28:09
9 320 Daniel Tompkins Custer Cyclery 43:17 45:04 1:28:21
10 133 Peter Ogden Team Optum 43:04 45:53 1:28:57
11 141 Lee Boughner Rapid Wheelmen 44:45 44:46 1:29:30
12 137 Brent Slezak 45:36 46:42 1:32:17
13 132 Scott Lint Grand Traverse Cycle 45:51 46:37 1:32:27
14 373 Randy Vanthul Freewheeler Bike Shop 45:52 46:36 1:32:28
15 131 Eric Vogt Rbs Cycling 45:28 50:12 1:35:39
16 130 Brian Bartzen Custer Cyclery 49:11 51:30 1:40:40
17 134 Joe Bird Main Street Cycles 52:15 57:41 1:49:56
18 351 Steve Steinberg Trails Edge Cyclery 44:54
19 135 Fred Jernigan 58:51
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 60+

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 149 Dennis Massey Cindy's Training & Support 41:49 42:58 1:24:47
2 146 Robert Constable Spin Zone 43:08 45:12 1:28:19
3 143 Robert Zick Custer Cyclery 44:17 45:47 1:30:04
4 376 Dennis Doherty Trails Edge Cyclery 44:24 48:16 1:32:40
5 147 Niel Scharphorn, Sr Cross Country Cycle 47:01 47:39 1:34:40
6 343 Steve Smigiel Speed Merchants 49:24 47:07 1:36:30
7 145 Richard Mahn Racing Greyhounds 53:25 57:56 1:51:21
8 150 John Haskin Aberdeen Bike Chelsea 54:05 58:48 1:52:52
9 148 Harry Colfer 59:52 58:15 1:58:07
10 144 Scott Gardner Billy's Bike Shop 52:42 1:05:37 1:58:18
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT CLYDESDALE

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 151 Kristopher Ouvry Cannondale Midwest Racing 43:26 45:06 1:28:31
2 159 David Walters Custer Cyclery 43:32 45:10 1:28:41
3 156 Steve Duisterhof Gordon Water Systems 43:38 45:22 1:29:00
4 352 Todd McNeilly Racing Greyhounds 43:52 45:50 1:29:42
5 160 Nolan Marcus 43:55 46:10 1:30:05
6 152 Daniel Stewart Custer Cyclery 43:51 47:32 1:31:23
7 161 Tom Stoner 45:56 46:41 1:32:36
8 157 Steven Coykendall Team Ais 46:14 46:47 1:33:01
9 158 Robert Stoner Billy's Bike Shop 45:17 48:54 1:34:10
10 163 Douglas Bowman 43:17 52:49 1:36:05
11 380 Charles Ganske 48:08 48:14 1:36:21
12 154 Dale Lundberg On 2 Wheels 46:44 50:27 1:37:10
13 162 Chris Chambers Custer Cyclery 47:17 55:12 1:42:29
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MISCA VARSITY WOMEN 15-18

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 183 Marie Portes Wolverine Sports Club 55:53 56:18 1:52:10
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT WOMEN 19-39

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 164 Summer Olmstead Custer Cyclery 44:22 46:34 1:30:55
2 165 Angela Bowers Cascarelli's/teamactive 44:30 47:14 1:31:43
3 168 April Parrish Custer Cyclery 46:16 48:37 1:34:53
4 386 Sherry Martin Darcy's Demons 46:45 48:52 1:35:37
5 355 Karolyn Knutson 48:00 49:04 1:37:04
6 328 Jennifer Dolenga Dark Horse Racing 46:47 50:35 1:37:22
7 379 Laurel Peak 48:45 49:51 1:38:36
8 356 Jennifer Hoinka Cannondale Midwest Racing 52:35 56:18 1:48:52
9 166 Heidi Laplante Bgr 53:22 56:49 1:50:10
10 472 Danielle Marck 59:09 1:03:12 2:02:21
11 400 Briana Miller Team Active Racing 1:01:13 1:07:43 2:08:55
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT WOMEN 40+

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 170 Jill Meredith Cross Country Cycle 45:20 46:13 1:31:32
2 172 Tammy Moran Real Women Tri/chicago Dr. Cycling 46:17 47:50 1:34:06
3 369 Cindy Gippert Team Active Racing 46:16 48:15 1:34:30
4 171 Heather Kubiak Real Women Tri/chicago Dr. Cycle 48:25 50:52 1:39:17
5 176 Lani Kittredge Seven 48:25 51:14 1:39:38
6 175 Lisa Popa Custer Cyclery 49:52 51:00 1:40:52
7 174 Valerie Hadrot-Portes Wolverine Sports Club 51:32 52:37 1:44:08
8 167 Dana Bultman Village Bike Shop 52:34 56:45 1:49:18
9 353 Tracy Weaver Racing Greyhounds 54:55 57:58 1:52:52
10 475 Sheri Mely Dark Horse Racing 57:04 1:02:56 2:00:00
11 173 Jennifer Jensen 57:16 1:05:40 2:02:56
12 169 Susan Donnelly Right Brain Brewery 1:01:12
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


TANDEM

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time