CHARLEVOIX TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 19, 2012
CHARLEVOIX, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
OLYMPIC TRIATHLON RESULTS



OLYMPIC MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Ben McMurray 47 Petoskey 26 3 26:54 0:57 1 56:47 0:41 1 36:35 2:01:52
2 2 Thomas Trout 51 Byron Center 41 2 26:01 0:35 2 59:46 0:36 2 38:48 2:05:43
3 3 Wes Ledebuhr 87 Okemos 25 4 31:09 0:49 3 1:03:24 0:43 3 39:20 2:15:22



OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Sarah Squires 2 Sebewaing 25 3 31:01 1:34 1 1:13:35 0:52 1 41:17 2:28:17
2 11 Sarah Abbott 60 Grand Rapids 26 2 27:58 2:08 5 1:18:51 2:03 5 52:36 2:43:33
3 14 Steffa MacLintock 81 Regina 25 5 34:56 2:21 4 1:18:15 1:47 2 49:03 2:46:20


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 18

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 Devin Livingston 58 Detour Village 17 1 48:04 2:37 1 1:32:18 0:52 1 55:39 3:19:29


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 18

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 James Hulderman 28 Alanson 22 3 34:43 1:36 2 1:11:01 0:46 1 48:02 2:36:05
2 13 Jacob Dart 59 Galesburg 22 2 34:14 1:21 3 1:12:34 0:42 2 56:50 2:45:40
3 Eric Abbott 55 Grand Rapids 23 1 24:07 1:00 1 1:09:02


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 Katelyn Schermerhorn 52 Clarkston 22 2 36:02 0:51 1 1:20:47 0:56 1 54:37 2:53:10
2 25 Danielle Fahoome 5 21 1 35:17 2:31 2 1:43:27 1:05 2 1:06:15 3:28:33


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 Jessica Proszek 71 Utica 27 1 36:06 1:34 1 1:17:14 1:03 1 50:35 2:46:30


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Sam Dyste 9 Central Lake 30 1 35:22 1:24 1 1:11:19 0:34 1 46:45 2:35:22


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 Genisis Peters 93 Grass Lake 37 1 42:13 3:34 1 1:21:23 1:33 1 56:36 3:05:17


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 19 Tomoko Gnodtke 7 39 1 38:53 1:40 1 1:24:29 1:02 1 52:04 2:58:06


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 Joe Decker 50 East Jordan 43 1 34:50 1:08 1 1:12:33 0:55 1 50:51 2:40:15
2 20 Mark Alexander 3 Swartz Creek 44 2 45:38 2:30 2 1:16:23 1:15 2 53:58 2:59:43


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 17 Krissa Corkins 4 Milford 40 1 34:56 1:42 1 1:17:51 0:58 1 57:05 2:52:29


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Mark Wilcox 25 Warwick 45 1 31:26 1:08 1 1:04:28 0:42 1 43:10 2:20:52
2 10 Richard Koscielny 11 West Bloomfield 46 2 32:29 3:10 2 1:12:35 0:58 4 51:07 2:40:17
3 12 Douglas Angel 48 Washington Twp. 47 3 35:57 2:35 4 1:17:35 1:58 2 46:49 2:44:52
4 16 Jim Simpson 40 Harbor Springs 46 4 43:49 2:09 3 1:14:41 1:25 3 47:08 2:49:10


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 23 Izabela Koscielny 12 West Bloomfield 46 1 27:57 5:52 1 1:33:31 3:00 1 59:33 3:09:51


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 Ellsworth Bruley 57 Dearborn 54 1 35:13 1:44 1 1:05:02 1:15 1 46:15 2:29:27


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 Sharie Kellner(reznich) 100 Alma 52 1 35:10 2:35 1 1:29:46 2:09 1 58:23 3:08:00


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace Name No. Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC TEAM RESULTS

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 64 The Kretz Family 1 32:23 0:46 1 1:29:12 0:20 1 52:05 2:54:45