FORT CUSTER STAMPEDE MOUNTAIN BIKE RACE
SUNDAY, MAY 6, 2012
RACE #2 RESULTS

FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT/BEGINNER SINGLE SPEED

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 125 David Walters Custer Cyclery 40:28 41:00 1:21:28
2 112 Byrne Johnson Custer Cyclery 40:38 41:01 1:21:39
3 127 Keith Wilkinson Team Active Racing / Wsi 40:48 42:27 1:23:15
4 478 Rick Racht Cycle And Fitness 41:50 42:34 1:24:23
5 122 Mark Stahl Mysinglespeed.Com 41:14 43:32 1:24:46
6 113 Chuck Kovick Aberdeen Bike / Mysinglespeed.Com 42:06 42:56 1:25:02
7 123 Daniel Tompkins Custer Cyclery 41:27 44:07 1:25:33
8 121 Richard Sielicki Wheelsinmotion 43:21 44:26 1:27:46
9 126 Wesley Watt Mom & Pop Racing 43:31 44:56 1:28:26
10 110 Jeffery Gilbert Cross Country Cycle 43:37 44:54 1:28:30
11 118 Anthony Mulder 43:30 45:01 1:28:31
12 114 David Lintemuth Fusion Benefiting Livestrong 43:19 45:17 1:28:36
13 106 Matthew Ayres Mysinglespeed.Com 43:45 45:06 1:28:51
14 116 Jordan Miller Pedal Bicycle 42:04 47:01 1:29:04
15 108 Benjamin Clark Cms Race Team 43:29 46:00 1:29:28
16 17 Jody Beard Custer Cyclery 43:27 46:20 1:29:46
17 119 Matt Rapp 44:21 45:43 1:30:03
18 107 Matt Church Mysinglespeed 46:54 49:40 1:36:33
19 115 Dave Masek Ferris State Adventure Racing 44:54 52:41 1:37:35
20 124 Christopher Van Eerden Kodiak Bears 53:07 53:54 1:47:00
21 120 Cameron Sandifur 1:48:50
22 117 Reuben Morales None 56:42 1:01:52 1:58:33
23 472 Justin Murphy 56:41 1:02:06 1:58:46
24 111 Brandon Hepler 44:25
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MISCA VARSITY MEN 15-18

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 293 Matt Miller Brighton High School Bulldogs 43:15 41:54 1:25:09
2 289 Caleb Andrews Wsi Racing Powered By Team Active 43:28 42:49 1:26:16
3 294 Noah Yonker The Motion Initiative 44:24 43:04 1:27:27
4 291 Benjamin Helber 1:29:16
5 486 Keegan Korienck Leadout 43:15 46:01 1:29:16
6 290 Noah Eros 45:10 47:10 1:32:20
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 19-29

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 139 Mitchell Janicki Me Race Team 1:21:52
2 129 Adam Baudoux Tri City Cyclist 40:57 41:44 1:22:41
3 145 Brad Meyer Whisper/jade Cycles 41:15 41:26 1:22:41
4 131 Kyler Bradley Divebomber Racing 41:21 41:29 1:22:50
5 151 Ed Stein Me Race Team 41:15 41:39 1:22:53
6 136 Grant Goeman 41:17 44:03 1:25:20
7 149 Ryan Severns 41:25 44:06 1:25:30
8 143 Ryan Maguire 43:11 43:35 1:26:46
9 130 John Betit Algerbikes.Com 42:25 44:25 1:26:49
10 133 Alex Cornwell Fsu Adventure Racing 42:23 44:33 1:26:55
11 495 Harvey Elliott 43:12 44:03 1:27:14
12 144 Steve Makuch 1:29:18
13 142 Joel Kovach 42:23 48:34 1:30:56
14 146 Steven Rozelle 45:46 46:03 1:31:49
15 140 Nathan Kade 45:21 46:57 1:32:17
16 132 David Cole 45:16 47:51 1:33:06
17 329 Chad Vanderwall Pedal Bicycle 47:33 49:16 1:36:49
18 137 Chris Gray Zoo City Cycle & Sport 1:36:55
19 134 Benjamin Gerard 46:57 50:09 1:37:05
20 147 Christopher Schneider 48:04 49:27 1:37:31
21 150 Tyler Shutler 47:51 51:40 1:39:31
22 138 Brad Hess 55:32 59:52 1:55:24
23 482 David Blizzard Team Blizzard 51:28 1:18:11 2:09:38
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 30-34

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 161 Chad Harris Cross Country Cycle 40:14 39:15 1:19:28
2 152 Matt Alcumbrack Cross Country Cycle 40:47 39:37 1:20:23
3 164 Timothy Simms Racing Greyhounds 42:06 44:07 1:26:13
4 159 David Goff Wsi/team Active 42:21 43:57 1:26:18
5 163 Mike Peterson 42:08 44:12 1:26:20
6 154 Matthew Barkley 43:36 43:47 1:27:22
7 160 Ted Haladyna Racing Greyhounds 42:34 45:20 1:27:53
8 135 Gabriel Gibson Team Triactin 45:47 45:31 1:31:17
9 165 Keith Wallace 44:57 48:09 1:33:05
10 162 Jason Mulligan Racing Greyhounds 59:38 50:38 1:50:15
11 153 Jason Bailey Twin Six/ Honey Stinger/ Lakeshore 42:59 1:14:18 1:57:17
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 35-39

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 180 Justin Ham 40:20 39:30 1:19:49
2 187 Todd Meredith Cross Country Cycle 40:19 40:45 1:21:03
3 191 Jarett Simon Cross Country Cycle 40:19 40:45 1:21:04
4 166 Joshua Wolverton 40:50 40:29 1:21:18
5 184 Eric Langley Freewheeler Racing 41:07 40:31 1:21:38
6 190 Marco Pagni Scuderia Cub 40:36 41:24 1:22:00
7 179 Robert Gribble Freewheeler Racing 41:07 41:47 1:22:54
8 185 Paul Leason Freewheeler Bke Shop 41:45 42:46 1:24:31
9 488 Matt Remus Team J Tree 1:24:43
10 168 Brandon Bailey Precisionmtb 41:11 43:55 1:25:05
11 170 Jay Bridgeman Custer Cyclery 41:45 43:53 1:25:38
12 178 David George Rapid Wheelmen 41:47 43:57 1:25:44
13 167 Craig Anible 42:13 44:17 1:26:30
14 175 Charles Elder Team Active Racing Powered By Wsi 42:57 44:08 1:27:05
15 177 Jeremy Flynn 42:48 44:30 1:27:18
16 176 Jeff Festian Rapid Wheelmen 43:45 44:34 1:28:19
17 183 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing / Team M 43:43 45:01 1:28:43
18 195 Jeff Vander Maas 45:36 47:05 1:32:41
19 193 Tim Stephenson 45:34 47:07 1:32:41
20 192 Craig Smith Freewheeler Racing 44:15 48:32 1:32:46
21 157 Joe Digby 44:13 49:20 1:33:33
22 174 Daniel Dillbeck Rapid Wheelmen 49:09 47:00 1:36:09
23 181 Jasris Jasnie 49:36 49:26 1:39:01
24 169 Jake Biernacki 48:40 51:14 1:39:53
25 172 Howard Call 51:37 50:02 1:41:38
26 188 Forrest Omland Team Catfarm 48:50 54:08 1:42:58
27 186 Tony Maravolo Rapid Wheelmen 51:09 1:10:47 2:01:55
28 189 James Owens Double Crooked 51:09
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 40-44

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 236 Kevin Stacey Cross Country Cycle 40:00 39:41 1:19:41
2 232 Mark Pruim Cross Country Cycle 40:00 40:18 1:20:18
3 225 Karl Emmerich Racing Greyhounds 40:33 40:39 1:21:12
4 229 Chad Kuhn Racing For Riley 40:32 41:03 1:21:35
5 222 Kevin Collins Freewheeler Bike Shop 40:32 41:04 1:21:36
6 230 Brian McCabe Motor Club 40:42 41:14 1:21:55
7 226 Jonathan Evans Hup United 40:46 42:09 1:22:54
8 237 Joe Stoner Billy's Bike Shop 41:07 41:58 1:23:04
9 227 Tony Ferrigan Cft Cycling Team 41:41 42:06 1:23:47
10 238 Jamie Strohm 41:48 42:44 1:24:32
11 215 Eric Bauman 43:13 43:29 1:26:42
12 231 Matt Morrow Cross Country Cycle 42:01 44:41 1:26:42
13 173 Dwight Denisiuk Team Active Racing 42:29 44:28 1:26:57
14 235 Jason Rinker 43:30 45:45 1:29:15
15 7152 Gerald Wing 44:15 45:38 1:29:52
16 233 Brian Putzke 44:31 45:54 1:30:24
17 219 Anthony Callaway Team Bellacino's 44:13 46:17 1:30:29
18 216 Tim Bochenek Fusion Cycling - Benefiting Livestr 44:12 46:28 1:30:40
19 234 J.J. Ramon Wsi - Team Active 47:01 47:20 1:34:20
20 224 Brett Dodds Cannondale Midwest Racing 46:40 51:55 1:38:35
21 221 Chee Cheong 49:31 1:32:30 2:22:01
22 228 Jeremy Frew Team Double Crooked 53:05
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 45-49

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 252 Tim Raymond Freewheeler Racing 40:36 40:30 1:21:06
2 255 William Shaver Freewheeler Racing 41:57 41:55 1:23:52
3 251 Peter Post Cms Racing 42:49 43:05 1:25:53
4 247 Neil Long Racing Greyhounds 44:05 42:49 1:26:53
5 496 Kevin Long 44:10 42:52 1:27:02
6 258 Brian Vanrhee Freewheeler Racing 44:32 43:12 1:27:43
7 246 Bob Lalley Freewheeler Racing 44:08 43:36 1:27:43
8 250 Greg Parker Tnr - Tuedsday Night Riders 44:39 43:05 1:27:44
9 253 Paul Reed Roll Models Bike Shop 44:35 43:12 1:27:46
10 218 Martin Burk Tri-City Cycilists 45:02 42:56 1:27:57
11 243 Darrell Greathouse Lakeview Animal Hospital 44:49 44:32 1:29:21
12 254 Matthew Scarbrough Markit Products 45:21 44:27 1:29:48
13 244 Doug Helland Wheels In Motion 44:34 45:55 1:30:28
14 242 Mark Bremer Freewheeler 45:37 45:11 1:30:48
15 257 Todd Vanbonn West Michigan Bike And Fitness 1:32:11
16 240 Chris Ambler Team Sandbag 45:54 47:16 1:33:09
17 245 Steve Howard Team Billys 46:21 47:56 1:34:17
18 256 Simon Toth 47:33 47:22 1:34:55
19 492 Ted Ruys Freewheeler Racing 1:37:15
20 260 Aaron Wood 49:33 48:23 1:37:55
21 241 Steven Balogh 54:03 57:34 1:51:37
22 217 Peter Bowers 58:28
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 50-59

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 483 Brad Bacon Founders Ale 43:12 43:28 1:26:40
2 7153 Scott Duthie Wolverine Sports Club 43:24 43:17 1:26:40
3 263 Michael Boruszok 43:43 43:27 1:27:09
4 280 Jeffrey Scofield Rapid Wheelmen 43:38 44:11 1:27:49
5 281 Steve Tucker Tucker 43:37 44:19 1:27:56
6 282 Matthew Vanmiddlesworth 44:17 44:07 1:28:23
7 277 Jeff Pregenzer 1:28:50
8 273 Bill Lindhout Cross Country Cycles 44:18 44:57 1:29:15
9 269 Bob Kidder 44:31 44:48 1:29:19
10 272 Jack Lee Jtree 45:16 44:34 1:29:49
11 262 Michael Beaudoin 45:34 45:23 1:30:56
12 266 Wayne Heuwagen Freewheeler Racing 45:38 47:19 1:32:57
13 276 Brian Parker Banzai Racing 46:55 46:10 1:33:04
14 264 Mike Dolfin 45:31 47:38 1:33:08
15 271 Al Lauland Team Troll 46:26 46:49 1:33:14
16 393 Stephen Dehaan 46:53 46:50 1:33:42
17 274 Jack Miner Team Active Racing 47:32 47:53 1:35:24
18 261 Brian Bartzen Custer Cyclery 48:28 48:50 1:37:18
19 278 Bob Rhoades Cross Country Cycle 49:24 51:34 1:40:57
20 268 Fred Jernigan 50:44 51:52 1:42:36
21 265 Steve Earhart 53:21 1:00:48 1:54:08
22 267 William Hoyer Majic Racing 1:57:10
23 497 Bruce Warther 43:05 1:36:57 2:20:01
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MEN 60+

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 283 Robert Constable Spin Zone 44:20 43:43 1:28:02
2 287 Niel Scharphorn, Sr. Cross Country Cycle 44:15 45:08 1:29:23
3 284 Dennis Doherty Trails Edge 45:45 49:30 1:35:15
4 288 Steve Smigiel Speed Merchants 47:15 48:20 1:35:35
5 286 Richard Mahn 49:20 51:13 1:40:33
6 285 John Haskin Aberdeen Bike Chelsea 51:57 1:33:20 2:25:16
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT CLYDESDALE

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 203 Joseph Lampen Cross Country Cycle 43:06 39:41 1:22:47
2 200 Charles Ganske 41:45 41:06 1:22:50
3 204 David Leslie Roll Models 43:40 43:02 1:26:42
4 205 Nolan Marcus Leadout Racing 1:27:02
5 7151 Ross McCloskey Racing Greyhounds 43:41 43:45 1:27:26
6 208 James Samlow Cross Country Cycle 44:27 43:42 1:28:09
7 196 Douglas Bowman 44:04 44:46 1:28:50
8 213 Tom Stoner 1:29:03
9 207 Joseph Nuismer Dreaded Team Squirrel And Crossbone 44:52 45:30 1:30:22
10 212 Robert Stoner Billy's Bike Shop 46:28 45:36 1:32:04
11 199 David Gable Summit City Bicycles 46:34 46:13 1:32:46
12 209 Eric Smith The Motion Initiative 48:31 48:34 1:37:05
13 210 Frederick Smith Team Big Kahuna 49:19 47:47 1:37:05
14 198 Sean Evans Custer Cyclery 51:15 51:46 1:43:01
15 201 Bryan Gramke 51:58 51:29 1:43:26
16 206 Nicholas Mehl Tri-City Cyclists P/b Jack's Bike S 52:06 52:29 1:44:34
17 202 David Hendon On 2 Wheels 51:58 57:21 1:49:19
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT MISCA VARSITY WOMEN 15-18

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT WOMEN 19-39

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 300 Kati Krikke Freewheeler Racing 43:29 44:25 1:27:53
2 302 Laurel Peak 45:45 46:09 1:31:53
3 304 Stephanie Sainsbury Cannondale Midwest Racing 45:32 46:35 1:32:06
4 307 Jane Van Hof Real Women Tri 46:45 46:19 1:33:03
5 299 Andrea Kaifesh 46:25 49:12 1:35:36
6 301 Mari-Megan Moore Village Bike Liv Giant 50:30 53:52 1:44:22
7 305 Liz Sims 54:07 1:00:22 1:54:29
8 489 Jen Hoinka Cannondale Midwest Racing 56:36 1:01:12 1:57:47
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


SPORT WOMEN 40+

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 19 Kim Owens Village Bike Shop/liv Giant 45:16 46:20 1:31:35
2 499 Tammy Moran Real Women Tri/west Michigan Bike & 45:44 45:52 1:31:36
3 498 Heather Kubiak Rwt 1:32:07
4 308 Valerie Hadrot-Portes Wolverine Sports Club 47:45 49:47 1:37:31
5 310 Lani Kittredge Seven/greenware 47:54 49:38 1:37:32
6 311 Lisa Popa Custer Cyclery 48:42 49:37 1:38:19
7 306 Monica Tory Velo Bella 49:03 49:34 1:38:36
8 309 Laurie Jarski Broughton Music Center 56:31 57:19 1:53:50
FORT CUSTER STAMPEDE BIKE RACE


TANDEM

Place No. Name Team Lap1 Lap2 Time
1 298 Mark Todd Rochester Bike Shop 50:46 50:13 1:40:58
2 296 Ed Ramirez Maximum Velocity Main Street Bikes 47:30 55:09 1:42:38
3 297 David Staublin Rapid Wheelmen 52:38 54:09 1:46:47