FIRSTTRY & FASTTRY TRIATHLON
JUNE 23, 2012
LINDEN, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

FASTTRY RESULTS



MALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 137 James Payne 26 5 4:56 1:04 1 25:46 0:45 5 14:03 46:32



FEMALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 147 Lisa Veneziano 48 12 6:47 0:58 1 25:38 0:28 1 12:31 46:19


MALE AGE GROUP: 1 - 12

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 157 Carter Cerny 11 1 7:48 6:39 1 50:46 0:59 1 19:38 1:25:48


FEMALE AGE GROUP: 1 - 12

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 146 Morgan Turk 11 1 9:06 1:46 1 38:06 0:43 1 23:22 1:13:01


MALE AGE GROUP: 13 - 15

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 128 Nolan McDonald 14 1 4:43 2:18 1 32:07 0:45 1 13:14 53:05
2 158 Christian Cerny 13 3 6:38 3:42 3 36:40 0:37 2 14:09 1:01:44
3 441 Jacob Bray 14 2 6:13 2:52 2 33:29 1:20 3 22:11 1:06:02


FEMALE AGE GROUP: 13 - 15

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 113 Hannah Gallamore 15 1 4:13 2:29 1 30:49 0:49 1 16:31 54:48
2 159 Alivia Cerny 15 2 7:51 4:51 2 46:15 1:09 2 24:12 1:24:17


MALE AGE GROUP: 16 - 17

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP: 16 - 17

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


MALE AGE GROUP: 18 - 19

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP: 18 - 19

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


MALE AGE GROUP: 20 - 29

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 155 Ryan Burt 28 4 5:48 2:01 1 26:25 1:08 2 14:52 50:12
2 122 Brandon Langston 29 1 3:53 2:09 5 30:32 0:30 1 13:58 51:01
3 101 Chris Daigneault 25 2 5:00 2:09 3 28:28 1:15 4 16:00 52:50
4 151 Andy Young 28 6 6:47 2:28 2 27:53 1:04 3 15:06 53:15
5 152 Matthew Barry 28 3 5:07 1:51 4 30:19 1:25 5 20:31 59:11
6 138 Matthew Rubin 23 5 5:56 3:15 6 34:20 1:58 6 21:43 1:07:09


FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 130 Melissa Miler 24 2 6:14 0:56 1 29:50 1:07 2 16:20 54:25
2 106 Ckat Duke 28 3 6:22 1:34 2 31:23 1:03 1 14:22 54:42
3 118 Kara Herderich 23 1 6:03 2:46 3 34:02 1:12 4 22:18 1:06:20
4 107 Nikki Erridge 28 4 8:30 2:17 4 36:24 0:54 3 21:00 1:09:03


MALE AGE GROUP: 30 - 39

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 127 Flavien Maillot 34 2 4:49 0:57 2 27:01 0:36 2 15:19 48:40
2 109 Adrian Forbes 38 3 4:59 1:49 1 25:54 0:47 3 15:42 49:09
3 139 Matthew Schartow 36 4 5:02 1:01 4 27:37 0:53 1 15:09 49:41
4 142 Tim Sherrow 38 5 5:12 0:58 3 27:31 0:50 4 16:44 51:12
5 141 Andrew Shaw 38 7 6:21 1:51 5 30:47 1:20 8 17:53 58:11
6 140 Ryan Shaw 35 10 6:57 2:39 7 31:48 0:54 7 17:07 59:23
7 102 Daniel Davis 35 1 4:18 2:43 9 34:46 1:50 6 17:01 1:00:35
8 156 Philip Calvert 39 9 6:53 3:04 6 31:44 1:21 9 18:38 1:01:37
9 125 Greg Larson 38 8 6:46 3:03 8 33:07 1:41 10 18:45 1:03:21
10 131 Dane Miller 32 6 6:06 2:38 10 38:20 1:17 5 16:55 1:05:14


FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 103 Marlena Didonato 31 1 7:03 2:15 1 46:19 1:15 1 25:01 1:21:51


MALE AGE GROUP: 40 - 49

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 116 Jeff Hayden 40 3 5:15 2:40 1 27:46 0:29 1 14:22 50:31
2 121 Martin Kubiak 40 2 5:14 0:57 2 28:05 1:20 2 15:51 51:24
3 126 Joseph Macksood 47 4 5:48 1:31 3 28:21 1:27 3 15:59 53:04
4 132 John Mong 48 1 5:02 3:36 4 34:00 1:27 4 19:19 1:03:21
5 144 Ron Sluyter Ii 41 5 8:52 4:50 5 39:57 2:26 5 24:26 1:20:28


FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 117 Marla Hayden 42 3 6:23 1:57 1 28:15 0:54 1 15:26 52:53
2 150 Cathy Wylie 46 8 7:22 1:25 2 29:40 0:54 3 17:23 56:41
3 145 Anita Thurm 49 5 6:32 1:51 3 30:43 0:42 4 17:56 57:42
4 119 Tina Kaeckmeister 40 1 5:58 1:47 4 31:22 0:48 7 19:57 59:50
5 129 Lori Michewicz 43 6 6:41 1:41 5 32:32 0:38 8 20:34 1:02:04
6 160 Christine Cerny 42 2 6:23 3:07 6 33:34 0:48 5 18:21 1:02:11
7 162 Jan Cetera-Thomas 45 7 7:06 1:24 7 35:39 1:47 2 17:17 1:03:11
8 111 Aimee Gable 40 4 6:25 1:37 8 35:46 1:09 9 23:40 1:08:33
9 112 Julie Gallagher 49 9 8:15 3:48 9 38:42 2:35 6 19:53 1:13:10


MALE AGE GROUP: 50 - 59

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 105 Gary Duke 55 3 6:12 0:50 2 25:51 1:02 3 14:56 48:49
2 135 Jay Owens 50 4 6:27 1:43 3 27:59 0:34 1 12:43 49:24
3 108 Dave Fejedelem 51 6 6:37 1:02 1 25:47 0:40 4 15:51 49:56
4 124 Roger Lara 54 1 5:58 2:34 6 32:59 0:50 2 12:56 55:15
5 161 Mark Cerny 50 7 7:52 3:15 5 31:27 1:02 5 17:19 1:00:53
6 114 Brian Gallamore 50 5 6:31 1:57 4 29:48 2:25 7 21:53 1:02:32
7 104 Dave Drouillard 51 2 6:06 3:31 7 35:58 1:13 6 19:35 1:06:22


FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 149 Susan Williams 52 2 7:00 1:55 1 28:15 1:17 3 18:12 56:37
2 123 Ruth Lara 51 3 7:07 3:11 3 31:28 1:23 1 17:16 1:00:22
3 136 Robin Parker 56 4 7:34 3:38 2 30:52 1:12 2 18:08 1:01:22
4 133 Michelle Nolan 55 1 6:30 1:49 4 33:29 1:31 4 19:37 1:02:55
5 134 Connie Nunham 55 5 9:24 1:36 5 36:48 0:44 5 22:48 1:11:18


MALE AGE GROUP: 60 - 69

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 115 Max Hayden 68 1 6:24 2:59 1 32:08 0:53 1 16:34 58:57
2 143 Ronald Sluyter 66 2 6:43 6:45 2 39:59 2:37 2 24:27 1:20:29


FEMALE AGE GROUP: 60 - 69

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 110 Karen Fuhrmann 61 1 7:56 2:31 1 32:19 1:55 1 20:26 1:05:05
2 148 Sandra Weston 66 2 8:18 3:43 2 33:38 3:30 2 22:06 1:11:13


MALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final