ISLAND LAKE TRIATHLON, FALL
SEPTEMBER 6, 2012
BRIGHTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY



OLYMPIC MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Alex Russeau 210 23 4 25:39 0:24 1 1:01:18 0:33 2 34:11 2:02:02



OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 Lindsay Richardson 200 32 1 25:47 1:44 9 1:28:31 1:13 2 55:32 2:52:45


OLYMPIC MALE MASTERS

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 Roman Kryczanowski 283 41 4 25:49 0:49 1 1:03:07 0:41 2 39:43 2:10:07


OLYMPIC FEMALE MASTERS

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 32 Sandra Wisnoski 280 45 7 35:32 2:11 2 1:21:51 1:34 1 51:46 2:52:51


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 Austin Loper 140 15 1 30:13 1:11 1 1:12:50 1:31 1 1:01:02 2:46:45


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Neal Naughton 172 26 1 30:18 1:51 1 1:10:12 1:34 1 39:21 2:23:14
2 27 Fred Feng 75 28 2 35:16 1:51 3 1:14:41 2:12 2 55:41 2:49:39
3 34 Joseph Braymer 26 26 4 39:55 1:29 2 1:12:30 1:28 4 1:01:18 2:56:38
4 38 Matthew Gray 274 29 3 35:35 2:35 4 1:22:10 2:50 3 56:03 2:59:10


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 Katie Pawelski 185 29 2 35:26 1:25 1 1:29:26 1:45 1 1:04:40 3:12:39
2 57 Emily Nelson 173 26 1 32:51 2:42 2 1:35:29 1:55 2 1:13:39 3:26:34
3 Jennifer Hiller 102 29 3 42:39 2:02 3 1:50:37 0:42


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 Douglas Mulvaney 168 32 1 30:59 0:38 1 1:03:34 0:46 1 46:33 2:22:28
2 8 Matt Kircher 291 34 3 31:56 1:12 2 1:10:54 1:30 2 47:37 2:33:06
3 20 Lucas Porinsky 190 31 5 32:18 1:28 3 1:12:00 0:38 7 59:50 2:46:11
4 22 Adam Lepczak 295 33 7 34:49 3:05 4 1:13:03 2:25 5 53:26 2:46:47
5 25 Nathan Martzke 150 30 2 31:01 3:43 5 1:18:08 1:38 4 53:25 2:47:53
6 26 Billy Holbrook 105 32 6 34:37 2:26 7 1:21:00 1:20 3 48:52 2:48:12
7 30 Craig Johnson 110 33 4 31:56 3:21 6 1:18:26 1:17 6 57:16 2:52:15
8 Mark Shortt 231 30 8 46:58 5:27 8 1:49:27 1:27


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 44 Elizabeth Learmonth 128 32 1 30:08 2:09 2 1:28:40 1:06 2 1:03:22 3:05:23
2 49 Anne Torrez 252 30 2 37:33 1:27 1 1:26:14 0:47 1 1:02:42 3:08:42


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 Terence Groening 92 39 4 33:46 1:26 3 1:18:33 0:27 1 43:35 2:37:45
2 18 Tim Corson 51 37 2 31:09 2:30 1 1:15:40 0:49 2 54:45 2:44:51
3 23 Steve Maciejewski 147 35 1 30:07 2:54 2 1:16:52 0:53 3 56:17 2:47:01
4 43 Gerald Coe 47 39 5 34:03 1:39 4 1:18:53 0:55 6 1:06:26 3:01:55
5 47 Roberto Bihar 20 36 3 32:42 3:17 6 1:29:17 0:34 5 1:01:11 3:06:58
6 53 Travis Scott 223 38 7 45:19 1:51 5 1:21:47 1:43 4 1:00:33 3:11:11
7 Gilberto Gallegus 284 39 6 36:12 11:38


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 41 Claudia Lopez 143 36 1 40:07 1:08 1 1:22:13 0:42 1 56:25 3:00:34


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 Ron Kuzdak 287 43 2 32:27 2:27 1 1:11:13 1:26 2 48:32 2:36:02
2 15 Roberts Abele 1 41 1 30:55 3:06 3 1:33:02 1:42 1 34:04 2:42:48
3 39 Thomas Esper 73 41 3 36:48 2:40 2 1:19:38 2:00 3 58:34 2:59:38


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 33 Kathy Wojtalewicz 281 42 1 30:38 1:48 1 1:24:00 2:04 2 56:11 2:54:39
2 36 Lisa Ryder 212 43 3 34:57 1:15 2 1:24:20 0:53 1 55:39 2:57:02
3 46 Lauralyn Taylor 249 42 2 33:05 1:45 3 1:29:00 1:35 3 1:00:21 3:05:45


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 Dan Robertson 289 49 3 35:08 1:19 1 1:11:48 0:46 3 52:44 2:41:44
2 16 Brian Parkhouse 184 48 6 36:54 2:13 4 1:15:27 1:06 1 47:32 2:43:10
3 17 Steven Sokoloski 236 48 5 35:40 2:07 3 1:13:25 1:25 2 50:53 2:43:28
4 19 Ari McEntire 154 45 2 30:49 1:46 2 1:11:57 0:39 5 1:00:34 2:45:43
5 28 Keith Erickson 72 47 1 25:00 1:38 7 1:20:39 0:49 7 1:02:39 2:50:42
6 35 Doug Collings 48 46 4 35:17 1:26 5 1:16:53 1:49 6 1:01:37 2:56:59
7 48 Russell Wiese 264 48 7 38:18 2:34 6 1:20:31 2:02 8 1:03:59 3:07:21
8 50 Eric Berger 14 49 8 40:44 2:27 9 1:26:41 2:08 4 57:01 3:08:59
9 55 Christopher Loper 141 45 9 41:02 2:28 8 1:26:16 2:18 9 1:11:09 3:23:11


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 42 Joann Decker 61 45 1 27:48 1:38 2 1:27:12 1:00 2 1:03:07 3:00:43
2 52 Pamela Conklin 279 45 4 40:56 0:52 3 1:29:26 1:23 1 56:50 3:09:25
3 56 Lynda Charow 276 46 3 33:47 3:08 4 1:34:55 1:06 3 1:11:30 3:24:24
4 Jacalen Garris 84 49 2 29:23 1:22 1 1:14:52 2:07


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 John Battista 11 50 1 22:28 1:36 4 1:11:01 1:19 2 47:41 2:24:03
2 6 Peter Loetzner 138 52 4 28:25 1:00 1 1:08:14 0:39 1 46:17 2:24:33
3 9 Rodolfo Riojas 203 53 5 28:33 1:21 6 1:12:45 0:41 3 50:25 2:33:42
4 11 Jeff Bielak 18 51 2 26:29 1:29 3 1:10:23 1:21 7 57:55 2:37:34
5 13 Keith Scott 224 53 3 27:54 1:32 5 1:12:17 1:03 4 55:17 2:38:00
6 24 Edward Carmichael 39 54 6 32:33 2:33 8 1:15:39 1:27 6 55:39 2:47:48
7 29 Bruce Smoker 290 51 8 44:33 1:52 2 1:08:28 1:04 5 55:21 2:51:17
8 37 Paul Mozak 167 50 7 39:22 2:44 7 1:14:28 1:34 8 58:56 2:57:02


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 51 Cheryl Hannigan 97 52 1 37:42 1:38 1 1:24:25 1:46 1 1:03:38 3:09:08


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Frederick Heldmeyer 100 58 1 24:45 0:55 1 1:15:23 1:13 1 47:04 2:29:18
2 40 Art Demonte 62 55 3 34:54 1:46 3 1:17:16 2:16 2 1:04:15 3:00:26
3 45 Kent Walton 261 59 2 34:13 1:48 2 1:15:31 1:37 3 1:12:34 3:05:42


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 99

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 99

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC RELAY RESULTS

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 32 Burgoyne, Krebsbach, Burgoyne 1 39:19 0:45 1 1:25:10 0:35 1 52:27 2:58:13