ISLAND LAKE TRIATHLON, SPRING
MAY 26, 2012
BRIGHTON, MICHIGAN
RESULTS BY: RACE SERVICES COMPANY



SPRINT MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 155 Brian Francis 45 6 11:13 1:01 1 30:04 0:52 5 19:14 1:02:23



SPRINT FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 59 Katherine Carl 21 1 11:14 1:28 5 37:43 0:55 5 23:16 1:14:34


SPRINT MALE MASTERS

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 65 Trey Cassidy 44 4 13:18 1:41 1 31:32 0:37 1 19:06 1:06:13


SPRINT FEMALE MASTERS

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 52 352 Jennifer Murray 42 13 18:22 1:17 1 35:55 1:16 1 22:00 1:18:48


SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 320 Sean McCullough 16 10 16:29 1:12 1 33:58 0:46 1 19:10 1:11:34
2 23 194 Sasha Hanna 16 4 13:14 1:31 5 23:45 1:14:46
3 41 74 Adam Chludzinski 19 9 16:19 1:20 2 36:43 1:16 2 21:13 1:16:49
4 51 429 Matthew Schafer 15 2 12:34 1:35 7 40:19 1:12 4 23:08 1:18:45
5 58 108 Patrick Dahlin 16 8 15:08 2:28 3 38:04 1:15 3 23:00 1:19:52
6 73 137 Tyler Edwards 15 1 12:02 1:54 5 38:36 0:49 11 28:14 1:21:34
7 92 294 Austin Loper 15 6 14:53 2:15 4 38:05 1:32 10 27:58 1:24:41
8 112 200 Nikolas Heitzeg 14 3 13:00 2:41 9 44:20 1:21 6 25:43 1:27:03
9 127 154 Pete Forhan 16 5 14:20 1:55 11 45:32 1:00 7 26:35 1:29:19
10 137 452 Austin Simmons 18 7 14:56 2:40 10 44:47 0:48 9 27:26 1:30:35
11 138 288 Merlin Loetzner 14 11 21:38 1:16 6 39:23 0:57 8 27:26 1:30:38
12 215 239 Jacob Kelley 19 12 21:46 4:01 8 41:55 1:45 14 32:02 1:41:27
13 262 115 Matthew Defore 19 13 22:38 4:07 13 51:20 1:15 13 30:37 1:49:54
14 273 160 Christopher Gaggin 19 14 29:27 4:19 12 48:36 0:53 12 29:51 1:53:03
15 309 69 Cameron Chambers 19 15 40:38 2:37 14 59:50 1:08 15 35:55 2:20:05


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 46 103 Sarah Cullen 18 2 12:23 1:22 1 38:15 0:26 2 25:13 1:17:37
2 85 256 Lauren Kogelschatz 13 6 15:26 2:23 2 41:39 0:50 1 23:06 1:23:23
3 115 273 Grace Lafreniere 17 3 12:47 1:42 3 43:26 0:46 5 28:52 1:27:32
4 135 215 Hanna Hunstad 17 1 12:00 2:07 5 48:34 0:48 3 27:04 1:30:30
5 193 267 Sara Krebs 19 4 14:21 2:11 4 48:06 2:06 8 31:31 1:38:13
6 241 420 Rachel Rosteck 14 7 19:39 1:53 6 54:16 0:37 6 29:15 1:45:39
7 284 566 Katie Gallagher 19 10 22:13 4:00 7 58:25 1:52 7 29:48 1:56:16
8 291 437 Madison Schulz 17 5 15:02 2:42 8 59:10 1:24 10 41:29 1:59:46
9 296 351 Mariam Mroueh 19 9 21:13 3:57 10 1:09:29 1:17 4 28:25 2:04:19
10 303 570 Eanna McAdon 16 8 20:51 4:22 9 1:05:23 3:11 9 34:13 2:07:58


SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 226 Kyle Johnson 21 3 12:35 0:54 4 38:08 0:39 3 21:28 1:13:42
2 24 545 Matt Zandee 20 8 17:11 0:57 1 34:46 1:02 2 20:52 1:14:46
3 35 75 Brent Christensen 20 5 15:09 1:06 3 36:31 0:44 4 22:36 1:16:03
4 37 295 Andrew Loscutoff 24 9 17:59 1:43 2 35:07 1:19 1 20:06 1:16:11
5 59 171 Andrew Goins 20 1 10:43 2:14 7 42:12 0:33 6 24:13 1:19:53
6 66 25 Jozsef Benyi 23 2 11:45 3:32 6 40:49 0:50 5 24:03 1:20:56
7 126 144 Brent Ewald 23 7 16:02 2:27 9 44:33 1:10 8 25:08 1:29:17
8 158 259 Nathan Kossey 20 12 27:41 1:37 5 38:48 0:44 7 24:33 1:33:20
9 182 412 Ben Robertson 20 11 24:07 2:22 8 43:12 1:06 9 26:04 1:36:49
10 209 453 Parker Simmons 20 6 15:56 1:44 11 51:37 0:47 10 30:49 1:40:51
11 252 8 Jacob Altemus 20 10 23:54 2:59 10 46:16 0:56 11 33:38 1:47:41
12 255 411 Paul Riviera 21 4 14:24 3:10 12 54:02 0:55 12 36:05 1:48:34


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 47 357 Kristina Navas 24 1 12:52 1:22 3 38:56 0:45 1 23:56 1:17:49
2 56 113 Skylar Darish 20 2 13:34 1:35 4 39:33 0:29 2 24:26 1:19:35
3 63 378 Nisa Penland 20 3 13:35 1:34 1 37:12 0:57 5 27:11 1:20:27
4 96 91 Caitlin Cooper 22 4 17:43 1:38 2 38:17 1:11 3 26:09 1:24:57
5 131 195 Julie Hansell 24 5 19:08 1:15 5 41:14 1:33 4 26:41 1:29:49
6 195 513 Julie Vander Male 21 9 23:22 2:35 6 42:30 0:49 6 29:31 1:38:45
7 234 322 Emily McGraw 22 6 19:16 3:46 9 49:49 1:26 9 29:55 1:44:11
8 242 166 Anna-Marie Gatt 23 8 23:12 2:32 8 49:40 1:32 7 29:43 1:46:38
9 243 571 Elizabeth Hinkson 23 7 23:11 2:34 7 49:40 1:31 8 29:44 1:46:38
10 300 421 Denise Rowe 24 10 26:59 2:46 10 1:01:56 0:51 10 34:16 2:06:45


SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 527 Kenneth White 25 2 13:21 0:59 1 33:06 1:17 2 19:13 1:07:54
2 7 358 William Navas 25 1 12:31 1:23 2 33:55 0:40 5 21:03 1:09:30
3 16 111 Scott Damman 27 8 15:40 1:22 3 34:01 1:32 4 20:29 1:13:01
4 17 187 Bryan Gurczynski 29 4 14:25 1:17 4 35:08 1:03 6 21:40 1:13:31
5 43 134 Robert Easterday 28 7 15:10 1:24 6 36:45 0:49 8 23:09 1:17:15
6 61 248 Greg King 28 10 18:11 1:49 9 39:53 0:27 3 19:55 1:20:13
7 65 79 Jonathan Clayton 29 11 18:33 2:17 8 39:34 1:18 1 19:10 1:20:50
8 67 309 Bill Marra 29 5 14:34 1:21 5 36:34 0:50 14 27:40 1:20:58
9 75 281 John Leblanc 28 9 17:17 1:54 7 37:31 1:28 9 24:19 1:22:27
10 107 109 Chris Daigneault 25 6 15:07 3:00 11 41:16 1:36 10 25:48 1:26:44
11 134 417 David Rosier 28 12 19:53 1:43 10 41:09 1:13 12 26:34 1:30:29
12 152 73 Thomas Chick 29 13 19:55 1:34 12 42:24 2:03 13 26:48 1:32:42
13 159 359 Brandon Nichols 26 3 13:41 2:10 14 46:10 1:37 15 29:44 1:33:21
14 212 480 Paul Starosciak 25 15 22:21 2:32 15 48:12 1:35 11 26:30 1:41:08
15 225 479 Gregory Starnes 26 14 20:07 5:25 13 45:21 1:13 16 30:37 1:42:41
16 281 528 Seth White 29 16 24:32 6:19 17 1:00:43 1:47 7 22:36 1:55:57
17 304 223 Jairo Jimenez 26 17 32:18 3:28 16 52:31 1:42 17 38:27 2:08:24
18 487 Ryan Stonier 26 18 36:40 3:54


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 49 431 Rebecca Schewe-Mott 28 1 13:09 1:43 2 39:58 1:07 1 22:47 1:18:43
2 108 241 Samantha Kelley 27 4 16:57 2:01 3 43:17 0:53 2 23:45 1:26:50
3 128 282 Beth Leeb 27 2 15:03 1:31 6 44:18 1:03 6 27:30 1:29:23
4 144 559 Colleen Okolski 26 13 22:12 0:59 1 39:31 1:06 8 28:06 1:31:53
5 147 313 Melissa Mashni 26 10 19:05 1:32 5 43:35 1:35 5 26:37 1:32:22
6 153 343 Annie Mitsak 28 7 18:18 3:02 10 46:24 1:13 3 24:03 1:32:58
7 163 191 Britni Hamblin 27 11 20:18 1:44 7 44:35 0:42 4 26:18 1:33:35
8 181 149 Lauren Feldkamp 28 9 18:59 2:42 4 43:18 1:20 10 30:29 1:36:47
9 191 563 Katie Duncan 29 6 17:56 2:19 9 45:44 1:00 11 31:07 1:38:04
10 222 2 Katherine Adler 26 12 21:01 1:50 8 45:34 1:29 13 32:07 1:42:00
11 233 435 Tara Schonberger 26 3 15:43 3:12 12 51:05 2:15 12 31:45 1:43:58
12 236 56 Jenna Campbell 25 15 22:57 2:22 11 49:42 1:00 9 28:32 1:44:31
13 259 330 Clare McNamara 28 5 17:45 4:21 13 51:29 1:21 14 34:04 1:48:58
14 277 502 Erin Topolinski 25 8 18:35 2:25 14 54:54 1:49 16 37:25 1:55:07
15 282 183 Angela Grigowski 26 16 26:12 5:08 15 55:30 1:18 7 28:02 1:56:07
16 305 277 Bridgette Lansu 29 14 22:33 7:42 16 1:01:40 2:18 17 38:06 2:12:16
17 306 461 Jenna Skope 27 17 30:55 2:56 17 1:04:15 1:19 15 35:13 2:14:36


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 574 Dave Hanley 30 3 14:36 1:02 1 32:12 0:36 1 19:47 1:08:10
2 15 64 Scott Carty 32 8 15:07 1:17 3 34:25 1:04 2 20:04 1:11:53
3 28 249 Matthew Kircher 34 4 14:54 1:42 6 36:08 1:01 3 21:50 1:15:34
4 31 371 Jeremiah Owen 31 2 14:24 2:16 7 36:12 1:02 4 22:00 1:15:53
5 34 26 Andrew Berdasono 34 5 14:57 1:25 2 34:02 1:03 12 24:35 1:15:59
6 36 177 Cory Gray 31 9 15:17 1:36 4 35:23 0:45 7 23:06 1:16:05
7 64 463 Phil Ulin 33 7 15:05 2:00 5 35:36 1:57 18 25:51 1:20:27
8 72 97 Brendan Cousino 31 14 16:13 2:14 8 37:25 1:29 9 23:58 1:21:16
9 79 387 Ryan Porter 34 6 15:05 2:27 15 39:23 1:02 16 24:54 1:22:48
10 88 464 Ryan Smith 34 23 19:22 2:20 13 39:03 1:08 5 22:12 1:24:03
11 90 307 Flavien Maillot 34 12 16:00 1:28 9 38:01 0:37 25 28:02 1:24:07
12 93 504 Ryan Tracy 34 10 15:19 2:04 18 40:55 1:58 11 24:30 1:24:44
13 98 491 Timothy Sullivan 33 21 19:02 1:49 11 38:17 1:11 14 24:47 1:25:03
14 99 270 James Kupras 33 24 20:12 1:49 10 38:04 1:47 8 23:16 1:25:07
15 102 125 Benjamin Doerr 31 22 19:08 1:59 12 38:51 0:52 13 24:40 1:25:27
16 103 482 Joshua Stephens 34 1 12:56 1:50 22 41:54 1:15 24 27:38 1:25:31
17 109 312 Bryan Martyn 31 11 15:52 3:01 14 39:18 1:46 21 26:55 1:26:51
18 117 76 Thomas Ciarrocchi 34 19 18:26 3:18 16 39:37 1:24 15 24:53 1:27:36
19 119 308 David Majeski 30 17 17:47 2:55 19 41:06 1:27:48
20 122 484 Todd Stevens 32 15 16:39 3:14 21 41:13 1:43 17 25:32 1:28:19
21 146 229 Johnathan Jones 30 13 16:07 1:27 20 41:10 1:20 27 32:06 1:32:09
22 168 49 Collin Buerkle 32 28 28:57 2:02 17 39:54 0:33 6 22:32 1:33:57
23 185 422 Cameron Ruesch 34 16 16:56 4:00 27 46:59 2:06 22 27:12 1:37:11
24 187 145 Sean Falk 32 26 24:13 2:38 24 42:50 1:37 20 26:07 1:37:23
25 188 123 Daniel Dimich 33 20 18:34 8:18 23 42:50 1:36 19 26:06 1:37:23
26 189 327 Matthew McKenna 33 27 24:25 3:57 25 44:05 0:57 10 24:10 1:37:32
27 219 13 Connor Bacon 33 18 17:55 4:03 28 50:50 1:22 23 27:34 1:41:42
28 232 147 Joshua Farley 31 25 22:52 2:42 26 45:17 0:53 26 31:56 1:43:38


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 138 Stephanie Egan 34 3 16:40 1:22 1 34:55 1:04 1 20:45 1:14:43
2 111 86 Tricia Concepcion 34 8 19:30 0:51 2 40:12 0:50 4 25:32 1:26:53
3 140 53 Jennifer Burns 31 11 20:02 1:48 6 43:21 1:46 2 24:13 1:31:08
4 141 457 Lindsay Sitarski 34 1 15:39 1:29 5 43:13 1:22 10 29:35 1:31:16
5 176 254 Jacki Knue 33 4 17:23 1:50 3 40:58 1:18 15 33:57 1:35:23
6 186 427 Ana Sakuta 32 6 18:10 2:48 12 48:10 1:03 7 27:09 1:37:18
7 205 474 Stephanie Springer 31 10 19:48 4:05 9 44:58 2:06 9 29:03 1:39:59
8 211 347 Pillar Mona 33 20 28:46 2:07 7 43:33 1:27 3 25:12 1:41:03
9 218 252 Stephanie Knipp 34 15 21:46 2:24 8 44:32 1:44 13 31:07 1:41:31
10 223 302 Kristin Lukowski 33 16 24:49 2:43 11 47:16 1:13 5 26:19 1:42:17
11 235 409 Andrea Riddle 30 5 17:46 4:47 16 50:12 2:48 8 28:51 1:44:22
12 238 462 Dawn Smith 34 18 25:51 2:12 10 45:56 1:12 11 30:07 1:45:16
13 244 372 Kristen Owen 32 13 21:17 3:36 14 49:42 1:53 12 30:15 1:46:41
14 247 503 Elizabeth Townley 32 2 16:20 2:25 17 50:25 1:17 18 36:28 1:46:53
15 254 167 Melisa Gerould 34 9 19:38 1:40 13 48:25 1:20 19 37:19 1:48:21
16 261 301 Angela Lueck 32 14 21:21 3:18 18 57:18 1:06 6 26:30 1:49:31
17 274 24 Tara Bellingar 33 21 29:48 3:26 4 43:05 2:01 17 36:12 1:54:30
18 290 326 Amy McKenna 33 12 21:14 3:05 19 1:01:00 0:58 14 32:36 1:58:50
19 292 72 Marie Chick 30 7 19:08 2:01 21 1:03:12 1:10 16 34:18 1:59:47
20 302 219 Sangeeta Iyer 31 19 26:58 2:55 15 49:52 2:19 20 45:37 2:07:40
21 314 278 Lucia Lansu 34 17 25:49 4:42 20 1:01:25 2:17 21 59:54 2:34:06


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 523 Matt West 37 1 10:41 0:49 2 32:07 0:39 2 19:23 1:03:36
2 6 151 Stephen Fetyko 39 2 10:45 0:56 4 34:25 0:49 4 21:55 1:08:47
3 10 329 Eric McKeon 38 11 15:59 2:30 1 31:58 1:15 1 19:22 1:11:02
4 12 560 Brantley Natter 38 5 14:06 0:43 3 33:38 1:01 3 21:54 1:11:19
5 19 168 Todd Gillihan 36 4 13:48 1:55 5 35:07 1:19 5 21:56 1:14:04
6 33 304 Steve Maciejewski 35 8 15:00 1:48 9 35:40 0:49 8 22:43 1:15:58
7 39 96 Kevin Courtney 36 6 14:13 1:52 10 37:02 1:04 6 22:14 1:16:24
8 42 175 Joe Goudeseune 39 7 14:59 1:18 8 35:27 1:15 12 24:18 1:17:15
9 44 118 Brandon Deline 38 12 16:00 1:00 6 35:12 0:55 13 24:22 1:17:27
10 53 90 Jonathan Cook 38 9 15:50 1:58 7 35:22 1:24 14 24:38 1:19:10
11 54 404 Steve Reinke 36 3 12:28 1:36 12 39:17 0:35 15 25:30 1:19:24
12 100 105 Jonathan Curry 38 16 19:10 3:02 11 38:58 1:37 7 22:22 1:25:07
13 104 192 Aaron Hammers 38 10 15:56 3:22 15 41:57 0:43 11 24:03 1:25:58
14 124 436 Michael Schultz 39 14 18:09 1:49 14 41:18 1:35 16 26:12 1:29:02
15 139 568 Michael Doerr 38 18 19:49 2:39 17 42:28 1:58 10 23:52 1:30:43
16 162 55 Sam Calma 35 20 24:37 4:21 13 39:27 1:58 9 23:12 1:33:33
17 177 331 Felipe Melhado 36 13 18:04 4:03 19 45:22 1:37 17 26:19 1:35:24
18 178 460 Michael Skitzki 36 17 19:45 3:26 18 43:41 1:21 18 27:27 1:35:38
19 230 401 Ryan Rayner 38 19 21:49 2:59 20 46:37 1:39 20 30:28 1:43:30
20 245 32 Roberto Bihar 36 15 18:50 3:35 23 53:04 1:04 19 30:09 1:46:41
21 251 139 Dan Eisinger 36 22 25:43 3:21 16 42:11 2:47 21 33:24 1:47:24
22 285 447 Matt Shepard 38 21 24:43 3:37 22 49:16 1:21 22 37:36 1:56:31
23 301 263 Eric Kramer 39 23 28:46 3:09 21 49:05 5:08 23 41:04 2:07:09


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 83 526 Hilary White 35 1 13:47 1:32 2 40:09 1:05 5 26:26 1:22:57
2 87 396 Jill Putt 35 4 16:52 1:02 4 40:56 1:16 1 23:56 1:24:00
3 95 455 Amy Simonow 39 2 14:01 5:39 2 24:04 1:24:55
4 123 433 Angela Schmorrow 37 3 16:36 1:53 3 40:41 1:10 8 28:40 1:28:58
5 125 529 Kat Widmark 38 5 17:02 1:30 5 40:57 1:20 6 28:24 1:29:10
6 161 222 Pauline Jiddou 36 9 23:46 2:03 3 25:16 1:33:30
7 173 557 Brooke Fisher 39 6 19:14 2:10 8 46:00 1:38 4 25:55 1:34:55
8 224 54 Erin Byrge 37 7 19:55 2:28 7 45:20 1:43 12 33:13 1:42:36
9 237 567 Bethany Obloy 37 13 26:28 2:40 6 44:03 2:10 11 29:42 1:45:02
10 250 112 Stephanie Danko 38 12 25:48 3:05 9 48:24 1:32 7 28:33 1:47:20
11 256 287 Sarah Lindsey 39 10 24:55 2:59 10 49:25 1:57 10 29:28 1:48:42
12 257 562 Megan Daly 38 8 21:36 4:32 12 52:10 1:42 9 28:47 1:48:45
13 299 5 Deidre Alford 39 14 31:41 5:29 11 51:10 2:12 13 35:46 2:06:15
14 238 Rebecca Barrios 38 11 25:10 3:50 1 15:14 3:11


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 448 Tim Shepard 44 4 13:28 0:57 2 32:20 1:08 8 23:07 1:10:57
2 11 184 Brian Grzyb 41 16 15:43 1:18 1 31:45 0:39 2 21:56 1:11:18
3 13 132 Matt Durflinger 41 3 12:26 0:59 5 34:45 0:59 3 22:20 1:11:28
4 25 558 David Porta 43 12 15:01 1:23 6 34:49 0:59 7 22:48 1:14:58
5 27 152 Antonio Figueroa 42 17 15:45 0:46 16 37:33 0:58 1 20:19 1:15:19
6 30 198 Kevin Hauser 42 15 15:41 1:30 8 35:04 0:56 6 22:43 1:15:52
7 32 490 Mark Stuligross 44 7 14:38 1:21 11 36:19 0:59 4 22:41 1:15:55
8 45 227 Robert Johnson 43 22 16:47 2:19 4 33:59 1:20 9 23:10 1:17:34
9 48 136 Daniel Edwards 43 11 14:54 2:01 9 35:23 1:07 11 25:03 1:18:27
10 50 323 Kevin McGuirk 41 23 16:51 1:29 10 35:30 1:22 10 23:34 1:18:44
11 57 481 Jeffery Stephens 42 10 14:53 1:11 13 37:10 1:02 12 25:26 1:19:40
12 60 530 Stevin Wiederhold 43 3 33:33 1:03 19 26:15 1:19:57
13 62 362 Don Nurkala 40 14 15:21 1:40 12 37:03 0:44 14 25:29 1:20:15
14 68 403 Mark Redman 43 8 14:45 1:36 7 34:50 1:02 29 28:51 1:21:02
15 77 317 Steven Mayhue 41 1 5:29 7:46 23 40:14 1:25 27 27:43 1:22:35
16 80 80 William Clifford, Jr. 40 21 16:44 2:04 14 37:24 1:12 13 25:26 1:22:50
17 82 470 Gregory Spangler 42 6 14:36 2:08 15 37:27 1:31 25 27:12 1:22:52
18 101 189 John Haarer 40 13 15:11 2:33 24 40:27 1:32 15 25:31 1:25:13
19 105 319 Sean McCall 43 5 13:38 3:29 17 38:15 2:44 28 27:56 1:26:00
20 106 548 Gregory Zeisler 42 24 17:24 1:26 18 38:53 1:29 23 26:53 1:26:02
21 118 274 Ryan Lake 40 30 20:54 2:12 26 40:49 1:06 5 22:43 1:27:41
22 129 394 Kevin Price 40 18 15:52 4:38 25 40:32 2:07 20 26:29 1:29:36
23 132 508 Jon Troyer 42 27 42:03 1:22 26 27:17 1:30:06
24 142 517 Daniel Verlinde 40 26 17:37 2:19 22 40:03 1:13 31 30:12 1:31:21
25 145 101 Robert Csortos 44 33 22:47 1:59 21 39:57 0:48 21 26:32 1:32:01
26 149 540 Daryl Wood 40 2 9:54 4:13 32 45:31 2:45 30 30:03 1:32:25
27 155 314 Jayson Mason 42 27 18:26 2:17 20 39:01 1:12 36 32:12 1:33:06
28 157 332 Patrick Meloche 41 20 16:03 2:44 29 42:39 1:30 33 30:22 1:33:17
29 165 142 Ray Esper 40 19 16:01 3:20 33 45:32 1:51 24 27:03 1:33:45
30 172 81 Mark Coburn 40 29 19:29 3:02 30 44:38 1:28 18 26:14 1:34:49
31 192 128 Matthew Duncan 41 28 18:34 4:04 28 42:24 1:03 35 32:09 1:38:12
32 204 39 Daniel Braker 44 34 23:27 2:40 31 45:19 1:49 22 26:33 1:39:46
33 210 364 Michael Obrien 42 25 17:33 3:10 36 53:07 1:25 16 25:51 1:41:03
34 213 85 Matthew Colvig 40 9 14:48 2:01 34 46:31 1:40 37 36:14 1:41:12
35 271 279 Mike Lantzy 41 32 22:25 6:36 35 50:53 2:34 32 30:18 1:52:44
36 276 498 Paul Theile 43 35 45:02 3:16 19 38:54 1:50 17 26:04 1:55:05
37 286 296 Anthony Lovell 43 31 22:05 4:07 37 56:35 2:45 34 31:11 1:56:41


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 97 361 Therese Novell 44 8 18:09 1:18 1 39:29 1:06 1 25:00 1:25:00
2 110 348 Phoebe Moore 41 4 17:24 1:33 3 39:57 1:07 3 26:54 1:26:52
3 113 92 Krissa Corkins 40 5 17:35 1:39 2 39:43 1:04 4 27:16 1:27:15
4 148 30 Gina Bewersdorf 40 3 17:03 6 28:17 1:32:23
5 156 163 Kristen Gajda 40 9 18:24 1:59 7 43:49 1:22 5 27:39 1:33:10
6 160 106 Karin Cusimano 41 10 19:21 2:41 4 40:51 2:13 7 28:18 1:33:22
7 175 426 Karen Safran 43 7 18:05 1:49 6 43:22 2:17 11 29:41 1:35:13
8 179 410 Laura Rinna 43 1 14:40 1:56 11 46:14 0:58 16 32:48 1:36:33
9 196 564 Amy Assemany 40 14 24:19 2:30 8 44:34 2:18 2 25:12 1:38:50
10 201 121 Tara Dilaura 40 2 16:49 2:36 9 45:55 1:34 15 32:31 1:39:23
11 228 47 Elizabeth Browning 41 12 22:35 3:12 12 46:30 1:49 10 29:09 1:43:13
12 229 221 Jill Marie Jeszke 40 6 17:51 2:55 10 45:57 1:26 17 35:23 1:43:29
13 246 78 Lori Cipicchio 42 11 21:09 3:49 14 49:46 1:20 13 30:49 1:46:52
14 249 297 Mollie Lovell 40 13 22:40 3:01 17 52:02 1:12 8 28:25 1:47:18
15 263 486 Britney Stieber 40 15 24:19 3:22 16 51:26 1:02 12 30:04 1:50:11
16 270 476 Anna Stanbaugh 42 17 30:35 3:28 13 48:06 1:58 9 28:38 1:52:44
17 272 225 Kimm Johnson 43 16 30:03 2:57 5 41:43 1:24 19 36:44 1:52:48
18 298 213 Susan Hoover 43 18 32:35 4:36 15 49:57 2:25 18 35:50 2:05:21
19 313 374 Nicole Parham 40 19 49:09 8:55 18 56:03 2:53 14 30:59 2:27:57


SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 230 Steven Jones 49 2 14:28 0:51 1 32:17 0:40 2 21:51 1:10:05
2 20 255 Richard Koenig 45 3 15:35 1:35 2 35:06 0:48 1 21:17 1:14:19
3 81 28 Dennis Berry 48 6 16:28 1:41 9 38:49 1:18 4 24:39 1:22:52
4 84 390 Gerald Prezekop 49 4 16:21 2:39 4 36:24 1:30 7 26:08 1:23:00
5 86 370 Michal Ovsjannikov 46 1 13:19 2:04 3 35:57 2:00 17 30:24 1:23:42
6 89 201 Steven Hermann 45 7 17:51 1:33 8 38:46 0:58 5 25:00 1:24:05
7 91 413 Dan Robertson 49 11 17:59 1:20 6 37:14 0:56 9 26:44 1:24:12
8 114 505 David Trimmer 48 9 17:57 2:21 7 37:52 1:17 12 27:51 1:27:16
9 121 283 Ken Lenneman 47 21 23:27 2:42 5 37:04 1:12 3 23:47 1:28:10
10 167 182 John Griffiths 48 17 22:29 2:56 12 42:07 0:36 6 25:47 1:33:53
11 171 575 Rick Pallante 48 8 17:52 4:26 15 43:07 1:42 11 27:36 1:34:43
12 174 10 Paul Ashworth 48 18 22:30 2:35 11 41:34 1:01 10 27:31 1:35:09
13 183 12 Dean Austin 46 14 22:02 3:19 10 40:43 2:57 13 27:58 1:36:57
14 199 339 Steve Miller 46 10 17:58 3:26 14 43:02 2:23 22 32:34 1:39:20
15 200 543 John Wyatt 47 20 23:13 1:57 16 43:33 1:19 16 29:22 1:39:22
16 207 375 Michael Parks 45 12 18:53 3:03 18 45:18 1:07 20 32:00 1:40:19
17 214 266 James Krebs 49 5 16:22 3:11 19 45:45 1:55 23 34:02 1:41:14
18 217 45 Joseph Brooks 45 16 22:12 2:52 17 43:37 1:44 19 31:07 1:41:29
19 220 265 Christopher Krebs 46 15 22:07 3:11 21 48:51 1:17 8 26:21 1:41:45
20 227 382 Ted Phillips 48 19 22:34 3:30 18 30:43 1:43:06
21 258 272 Randy Ladzinski 45 22 25:06 3:24 20 46:14 1:36 21 32:32 1:48:50
22 287 143 Raffi Eurdekian 46 13 20:22 6:08 22 49:17 2:42 24 38:45 1:57:12
23 294 337 Alvin Miller 45 23 45:18 3:22 13 42:35 2:56 15 28:45 2:02:55
24 307 576 Tim Gallagher 48 24 45:29 6:07 23 55:18 1:21 14 28:03 2:16:16


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 120 58 Patricia Carbajo 46 1 14:34 1:40 4 41:47 1:48 3 28:06 1:27:54
2 143 68 Stacey Cerroni 48 5 18:55 3:22 1 40:10 2:00 2 27:13 1:31:38
3 164 61 Julie Carr 46 8 21:01 3:13 5 42:37 1:56 1 24:57 1:33:43
4 170 211 Lonnie Holmquist 49 3 18:27 2:43 2 41:15 2:00 5 29:53 1:34:16
5 190 468 Michele Snyder 46 2 18:23 2:48 3 41:35 1:37:35
6 194 146 Pascale Fallot 46 6 20:01 2:35 8 45:21 1:33 4 29:10 1:38:38
7 240 169 Monique Gillis 46 10 21:31 3:38 9 46:47 2:06 6 31:38 1:45:38
8 253 454 Susan Simmons 45 11 22:59 4:45 6 44:47 2:07 7 33:24 1:48:01
9 269 392 Jennifer Price 46 9 21:12 3:35 7 45:06 2:33 10 40:15 1:52:39
10 278 344 Susan Moilanen 47 7 20:05 1:27 11 50:15 2:27 12 40:58 1:55:10
11 279 27 Denise Berecz 49 12 24:37 4:55 10 47:46 2:13 8 36:06 1:55:36
12 295 150 Mary Fellows 48 13 30:49 9 36:51 2:03:11
13 308 341 Jeanmarie D Mishler 49 14 35:21 4:10 12 55:29 2:07 11 40:48 2:17:54
14 310 232 Joy Jurado 48 4 18:46 3:38 13 1:10:57 2:29 13 44:18 2:20:07


SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 29 31 Jeff Bielak 51 3 14:11 1:45 3 34:19 1:31 2 23:57 1:15:42
2 38 578 John Sofir 53 4 14:59 1:23 1 33:30 0:57 4 25:26 1:16:13
3 69 533 Nick Wilks 51 5 15:30 3:20 5 36:18 1:41 3 24:16 1:21:04
4 70 19 Mark Baudendistel 51 7 16:36 1:41 4 35:36 1:21:07
5 74 466 Bruce Smoler 51 9 17:24 3:05 2 34:13 1:28 5 25:53 1:21:59
6 76 377 Curt Penland 53 2 13:59 2:21 6 36:50 2:17 8 27:03 1:22:27
7 94 286 Paul Lichtenberg 51 1 13:44 1:55 7 39:24 2:28 9 27:17 1:24:45
8 116 499 Charles Thomas 52 10 17:38 1:54 8 39:39 1:28 7 26:58 1:27:36
9 150 442 Anthony Sensoli 51 8 16:45 3:38 11 43:18 2:01 6 26:50 1:32:30
10 197 577 Mark Christenson 51 6 16:22 1:16 10 42:35 1:28 17 37:33 1:39:13
11 202 14 Douglas Bajor 53 19 26:38 4:52 9 41:36 2:59 1 23:36 1:39:39
12 208 539 Dave Wolfe 52 11 19:22 3:06 12 43:20 1:46 12 32:58 1:40:30
13 231 120 Daniel Desmond 51 17 22:57 4:43 15 46:46 1:54 10 27:18 1:43:36
14 248 365 John O'Brien 53 16 22:42 2:41 14 46:00 1:50 13 34:00 1:47:11
15 264 51 David Burgoyne 53 15 22:21 3:21 13 44:15 3:42 15 36:57 1:50:33
16 266 22 Robert Behm 53 18 24:02 5:34 17 47:48 1:28 11 32:47 1:51:37
17 280 328 Dan McKeon 53 13 22:11 4:11 18 47:59 2:56 18 38:34 1:55:48
18 288 87 Jonathan Conrad 50 12 20:18 2:58 20 56:49 1:36 16 37:06 1:58:45
19 289 161 Stephen Gaggin 52 20 30:36 3:46 19 48:53 1:10 14 34:24 1:58:48
20 293 153 Gary Forhan 54 14 22:15 4:36 16 47:35 2:47 19 43:33 2:00:46


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 130 497 Lisa Tewel 50 2 17:22 1:24 3 41:30 1:16 3 28:16 1:29:45
2 154 94 Jenny Cotton Pruitt 54 4 19:55 1:36 4 42:47 1:26 2 27:17 1:32:59
3 166 114 Cyndi Davidson 51 6 21:08 3:16 2 41:26 1:17 1 26:46 1:33:51
4 180 443 Kelley Sermak 50 3 19:12 3:01 5 43:35 2:05 4 28:46 1:36:37
5 203 305 Jan Mack 52 5 20:14 2:32 1 41:20 1:56 9 33:44 1:39:45
6 206 268 Colleen Krieg 54 1 17:16 2:12 7 45:56 1:58 8 32:49 1:40:09
7 239 537 Diane Wisnewski 50 10 24:52 3:48 6 43:44 1:35 5 31:40 1:45:36
8 265 99 Sue Cova 54 7 22:15 3:02 8 46:04 2:12 10 38:03 1:51:34
9 267 50 Cyntha Burgoyne 54 9 24:21 2:03 10 52:20 1:10 7 31:52 1:51:45
10 275 369 Iwona Ostrowski 50 8 24:03 3:36 9 51:03 4:08 6 31:49 1:54:37


SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 29 Brian Bess 57 2 14:47 1:15 2 35:06 1:06 1 22:58 1:15:10
2 40 408 George Reynolds 56 3 15:22 1:43 1 35:03 1:04 2 23:18 1:16:28
3 55 389 Thomas Pratt 57 1 14:38 1:52 3 38:19 1:05 3 23:33 1:19:24
4 78 140 Donald Elder 57 4 15:49 2:10 4 39:05 1:26 5 24:09 1:22:37
5 133 353 Daniel Myatt 59 7 20:41 2:41 7 40:40 2:09 4 24:02 1:30:11
6 136 555 David Brandau 57 5 16:26 2:09 6 40:33 0:38 8 30:50 1:30:33
7 151 569 Robin Pearce 59 6 20:30 2:09 5 40:16 1:10 7 28:36 1:32:39
8 283 550 Dan Zolkowski 55 8 21:09 4:55 8 59:37 2:56 6 27:34 1:56:09


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 260 34 Debbie Black 57 3 23:29 2:55 2 50:03 2:24 1 30:30 1:49:18
2 268 224 Kathy Johnson 56 1 20:19 2:37 1 46:36 1:15 2 41:09 1:51:54
3 297 521 Sheryl Walsh 59 2 23:01 2:37 3 52:59 3:01 3 43:02 2:04:38


SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 198 245 Marc Keshishian 60 1 20:24 3:36 2 42:44 1:39 2 30:52 1:39:14
2 221 416 Brian Rorai 62 2 22:14 5:59 1 41:00 2:39 1 30:08 1:41:57
3 312 542 Roscoe Wright 62 3 31:05 5:55 3 54:41 3:09 3 48:57 2:23:45


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 169 48 Cecilea Brzys 63 2 19:31 2:50 1 40:04 1:58 1 29:41 1:34:02
2 216 475 Alex Sprowitz 61 1 18:08 2:12 2 48:58 2:19 2 29:53 1:41:28


SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 99

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 71 203 Wally Herrala 68 1 17:20 1:05 1 36:57 1:00 1 24:51 1:21:10
2 184 260 Kevin Kott 65 2 20:32 2:29 2 41:18 2:19 3 30:23 1:36:59
3 226 269 Alan Krohn 67 3 22:46 3:35 3 45:22 1:32 2 29:41 1:42:54


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 99

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 311 428 Pamela Sandelin 65 1 29:38 6:49 1 55:45 1:55 1 48:39 2:22:44


SPRINT RELAY RESULTS

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 33 Lorenz, Bissett, Green 2 13:00 0:34 1 34:40 0:23 1 19:47 1:08:22
2 210 Bourgeau, Holman, Mailloux 3 13:29 0:38 2 35:49 0:30 2 22:39 1:13:02
3 335 Michalowski Team 4 14:42 0:33 4 45:22 0:30 3 25:38 1:26:42
4 158 Gach, O'connell, Kim 1 12:43 0:39 5 47:39 0:32 4 25:42 1:27:12
5 202 Kelleher, Hernandez, Hernandez 5 20:53 0:37 3 38:10 0:39 5 29:25 1:29:41