ISLAND LAKE TRIATHLON, SUMMER
AUGUST 19, 2012
BRIGHTON, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY



OLYMPIC MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 William Vann 386 23 1 20:14 0:35 1 59:28 0:42 4 39:03 1:59:59



OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 35 Dawn Brady 41 40 13 33:19 1:54 1 1:16:01 1:26 2 47:54 2:40:32


OLYMPIC MALE MASTERS

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 Peter Loetzner 242 52 6 25:42 1:08 3 1:08:11 0:45 3 46:01 2:21:45


OLYMPIC FEMALE MASTERS

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 38 Cary Ketzner 188 45 3 30:40 1:53 1 1:16:30 1:40 3 52:52 2:43:33


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 Nicolas Dufresne 101 16 3 22:30 0:48 1 1:09:39 1:04 1 41:30 2:15:29
2 19 Joseph Southgate 356 19 6 30:41 1:48 2 1:12:45 1:03 3 42:00 2:28:15
3 28 Nick Eiben 108 18 4 29:45 2:57 5 1:20:07 0:42 2 41:57 2:35:26
4 42 Patrick Dahlin 84 16 5 29:48 2:20 4 1:19:04 1:09 6 54:10 2:46:29
5 58 Tyler Edwards 104 15 1 22:10 2:34 3 1:13:55 1:03 7 1:12:22 2:52:01
6 60 Max Mills 283 19 2 22:13 3:25 7 1:34:01 1:31 5 52:21 2:53:29
7 68 Caton Hacker 434 17 7 37:09 2:36 6 1:33:27 0:34 4 46:20 3:00:05


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 Michael Inch 168 21 1 22:16 1:30 1 1:09:23 0:51 4 48:38 2:22:35
2 16 Seth Bidlack 438 24 5 30:26 0:47 3 1:12:36 0:38 2 41:00 2:25:25
3 22 Bradford Wallis 392 20 6 30:47 1:44 4 1:20:44 2:27 1 35:00 2:30:40
4 29 Kyle Myers 291 22 7 34:11 0:46 2 1:09:25 1:05 6 51:26 2:36:51
5 43 Brent Ewald 110 23 2 26:54 3:13 5 1:20:58 0:59 7 54:28 2:46:30
6 45 Noel Delgado 92 23 3 26:59 2:31 8 1:29:42 0:47 3 48:28 2:48:25
7 55 Samuel Munchiando 289 23 8 36:11 1:20 6 1:23:04 1:45 5 48:45 2:51:03
8 65 Justin Whitney 406 24 4 29:48 2:35 7 1:23:55 2:05 9 59:22 2:57:43
9 96 Joseph Russo 334 22 9 1:10:08 2:35 9 1:31:09 0:44 8 56:59 3:41:34


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 91 Megan Czerwinski 83 21 1 33:26 4:12 1 1:40:11 2:03 1 1:04:05 3:23:54


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Josh White 403 25 1 25:06 1:23 1 1:05:47 0:44 1 36:46 2:09:44
2 9 Brian Cuneo 430 26 2 25:20 1:44 2 1:07:53 0:42 3 45:28 2:21:05
3 18 Jonathon Clayton 436 29 3 30:10 1:52 3 1:14:09 1:17 2 38:58 2:26:24


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 48 Signe Linville 241 28 1 26:03 2:48 2 1:27:17 1:02 2 51:46 2:48:54
2 56 Jessica Gibson 137 27 3 34:33 1:44 1 1:25:38 1:27 1 48:21 2:51:41
3 79 Katherine Thomas 377 28 5 39:39 3:14 3 1:30:06 2:13 3 55:10 3:10:19
4 84 Vanessa Hoyos 164 25 4 38:09 1:54 4 1:32:45 1:28 4 1:03:46 3:18:01
5 95 Patricia Mohler 284 29 2 33:10 2:52 5 1:37:58 2:58 5 1:14:05 3:31:00


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Ian Alvarez 9 32 3 26:40 0:49 1 1:07:30 0:56 2 39:37 2:15:30
2 8 Scott Carty 63 32 4 27:04 1:04 3 1:09:48 1:11 3 41:42 2:20:47
3 13 Kevin Pline 313 32 7 30:36 1:59 4 1:10:15 1:07 1 39:29 2:23:25
4 14 Len Fritz 127 33 2 25:27 1:17 2 1:08:14 0:52 7 47:58 2:23:46
5 21 Matthew Kircher 193 34 8 30:40 1:38 5 1:11:10 1:35 5 45:21 2:30:22
6 24 Thomas Ciarrocchi 69 34 1 24:30 1:53 6 1:14:47 2:29 8 48:36 2:32:13
7 26 Douglas Kelin 183 31 6 27:44 1:48 8 1:18:50 0:57 4 45:08 2:34:25
8 44 Patrick Davis 89 30 9 30:55 3:31 10 1:21:54 2:16 6 47:56 2:46:30
9 46 Mike Mooney 285 34 5 27:10 1:41 9 1:21:16 0:56 11 57:47 2:48:47
10 59 Paul Fulton 129 33 11 36:45 1:30 7 1:18:00 1:45 10 55:26 2:53:24
11 75 Matthew Yalch 418 33 10 34:59 4:03 11 1:32:42 1:00 9 54:54 3:07:35


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 97 Kathleen Saxon 340 32 1 41:34 1:59 2 1:48:55 1:37 2 1:10:19 3:44:22
2 98 Nadia Juneja 174 30 2 54:49 1:33 1 1:42:03 1:43 1 1:06:18 3:46:24


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Robert Scripture 344 36 2 23:54 0:56 1 1:06:13 0:48 1 42:29 2:14:19
2 15 Devon Kennedy 186 36 3 28:22 1:25 2 1:09:59 1:18 2 43:09 2:24:12
3 27 Kevin Vollmert 389 39 4 28:58 1:45 3 1:10:06 1:46 4 52:26 2:34:59
4 30 Ken Holman 162 37 1 23:26 1:29 6 1:21:14 1:25 3 49:34 2:37:07
5 54 Matthew Stewart 359 35 5 31:28 2:24 4 1:15:42 1:39 6 59:13 2:50:23
6 70 Thomas Lall 223 36 6 32:52 2:44 5 1:17:51 1:41 7 1:08:26 3:03:32
7 83 Craig Marshall 254 36 7 36:20 3:02 7 1:26:14 1:52 8 1:09:07 3:16:34
8 94 Caleb Poirer 441 36 8 40:58 4:56 9 1:44:00 1:28 5 58:42 3:30:01
9 99 Talal Kakish 175 38 9 41:42 6:15 10 2:00:15 1:46 9 1:13:50 4:03:47
10 100 Gjon Thaqi 374 38 10 55:55 4:51 8 1:42:18 3:56 10 1:16:50 4:03:48


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 39 Tamara Schwarz 343 38 1 31:27 1:34 1 1:18:15 1:03 2 51:53 2:44:09
2 47 Dana Karfonta 179 37 3 35:18 1:28 2 1:21:20 0:52 1 49:54 2:48:49
3 61 Amy Yanz 419 38 2 32:08 1:58 4 1:25:36 1:41 3 52:33 2:53:54
4 71 Kristin Irwin 169 38 5 38:06 1:01 3 1:25:06 0:58 6 58:37 3:03:47
5 81 Ashley Mardossian 253 39 6 41:39 2:15 6 1:33:16 2:26 4 54:16 3:13:50
6 89 Tiffany Baker 16 35 7 42:12 1:29 5 1:29:34 1:14 7 1:06:50 3:21:18
7 93 Megan Daly 85 38 4 37:22 3:17 7 1:46:04 2:44 5 58:33 3:27:58


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 17 Steve Grant 140 44 1 24:05 1:08 2 1:08:08 1:05 1 51:11 2:25:36
2 23 Dan Edwards 105 43 4 29:27 2:25 1 1:06:11 1:36 4 52:04 2:31:42
3 33 Michael Loszewski 246 40 3 27:51 2:15 5 1:16:15 1:24 3 51:27 2:39:09
4 34 Eric Harden 148 42 2 26:28 2:05 6 1:18:44 1:01 2 51:15 2:39:32
5 37 Paul Hoke 160 44 5 30:24 2:01 4 1:14:13 1:38 6 53:42 2:41:56
6 41 Stevin Wiederhold 408 43 8 32:12 2:47 3 1:10:46 2:42 8 57:18 2:45:44
7 52 Michael Obrien 300 42 7 31:01 3:10 7 1:19:40 1:52 7 54:12 2:49:53
8 53 Kevin Price 318 40 6 30:26 3:15 8 1:20:39 2:10 5 53:40 2:50:09
9 69 Jason Heth 153 43 10 33:36 1:55 10 1:26:50 1:04 9 57:48 3:01:12
10 73 Steven Ressler 324 42 11 33:49 2:29 9 1:26:06 1:42 10 1:00:48 3:04:50
11 82 Philippe Roncier 328 41 9 32:45 2:59 11 1:32:45 1:46 11 1:03:46 3:13:59


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 Kristin Kachnowski 428 41 2 35:04 0:53 2 1:21:49 1:12 1 46:03 2:45:00
2 49 Erika Thompson 379 44 1 32:38 2:14 1 1:19:50 1:52 2 52:40 2:49:12


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 Jim Ryznar 337 48 1 23:33 1:22 1 1:11:23 1:16 1 44:56 2:22:28
2 20 Bruce Robinson 325 45 2 26:46 0:54 3 1:15:35 1:44 2 45:11 2:30:09
3 36 Steven Hermann 150 45 4 32:02 1:53 2 1:14:59 0:55 4 50:51 2:40:38
4 50 Brian Parkhouse 435 48 6 36:45 3:19 4 1:19:23 1:28 3 48:36 2:49:30
5 66 Frank Firek 119 47 3 29:30 5:28 8 1:25:29 1:45 5 55:44 2:57:55
6 80 Steve Miller 280 46 5 32:18 4:22 5 1:24:25 2:27 7 1:10:19 3:13:49
7 87 Ron Galard 131 47 7 38:18 2:53 6 1:24:41 2:06 8 1:11:50 3:19:47
8 88 Andrew Rosenfield 330 45 8 40:36 3:58 7 1:24:53 2:14 6 1:08:32 3:20:11


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 51 Ellen Bruce 48 45 1 28:06 1:33 1 1:18:31 1:26 3 1:00:02 2:49:36
2 62 Lisa Burgess 51 49 3 32:35 1:12 2 1:24:04 1:05 1 55:42 2:54:36
3 72 Sherry McLaughlin 270 45 4 38:15 1:23 3 1:25:23 0:58 2 58:11 3:04:08
4 86 Lynda Charow 432 46 2 31:47 2:52 4 1:34:26 1:13 4 1:08:26 3:18:43


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 Brian White 402 51 1 25:35 1:12 1 1:14:20 1:04 2 55:34 2:37:43
2 63 Dale Garber 440 52 3 35:17 3:22 3 1:20:54 1:44 1 55:34 2:56:49
3 67 Joseph Klimczak 196 52 2 34:19 2:27 2 1:18:37 1:58 3 1:01:58 2:59:17
4 92 Gary Dassatt 87 50 4 43:23 4:53 4 1:30:05 2:02 4 1:06:42 3:27:03


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 57 Mary Keener 181 52 1 27:18 1:41 3 1:27:15 1:24 1 54:21 2:51:58
2 76 Renee Kole 209 51 3 34:49 3:29 2 1:26:29 0:57 2 1:03:17 3:09:00
3 77 Gina Franciosi 126 51 2 32:18 1:11 4 1:30:21 1:26 4 1:04:10 3:09:24
4 78 Rose Lerner 231 53 4 35:43 3:02 1 1:25:45 2:03 3 1:03:26 3:09:56


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 Frederick Heldmeyer 149 58 1 23:47 1:14 2 1:19:08 1:25 1 48:07 2:33:39
2 32 Thomas Pratt 317 57 2 25:40 1:28 1 1:19:01 1:01 2 50:54 2:38:02
3 64 Edward Whitney 407 58 4 28:05 4:19 3 1:23:39 1:53 3 59:49 2:57:43
4 85 Bill Kole 208 55 3 28:01 2:47 4 1:33:53 1:50 4 1:11:59 3:18:28


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 74 Marilyn Bradford 40 55 1 32:20 2:09 1 1:31:09 1:28 1 1:00:14 3:07:19


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 99

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 90 Kevin Kott 212 65 1 38:59 3:31 1 1:24:59 2:45 1 1:12:05 3:22:17


OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 99

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


OLYMPIC RELAY RESULTS

Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 116 Hernandez, Fietsam, Fietsam 1 29:59 0:39 1 1:18:19 0:29 1 53:37 2:43:00