30TH ANNUAL PICKEREL RUN
SUNDAY, JULY 1, 2012
ALGONAC, MICHIGAN
RESULTS PROVIDED BY RACE SERVICES COMPANY
5K RUN RESULTS


MALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age City Time Pace
1 563 Jordan Staley 19 Clinton Township 18:21 5:55


FEMALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age City Time Pace
1 453 Janet Harden 40 Lake Orion 20:26 6:35


MALE MASTERS WINNER (40+)

Place No. Name Age City Time Pace
1 600 Yusef Thomas 42 Farmington 19:30 6:17


FEMALE MASTERS WINNER (40+)

Place No. Name Age City Time Pace
1 548 Bobbi Wood 45 Houghton 22:57 7:24


MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Age City Time Pace
1 558 Jack Keais 14 Marine City 18:38 6:00
2 451 Blaik Haney 14 Marine City 18:43 6:02
3 454 Colliin Higgins 13 Saint Clair 19:49 6:23
4 404 Morgan Beadlescomb 14 Algonac 19:50 6:23
5 580 Tyler Kreilter 14 Marine City 21:34 6:57
6 551 Everhett Biland 13 New Baltimore 23:45 7:39
7 436 Seth Edwards 14 Linden 24:12 7:48
8 520 Adam Thomas 8 New Baltimore 24:50 8:00
9 535 Joseph Wood 10 Naples 24:52 8:01
10 567 Trevor Dame 14 Clinton Township 25:17 8:09
11 550 Al Biland 11 New Baltimore 25:39 8:16
12 552 Joey Frank 12 Saint Clair Shores 26:01 8:23
13 547 Ben Wood 14 Houghton 27:13 8:46
14 574 Cody Licari 12 New Baltimore 28:01 9:01
15 537 Mitch Verhelle 10 Naples 29:56 9:38
16 452 Dawson Haney 11 Marine City 31:42 10:12
17 587 Garrett Centala 14 31:42 10:12


FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Age City Time Pace
1 543 Karenna Duffey 11 New Baltimore 22:59 7:24
2 455 Makenna Hill 13 Marysville 26:25 8:30
3 498 Madison Purvey 14 Sparta 27:59 9:01
4 590 Sarah Borunda 12 Marine City 30:28 9:49
5 415 Amanda Close 14 Waterford 30:29 9:49
6 569 Sydney Dame 13 Clinton Township 31:38 10:11
7 427 Makayla Debrock 11 Ypsilanti 33:39 10:50
8 459 Anna Humes 14 Houghton 34:14 11:01
9 544 Kelsey Duffey 9 New Baltimore 35:37 11:28
10 517 Cara Taylor 12 Newport 38:24 12:22


MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Age City Time Pace
1 586 Michael Copley 16 East China 19:13 6:12
2 578 Emet Flasher 15 Casco 19:23 6:15
3 549 Jacob Nutter 16 Algonac 20:13 6:31
4 504 Andrew Rejc 18 Warren 20:14 6:31
5 554 Matthew Dennis 15 New Baltimore 22:44 7:19
6 407 Evan Bianchi 18 Utica 27:30 8:51
7 518 David Taylor 16 Newport 38:24 12:22


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Age City Time Pace
1 607 Robin Rogers 19 Algonac 21:58 7:05
2 572 Jenay Moran 18 Algonac 29:36 9:32
3 573 Bayleigh Licari 15 New Baltimore 34:13 11:01
4 50 Jennifer Hale 19 Clinton Township 36:20 11:42
5 437 Sylvan Edwards 19 Linden 37:47 12:10


MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Name Age City Time Pace
1 503 Alex Rejc 22 Warren 18:56 6:06
2 462 Marcus Johnston 21 Mount Clemens 23:30 7:34
3 489 Charles Ohly 24 Rochester 25:31 8:13
4 559 Kevin Suppon 22 Algonac 27:01 8:42
5 492 Nicholas Peterson 22 Algonac 27:04 8:43
6 460 Andrew Jesion 23 Fraser 28:04 9:02


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Name Age City Time Pace
1 501 Lauren Randazzo 22 Algonac 22:53 7:22
2 599 Sophie Stilwell 21 23:53 7:41
3 448 Brandy Grutter 24 Mount Clemens 24:18 7:50
4 472 Betsy Leidal 23 Utica 39:07 12:36


MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Age City Time Pace
1 597 Ron Neal 27 20:14 6:31
2 570 Jack Treppa 27 Warren 22:41 7:18
3 490 Michael Ohly 27 Troy 22:43 7:19
4 506 Paul Rinas 28 Harsens Island 27:18 8:47
5 440 Matthew English 29 Richmond 33:46 10:52
6 609 Ryan Binkowski 28 36:06 11:38


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Age City Time Pace
1 424 Erin Dawe 28 Davenport 27:04 8:43
2 418 Basya Cohen 26 Oak Park 27:29 8:51
3 532 Dana Vandusen 28 Royal Oak 28:10 9:04
4 605 Jennifer Morrison 29 29:33 9:31
5 585 Betsy Davenport 29 Southfield 30:24 9:47
6 505 Laura Rinas 27 Harsens Island 34:46 11:12
7 471 Victoria Lefebvre 28 Saint Clair Shores 37:18 12:01
8 557 Elizabeth Kowalski 27 Algonac 39:02 12:34


MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Age City Time Pace
1 486 Loren Myny 32 Roseville 22:07 7:08
2 564 Kurt Welchner 33 Algonac 22:31 7:15
3 119 Phil Vanhollebeke 34 Clinton Township 23:33 7:35
4 595 Howard Brindit 32 Algonac 24:09 7:47
5 598 David Finkbeiner 34 24:39 7:56
6 538 Tyson Warshefski 31 Monroe 24:49 8:00
7 507 Thomas Samataro 33 MacOmb 24:52 8:00
8 533 Sean Vandusen 30 Royal Oak 28:11 9:05
9 546 William Trzos 34 Clinton Township 28:37 9:13
10 510 Jason Smalarz 32 Rochester 30:47 9:55
11 523 Michael Thomas 33 Columbiaville 33:02 10:38
12 527 Brian Turner 34 Fort Gratiot 38:43 12:28
13 430 Marc Dolney 32 Saint Clair Shores 40:03 12:54
14 464 Dan Keever 31 Algonac 51:23 16:33


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Age City Time Pace
1 403 Kristi Baurhenn 33 New Baltimore 28:31 9:11
2 524 Jamie Tovarez 33 Marysville 28:36 9:13
3 596 Christina Fusco 31 29:50 9:37
4 511 Andrea Smith 34 Fennville 30:40 9:52
5 477 Lynn MacKie 33 Royal Oak 30:40 9:52
6 592 Tracy Smith Warner 34 Algonac 30:46 9:55
7 442 Danielle Fahner 34 East China 30:56 9:58
8 534 Melissa Vanhollebeke 34 Clinton Township 32:51 10:35
9 521 Anna Thomas 31 Columbiaville 33:02 10:38
10 594 Nicole Beindit 30 Algonac 33:31 10:48
11 409 Krista Bugosh 30 Rochester 34:44 11:11
12 528 Carrie Turner 32 Fort Gratiot 38:11 12:18
13 428 Bethany Desilets 31 Algonac 39:12 12:37
14 553 Lori Richards 34 Marysville 41:22 13:19
15 410 Julie Carignan 34 Roseville 41:31 13:22
16 465 Jaime Keever 34 Algonac 51:02 16:26


MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Age City Time Pace
1 463 Jeff Kandler 36 Fair Haven 21:06 6:48
2 421 John Crawford 39 MacOmb 24:01 7:44
3 522 Matthew Thomas 36 New Baltimore 24:50 8:00
4 509 Douglas Seley 37 Clinton Township 26:29 8:32
5 414 Ben Chartier 38 East China 26:33 8:33
6 545 David Tovarez 39 Oak Park 26:45 8:37
7 411 Scott Carignan 37 Saint Clair Shores 27:06 8:44
8 540 Kirk Williams 38 New Baltimore 28:13 9:05
9 423 Matthew Crowe 38 Royal Oak 30:40 9:52
10 561 Robert Beattie 37 Marine City 32:55 10:36
11 419 Sebastien Cournoyer 37 Marine City 36:20 11:42


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Age City Time Pace
1 126 Frances Wood 37 Royal Oak 26:17 8:28
2 478 Addy Massaglia 36 Algonac 27:25 8:50
3 519 Lisa Taylor 37 Newport 28:17 9:06
4 560 Danette Beattie 37 Marine City 28:42 9:15
5 579 Christy Boyleosterbeck 37 New Baltimore 28:43 9:15
6 439 Nicole Emery 38 Fair Haven 32:54 10:36
7 420 Elaine Crawford 39 MacOmb 33:52 10:54
8 515 Laura Stiltner 36 Antioch 35:46 11:31
9 497 Liza Pulido 35 Warren 38:20 12:21
10 589 Erika Borunda 38 Marine City 39:13 12:38
11 470 Jeannine Labuhn 36 Ann Arbor 39:43 12:47
12 422 Lisa Crawford 35 Saint Clair Shores 40:03 12:54


MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Age City Time Pace
1 581 Dan Davenport 42 Saint Clair 20:14 6:31
2 485 Loren Miller 43 MacOmb 20:22 6:34
3 513 Matt Stephens 41 Lake Orion 23:10 7:28
4 484 Richard Miiller 43 New Baltimore 24:22 7:51
5 487 Brian Nalazek 44 Clinton Township 25:44 8:17
6 608 Dan Roland 43 26:23 8:30
7 466 Allen Kennedy 40 Warren 26:34 8:33
8 583 Derek Nutter 40 Algonac 27:31 8:52
9 443 Michael Frederick 43 Warren 27:58 9:01
10 611 Robert Bernardi 44 MacOmb 29:23 9:28
11 531 Jerome Van Hulle 42 Livonia 29:47 9:36
12 610 Ken Brengman 43 30:02 9:40
13 526 Stacy Tunich 40 Saint Clair 30:23 9:47
14 425 Carl Debrock 44 Ypsilanti 37:17 12:00
15 469 Tim Kowalski 44 New Baltimore 40:47 13:08
16 514 Bj Stiltner 40 Antioch 43:47 14:06


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Age City Time Pace
1 604 Nickie Gilewski 40 24:58 8:02
2 483 Cynthia Miiller 43 New Baltimore 24:58 8:03
3 588 Bettie Stubbs 43 New Baltimore 25:38 8:15
4 480 Lisa McGuire 43 New Baltimore 26:51 8:39
5 435 Kathy Edwards 43 Linden 28:55 9:19
6 314 Ronda Seley 41 Clinton Township 29:09 9:23
7 606 Michelle Ulrich 41 Algonac 30:20 9:46
8 502 Amy Rector 40 Plymouth 32:47 10:33
9 516 Suzi Straffon 41 New Baltimore 32:49 10:34
10 536 Cyndee Verhelle 43 Naples 33:50 10:54
11 555 Cathy Townley 43 Oak Park 34:07 10:59
12 426 Leann Debrock 43 Ypsilanti 39:21 12:40
13 468 Debra Kowalski 40 New Baltimore 40:47 13:08
14 476 Darlene Luce 44 New Baltimore 44:28 14:19
15 450 Elizabeth Gunst-Weisman 42 New Baltimore 1:38:34 31:44


MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Age City Time Pace
1 541 Matthew Zammit 47 Marine City 21:29 6:55
2 406 Dean Bellafaire 48 New Baltimore 21:30 6:56
3 413 Michael Case 48 MacOmb 24:41 7:57
4 457 Rob Horsley 47 Beaverton 26:05 8:24
5 461 Marvin Johnson 48 Emmett 31:13 10:03
6 556 Matthew Kowalski 47 New Baltimore 32:06 10:20


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Age City Time Pace
1 458 Ann Humes 48 Houghton 26:44 8:36
2 432 Marie Duke 45 Gregory 27:48 8:57
3 482 Lisa Medoff 46 Grosse Pointe 28:15 9:06
4 474 Lisa Lorkowski 48 Howell 28:42 9:15
5 566 Jody Britz 48 Saint Clair 28:43 9:15
6 417 Yocheved Cohen 46 Oak Park 34:32 11:07
7 568 Linda Dame 45 Clinton Township 34:42 11:10
8 496 Doreen Pickett 45 MacOmb 35:19 11:23
9 412 Leeann Case 46 MacOmb 36:06 11:37
10 449 Lisa Guay 47 Algonac 36:37 11:47
11 491 Andrea Pesci-Jones 49 Waterford 36:55 11:53
12 499 Wendy Purvey 47 Sparta 37:46 12:10
13 467 Tammy Klein 48 Fraser 37:56 12:13
14 416 Kim Close 46 Waterford 45:23 14:37


MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Age City Time Pace
1 591 Michael Eckert 53 22:13 7:09
2 602 Rick Maynard 50 Saint Clair 25:20 8:10
3 542 Peter Buccos 54 Marysville 25:30 8:13
4 500 Jim Ralston 50 Metamora 30:03 9:41
5 576 Glen Chojnowski 50 Fraser 34:32 11:07


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Age City Time Pace
1 494 Milissa Phillips 51 Brown City 31:55 10:17
2 408 Therese Bianchi 52 Utica 35:15 11:21
3 575 Virginia Chojnowski 50 Fraser 36:10 11:39
4 525 Laura Trempler 51 Algonac 39:31 12:44
5 473 Mary Jane Leidal 53 Utica 51:02 16:26
6 479 Sarrie Materne 54 Sterling Heights 55:08 17:45


MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Age City Time Pace
1 562 Robert Weins 56 New Baltimore 24:14 7:48
2 493 Jerry Phillips 57 Brown City 26:49 8:38
3 601 Gary Hanafee 56 Detroit 27:46 8:56
4 603 Scott Desjardin 55 27:58 9:00
5 577 Greg McLeod 57 Port Huron 28:47 9:16
6 445 Gregory Gamalski 57 Bloomfield Hills 35:23 11:24


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Age City Time Pace
1 446 Debra Gardner 56 Algonac 26:51 8:39
2 488 Nancy McLeod 56 Port Huron 29:29 9:30


MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Age City Time Pace
1 495 Thomas Pickerel 62 Genoa 22:22 7:12
2 613 Daniel Sayers 60 24:41 7:57
3 508 Tom Seilheimer 60 Port Huron 25:58 8:22
4 565 Lloyd Hartwell 64 Algonac 26:03 8:23
5 612 Ralph Papasran 60 28:24 9:09
6 444 Stephen Gaarenstroom 61 Warren 30:18 9:46


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Age City Time Pace
1 584 Maggy Zidar 62 Pontiac 24:54 8:01
2 475 Maryann Lorkowski 60 Algonac 28:42 9:15
3 447 Kathleen Gina 63 Ann Arbor 39:45 12:48


MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Name Age City Time Pace


FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Name Age City Time Pace


MALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age City Time Pace
1 593 Art Smith 71 Port Huron 28:28 9:10
2 571 Marvin Stevenson 77 Rochester 41:50 13:28


FEMALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age City Time Pace