Sprint & Splash Duathlon
June 9, 2012
Harrison Township, Michigan
Results by Race Services Company

Sprint & Splash


MALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 122 Alston Schwarz 22 1 20:04 6:28 5 42:10 1:02:13
2 91 Bruce Fitzpatrick 53 7 23:31 7:34 1 39:41 1:03:11
3 105 Chris Livingston 41 2 22:25 7:13 4 41:58 1:04:23
Sprint & Splash


FEMALE OVERALL WINNER

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 92 Denise Forner 41 2 24:30 7:53 4 53:55 1:18:24
2 76 Elizabeth Amman 32 3 24:45 7:58 5 54:14 1:18:58
3 94 Brandy Grutter 24 1 23:53 7:42 8 56:43 1:20:36
Sprint & Splash

Sprint & Splash

Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 85 Nolan Denhard 12 1 25:14 8:08 1 59:35 1:24:49
2 118 Dan Romano 11 2 26:47 8:38 2 1:09:24 1:36:11
3 178 Clark Thomas 11 3 27:52 8:58 3 1:24:27 1:52:19
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 81 Noah Bednar 15 1 27:48 8:57 1 1:06:40 1:34:28
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 117 Clare Romano 15 1 26:41 8:35 1 1:09:10 1:35:50
2 112 Cassandra Priemer 17 2 30:46 9:55 2 1:11:09 1:41:54
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 184 Adam Paulsen 29 1 23:01 7:25 1 48:58 1:11:58
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 129 Laine Swierkosz 27 3 29:54 9:38 1 55:18 1:25:11
2 121 Lisa Santoro 25 1 27:37 8:54 3 1:02:21 1:29:58
3 93 Katy Gozalka 26 4 32:59 10:37 2 59:13 1:32:12
4 183 Sherry Mausolf 29 2 27:54 8:59 5 1:15:03 1:42:57
5 127 Angela Steiner 28 5 47:11 15:12 4 1:11:40 1:58:51
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 124 Christopher Smith 33 2 28:09 9:04 1 55:03 1:23:11
2 125 Mattehw Smith 31 3 28:09 9:04 2 55:57 1:24:06
3 106 Ryan Macik 32 1 26:40 8:35 3 1:19:09 1:45:49
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 123 Mick Sirko 39 1 22:45 7:20 2 41:43 1:04:27
2 90 Brad Fitzpatrick 39 2 23:26 7:33 1 41:34 1:05:00
3 86 Matthew Deveau 36 4 26:15 8:27 3 59:06 1:25:21
4 115 Anthony Richey 36 3 24:52 8:00 4 1:02:18 1:27:09
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 77 Susan Bates 36 1 30:16 9:45 1 1:04:43 1:34:58
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 100 Ted Kolp 43 1 23:33 7:35 1 46:34 1:10:07
2 79 Jeff Bednar 42 3 26:32 8:33 2 49:12 1:15:44
3 83 Michael Charow 44 2 25:16 8:08 3 52:20 1:17:36
4 78 John Becker 42 4 33:02 10:38 5 57:57 1:30:59
5 173 Rob Leonetti 41 5 38:35 12:25 4 56:46 1:35:21
6 103 Daniel Leblanc 43 6 44:15 14:15 6 1:00:58 1:45:12
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 97 Laurie Houle 43 2 29:55 9:38 1 52:38 1:22:32
2 174 Amy Leonetti 40 5 39:07 12:36 2 56:24 1:35:30
3 116 Cindy Romano 43 1 26:45 8:37 5 1:09:31 1:36:16
4 88 Susan Dumas 40 3 31:22 10:06 4 1:08:23 1:39:44
5 104 Kirsten Leblanc 43 6 44:47 14:25 3 1:02:03 1:46:50
6 177 Rosette Thomas 43 4 34:50 11:13 6 1:17:29 1:52:19
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 87 Oliver Dixon 46 1 22:49 7:21 2 46:16 1:09:05
2 175 Mark Dineen 48 2 26:26 8:31 1 45:47 1:12:13
3 99 Robert Joachim 48 3 30:00 9:40 3 55:35 1:25:35
4 171 Michael Ostrowski 45 4 30:18 9:46 4 1:07:20 1:37:38
5 114 Steve Priemer 48 5 38:08 12:17 5 1:12:21 1:50:29
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 170 Lynda Charow 46 1 28:34 9:12 2 53:35 1:22:09
2 96 Coleen Harrington 45 6 33:56 10:56 1 48:51 1:22:47
3 101 Luanne Laemmerman 48 5 33:03 10:38 3 57:56 1:30:59
4 172 Christine Taulbee 45 4 31:46 10:14 4 1:02:49 1:34:35
5 128 Brenda Stella 45 2 31:25 10:07 5 1:04:11 1:35:35
6 132 Deborah Walbecq 45 3 31:27 10:08 6 1:05:56 1:37:22
7 113 Paula Priemer 49 7 38:09 12:17 7 1:12:20 1:50:29
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 89 Susan Ender 52 1 25:19 8:09 1 59:52 1:25:10
2 131 Terri Tahnoose 51 2 35:04 11:18 2 1:02:06 1:37:09
3 84 Louisa Denhard 54 3 46:10 14:52 3 1:29:17 2:15:27
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 133 Ron Wrobel 55 1 39:38 12:46 1 58:33 1:38:10
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 82 Catherine Boussie 56 1 28:52 9:18 2 59:52 1:28:43
2 108 Deb Matthes 56 2 39:39 12:46 1 58:31 1:38:10
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
1 102 Earl Lardner 60 1 34:32 11:07 1 43:53 1:18:24
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


MALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


FEMALE AGE GROUP: 70 - 99

Place No. Name Age Rank Run Pace Rank Kayak Final
Sprint & Splash


DUATHLON RELAY RESULTS

Place No. Teamname Rank Run Pace Rank Kayak Time
1 136 GREEN WITH ENVY 1 22:03 7:06 1 44:36 1:06:39
2 191 Mark the Shark and Vinnie the Minnie 2 22:56 7:23 3 59:10 1:22:06
3 134 Michelle(s) 3 25:49 8:19 4 1:00:31 1:26:20
4 137 Double Trouble 5 35:01 11:17 2 54:42 1:29:43
5 138 Team A.S.S. 4 28:00 9:01 5 1:11:32 1:39:32