** SPRINT TRIATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 18, 2012
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY



SPRINT MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 1 84 Jonathan Langworthy Portage 30 7 8:42 1:35 3 31:15 21.5 1:21 2 17:33 5:39 1:00:24



SPRINT FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 11 94 Kerry Miller Three Rivers 42 1 8:28 1:33 1 32:52 20.4 1:19 8 24:39 7:56 1:08:49


SPRINT MALE AGE GROUP: 15 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 3 102 Caleb Ohland Schoolcraft 17 1 10:10 1:50 1 32:16 20.8 1:23 1 17:11 5:32 1:00 1:03:48
2 45 17 Nate Busby Galesburg 18 3 11:55 2:21 2 38:30 17.4 1:22 2 24:54 8:01 1:19:00
3 76 129 Alec Smith La Porte 15 2 11:09 3:14 3 39:45 16.9 1:17 3 27:43 8:56 1:23:05


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 15 - 18

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 131 56 Lynette Gumbleton Kalamazoo 15 2 12:46 2:29 1 50:17 13.3 1:07 2 31:17 10:05 1:37:53
2 135 89 Morgan Marsh Gobles 17 1 12:39 2:51 2 52:15 12.8 1:21 1 29:40 9:33 1:38:43


SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 47 55 Nathan Groenendal Schaumburg 24 1 10:21 3:08 4 39:21 17.0 1:38 3 24:54 8:01 1:19:21
2 60 153 Chris Waite Kalamazoo 22 6 13:04 2:25 2 37:37 17.8 2:06 4 25:54 8:21 1:21:05
3 78 87 Ryan Malinoski Three Rivers 23 2 11:24 3:06 1 34:24 19.5 1:59 8 32:55 10:36 1:23:46
4 79 6 Zack Baker Three Rivers 20 5 13:02 2:50 3 38:46 17.3 0:55 5 28:31 9:11 1:24:04
5 86 96 Joseph Monahan Three Rivers 21 4 13:02 3:00 7 43:41 15.4 1:48 2 24:41 7:57 1:26:09
6 88 71 Dustin Jennings Constantine 22 7 16:29 4:06 5 40:25 16.6 2:14 1 23:02 7:25 1:26:14
7 127 93 Brian Metz South Bend 21 3 12:38 3:08 8 47:17 14.2 1:40 7 30:47 9:55 1:35:29
8 133 142 Brad Talbot McHenry 24 8 16:51 6:06 6 42:43 15.7 2:48 6 29:34 9:31 1:38:00


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 97 133 Taylor Smith Auburn 20 3 15:19 1:55 1 38:39 17.4 1:23 2 30:00 9:40 1:27:14
2 106 105 Alyssa Owen Three Rivers 20 2 13:58 3:17 2 43:31 15.4 1:11 1 27:17 8:47 1:29:13
3 149 114 Hannah Reuter Marcellus 21 1 13:31 3:18 3 56:29 11.9 1:34 3 36:44 11:50 1:51:33


SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 6 99 Timothy Murray Goshen 26 3 11:49 1:45 1 33:47 19.9 1:18 1 17:47 5:44 1:06:24
2 9 95 Kyle Mills Sturgis 25 4 11:51 2:11 2 33:58 19.7 0:53 2 19:45 6:22 1:08:36
3 12 104 Kyle Otremba Farmington 28 1 10:01 1:25 3 35:00 19.2 1:07 4 22:33 7:16 1:10:04
4 36 152 Andrew Waite Kalamazoo 25 9 14:42 2:28 4 35:54 18.7 1:29 3 22:09 7:08 1:16:40
5 49 136 Chad Stephenson South Bend 25 5 11:52 2:40 5 37:16 18.0 1:55 5 26:04 8:24 1:19:45
6 80 69 Nathan Jager Kalamazoo 27 2 11:17 3:54 8 40:14 16.7 1:56 6 26:46 8:37 1:24:06
7 93 135 Martin Snow Chicago 28 7 13:16 3:38 7 39:06 17.2 2:53 7 27:56 9:00 1:26:48
8 95 132 Matthew Smith Lawton 25 6 12:17 3:47 9 40:43 16.5 1:36 8 28:38 9:13 1:26:59
9 111 3 John Arneth Naperville 29 8 14:41 3:04 6 38:37 17.4 2:35 9 30:56 9:58 1:29:50
10 153 64 James Hoffman Vicksburg 29 10 37:37 6:15 10 46:41 14.4 2:27 10 31:43 10:13 2:04:41


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 29 34 Alicia Davis Plymouth 29 5 10:50 2:19 2 36:50 18.2 2:07 1 22:47 7:20 1:14:52
2 40 2 Alicia Andrade Schaumburg 28 4 10:40 3:27 1 35:57 18.7 2:04 3 26:14 8:27 1:18:20
3 67 62 Jen Heymoss Kalamazoo 29 6 11:45 2:06 3 38:01 17.6 2:14 5 27:53 8:59 1:21:57
4 69 134 Erin Snow Chicago 29 3 10:29 3:08 4 38:54 17.2 2:08 4 27:28 8:51 1:22:06
5 113 53 Aurora Gore McHenry 29 2 9:58 4:12 5 38:58 17.2 2:09 8 36:05 11:37 1:31:19
6 114 77 Karolyn Knutson Kalamazoo 29 7 14:59 3:15 6 39:47 16.9 2:26 6 31:14 10:04 1:31:39
7 118 163 Anna Demro Sidney 28 1 9:19 2:58 7 42:54 15.6 2:05 7 35:24 11:24 1:32:39
8 121 101 Heather Nieboer Mattawan 25 8 15:17 3:04 8 48:39 13.8 1:12 2 25:56 8:21 1:34:05


SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 8 31 Michael Daniels Kalamazoo 34 5 9:53 1:35 2 33:05 20.3 1:23 3 22:32 7:15 1:08:26
2 10 98 Ben Mueller Sycamore 30 6 11:01 2:26 4 33:33 20.0 1:16 1 20:28 6:36 1:08:42
3 17 80 John Korreck Grand Rapids 33 1 7:51 2:16 7 37:36 17.8 1:26 2 22:24 7:13 1:11:32
4 18 143 Skyler Tripp Hastings 31 4 9:41 1:52 3 33:16 20.2 1:40 7 25:39 8:16 1:12:06
5 19 75 Dan Kersting Portage 33 2 8:38 1:53 5 36:00 18.6 0:51 6 24:28 7:53 1:00 1:12:47
6 28 137 Cullen Stevenson Kalamazoo 31 10 11:47 2:11 1 32:56 20.4 1:49 9 26:06 8:24 1:14:47
7 44 65 Mike Hormuth Chicago 33 8 11:14 3:12 8 38:36 17.4 1:29 5 24:27 7:52 1:18:56
8 65 47 Nicholas Foley Portage 30 13 12:50 3:28 6 36:30 18.4 1:27 10 27:22 8:49 1:21:35
9 70 61 Richard Henkle Fairfax 31 9 11:42 2:13 9 38:49 17.3 1:58 11 27:39 8:54 1:22:19
10 89 54 Jason Groenendal Joliet 30 7 11:04 3:21 11 43:48 15.3 2:25 8 25:47 8:18 1:26:23
11 117 7 Josh Bates Portage 34 12 12:03 3:23 12 44:42 15.0 1:24 12 30:59 9:59 1:32:29
12 124 86 Luke Lori Constantine 34 14 16:23 4:13 14 48:41 13.8 1:23 4 23:58 7:43 1:34:35
13 134 139 Doug Swaney Vicksburg 32 11 11:48 4:29 13 45:27 14.8 3:02 13 33:36 10:49 1:38:21
14 161 Ryan McNeely New Lenox 33 3 8:45 2:15 10 39:08 17.1


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 30 138 Jennifer Stewart Jones 33 1 10:43 1:44 1 35:58 18.7 1:22 2 25:30 8:13 1:15:15
2 71 121 Sarah Schripsema Kalamazoo 32 3 11:44 4:34 2 38:09 17.6 2:38 1 25:24 8:11 1:22:27
3 77 151 Amy Wagner Grand Rapids 33 5 13:22 2:01 3 38:31 17.4 1:49 6 27:53 8:59 1:23:34
4 92 83 Hsiao-Lei Lai Chicago 33 9 15:49 2:55 4 38:36 17.4 1:43 5 27:28 8:51 1:26:30
5 99 92 Amanda McNeely New Lenox 31 8 15:08 3:28 7 41:07 16.3 1:32 3 26:31 8:32 1:27:44
6 105 37 Deanna Deschler Grand Rapids 30 2 11:37 2:55 8 43:36 15.4 2:19 7 28:34 9:12 1:28:59
7 108 41 Megan Dullaghan Downers Grove 31 4 12:41 3:25 9 44:09 15.2 1:35 4 27:25 8:50 1:29:13
8 112 82 Kyla Kuhnlein Chicago 33 6 14:02 3:11 6 40:51 16.4 2:38 8 29:44 9:35 1:30:25
9 115 78 Kristine Knutson Ann Arbor 33 7 14:59 3:16 5 39:46 16.9 2:25 9 31:16 10:04 1:31:39


SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 5 42 Brian Dunkle South Bend 37 1 8:39 1:56 2 35:32 18.9 0:56 1 19:01 6:07 1:06:01
2 14 90 Tim Marsh Marcellus 35 6 11:48 1:21 4 36:02 18.6 0:52 2 20:35 6:38 1:10:35
3 20 128 Jeremy Selvidge Mount Pleasant 36 7 11:58 2:32 3 35:56 18.7 1:52 3 20:39 6:39 1:12:56
4 22 44 Marco Emerson Notre Dame 37 3 10:15 2:20 6 36:09 18.6 1:45 5 23:32 7:35 1:13:59
5 23 106 Michael Parry Portage 39 2 8:46 1:45 7 37:29 17.9 1:26 7 24:40 7:57 1:14:05
6 34 116 Damian Ruesink Three Rivers 37 10 14:49 2:25 1 34:40 19.4 1:29 4 22:54 7:23 1:16:15
7 35 154 Mark Walker Lansing 35 5 10:53 2:21 8 37:56 17.7 1:31 6 23:54 7:42 1:16:32
8 37 79 Damian Koob Plainwell 36 4 10:18 3:31 5 36:08 18.6 1:50 8 25:10 8:06 1:16:54
9 132 120 Julius Sawyer Dewitt 36 8 13:29 4:11 9 46:48 14.3 1:59 9 31:31 10:09 1:37:56
10 150 127 Scott Sedore Mattawan 35 9 14:33 4:35 10 53:49 12.5 3:24 10 37:00 11:55 1:53:18


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 38 19 Elre Cartier Schaumburg 37 2 12:04 2:29 1 35:18 19.0 1:39 3 25:40 8:16 1:17:07
2 48 74 Amy Kendall Grand Haven 37 7 13:31 1:57 2 35:48 18.7 1:59 4 26:11 8:26 1:19:24
3 62 66 Melissa Hunter Grandville 38 8 14:07 3:59 3 38:52 17.3 1:22 1 22:54 7:23 1:21:12
4 66 36 Cristi Dedoes Kalamazoo 35 5 13:02 3:22 5 40:09 16.7 1:44 2 23:28 7:34 1:21:43
5 87 130 Erika Smith La Porte 39 1 11:01 3:40 6 40:12 16.7 1:24 5 29:54 9:38 1:26:09
6 94 156 Angela Weber Paw Paw 37 3 12:37 2:18 4 39:35 16.9 2:10 6 30:14 9:44 1:26:52
7 125 144 Allison Tuggle-Magner Elmhurst 37 4 12:56 3:23 10 43:40 15.4 1:44 9 32:57 10:37 1:34:38
8 130 146 Patricia Van Pelt Farmington Hills 39 9 14:45 4:22 7 42:48 15.7 2:45 8 32:50 10:34 1:37:28
9 141 112 Gwen Pursell South Bend 36 10 14:58 3:12 8 42:54 15.6 2:45 11 38:01 12:15 1:41:46
10 144 145 Nicole Van Pelt Chicago 36 6 13:10 5:29 9 43:21 15.5 3:45 10 37:14 11:59 1:42:57
11 145 49 Shawna Gallagher Kalamazoo 37 11 15:45 3:06 11 52:01 12.9 2:19 7 30:55 9:57 1:44:05


SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 2 97 Darren Moroziuk Kalamazoo 43 1 8:07 1:33 1 30:22 22.1 1:20 1 19:45 6:22 1:01:05
2 21 68 Alan Ives Marcellus 44 2 9:51 2:44 2 34:33 19.4 1:22 5 25:27 8:12 1:13:55
3 24 52 Matthew Garbarino Byron Center 44 5 11:47 3:10 4 35:53 18.7 1:19 3 22:00 7:05 1:14:07
4 25 38 Glen Dickinson Kalamazoo 42 6 11:58 1:50 3 35:21 19.0 1:33 4 23:39 7:37 1:14:19
5 55 107 Ron Pelak Portage 43 3 10:30 1:19 10 46:40 14.4 1:17 2 21:00 6:46 1:20:44
6 109 108 Stan Peters Three Rivers 44 4 11:16 3:53 8 41:44 16.1 3:28 8 29:07 9:23 1:29:26
7 116 141 Peter Szczesny Portage 44 7 12:30 4:27 7 41:31 16.2 3:01 10 30:35 9:51 1:32:02
8 123 103 Mike Oorbeck Caledonia 44 10 21:59 3:40 6 40:20 16.6 1:09 7 27:23 8:49 1:34:30
9 139 23 Mike Charvat Three Rivers 42 9 17:56 6:45 9 45:48 14.6 3:22 6 27:12 8:46 1:41:01
10 140 25 Sam Colalillo New Carlisle 40 11 24:54 4:57 5 39:59 16.8 1:35 9 29:43 9:34 1:41:07
11 148 60 Matt Heidkamp Chicago 41 8 15:53 5:08 11 51:58 12.9 2:31 11 34:21 11:04 1:49:49


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 15 14 Kathy Braginton Plainwell 40 3 11:30 1:33 1 32:55 20.4 1:08 1 23:52 7:41 1:10:56
2 39 155 M. Elizabeth Washington Kalamazoo 42 4 11:56 1:45 2 36:26 18.4 1:56 3 25:39 8:16 1:17:40
3 43 165 Tina Tribu Kalamazoo 40 1 10:05 1:58 3 38:05 17.6 1:56 4 26:48 8:38 1:18:49
4 82 113 Joanne Pygon Elmhurst 44 6 13:38 3:25 5 42:28 15.8 0:59 2 23:56 7:43 1:24:24
5 91 35 Terri Davis Valparaiso 42 2 11:04 2:09 6 43:57 15.3 1:51 5 27:27 8:50 1:26:27
6 100 13 Linda Bode Elmhurst 44 5 12:55 3:02 4 39:50 16.8 2:02 7 30:11 9:43 1:27:58
7 143 122 Shannon Schroeder Elmhurst 43 7 15:22 8:23 7 46:14 14.5 1:43 8 30:50 9:56 1:42:30
8 147 59 Donna Heidkamp Chicago 40 8 17:33 3:39 8 56:19 11.9 2:25 6 28:25 9:09 1:48:18


SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 27 73 Jim Kaiser Grandville 47 5 10:41 2:25 1 34:56 19.2 1:58 4 24:40 7:57 1:14:37
2 31 9 Craig Benes Chicago 48 6 10:51 1:49 4 37:15 18.0 1:47 1 23:55 7:42 1:15:35
3 32 158 Eliot Wineberg Evanston 48 1 8:52 3:23 5 37:51 17.7 1:23 3 24:17 7:49 1:15:45
4 33 20 Barry Chapman Oak Park 45 4 10:00 3:13 3 36:12 18.5 2:34 2 24:15 7:49 1:16:12
5 41 117 Jim Ruthrauff Granger 47 2 9:14 2:27 2 35:53 18.7 1:40 9 29:11 9:24 1:18:24
6 50 111 John Pula Portage 48 8 11:12 3:05 8 38:29 17.4 1:04 6 26:25 8:30 1:20:11
7 53 18 Michael Carriere Kalamazoo 46 9 11:57 3:03 7 38:11 17.6 2:01 5 25:19 8:09 1:20:30
8 73 11 Joseph Bippus Three Rivers 47 7 11:07 3:41 6 37:55 17.7 2:27 8 27:42 8:55 1:22:50
9 75 88 Craig Marsh Gobles 46 3 9:19 3:14 9 41:41 16.1 1:10 7 27:29 8:51 1:22:51


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 16 159 Robin Wooldridge Southfield 47 1 9:18 1:39 1 33:17 20.2 1:26 4 25:45 8:18 1:11:23
2 42 22 Trina Chapman-Smith Auburn 49 3 12:15 2:33 4 39:28 17.0 1:15 1 23:11 7:28 1:18:39
3 57 100 Angela Nadeau Spring Lake 46 8 15:17 2:49 2 36:24 18.4 1:42 2 24:44 7:58 1:20:55
4 58 166 Sheila Butler Chicago 45 2 11:26 3:42 3 37:22 18.0 3:10 3 25:19 8:09 1:20:56
5 104 43 Sherri Dutton Otsego 49 6 14:05 2:35 8 44:01 15.2 1:46 5 26:17 8:28 1:28:42
6 119 58 Teri Harmon Rockford 48 5 13:57 4:14 5 40:25 16.6 2:36 6 31:48 10:15 1:32:58
7 126 16 Karen Bukowski Forest Park 48 4 13:38 2:51 7 42:05 15.9 2:07 7 34:42 11:10 1:35:21
8 24 Karen Christensen Kalamazoo 45 7 15:17 1:55 6 41:08 16.3


SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 59 27 Gary Cudney Portage 54 6 14:41 3:21 2 35:49 18.7 2:00 3 25:10 8:06 1:20:59
2 61 162 Kirk Wittenberg Three Rivers 50 10 18:54 2:00 1 33:49 19.8 1:35 2 24:54 8:01 1:21:09
3 63 33 Steve Darrell Kalamazoo 54 2 12:36 2:52 4 37:36 17.8 2:03 5 26:15 8:27 1:21:19
4 64 70 Tom Jager Kalamazoo 51 3 12:56 4:05 3 36:06 18.6 2:12 4 26:07 8:25 1:21:24
5 68 1 Michael Allen Portage 51 1 11:11 2:56 5 38:36 17.4 2:48 7 26:35 8:34 1:22:05
6 85 51 Mike Gallihugh Lansing 50 5 14:32 3:21 8 40:00 16.8 1:42 6 26:21 8:29 1:25:54
7 101 15 Ed Brown West Olive 50 9 18:34 4:35 6 39:39 16.9 1:17 1 23:57 7:43 1:27:59
8 107 160 Mark Zak Goshen 53 7 17:00 2:52 9 40:05 16.7 1:49 8 27:29 8:51 1:29:13
9 120 10 Michael Biegas Hamilton 54 8 18:19 4:45 7 39:48 16.9 2:00 9 28:27 9:10 1:33:17
10 136 131 Greg Smith Lawton 54 4 14:27 4:32 11 43:14 15.5 1:41 11 35:27 11:25 1:39:19
11 146 164 Jeff Newhouse Union City 54 11 27:03 5:31 10 41:33 16.1 3:20 10 28:55 9:19 1:46:19


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 46 28 Mary Cudney Portage 52 4 11:27 2:54 1 37:18 18.0 2:09 2 25:15 8:08 1:19:01
2 54 125 Carrie Schupbach Jackson 52 1 10:35 3:00 3 40:41 16.5 1:52 1 24:25 7:52 1:20:31
3 96 26 Kathy Crepas Kalamazoo 51 3 11:12 1:45 5 41:24 16.2 2:12 3 30:33 9:50 1:27:04
4 103 50 Margaret Gallihugh Lansing 51 2 10:56 3:20 4 41:23 16.2 1:23 4 31:24 10:07 1:28:23
5 122 115 Susan Riker Kalamazoo 51 5 13:18 3:43 2 39:08 17.1 3:04 6 35:02 11:17 1:34:14
6 129 72 Sandy Joslin Haslett 52 6 13:46 4:42 6 43:26 15.4 2:46 5 32:48 10:34 1:37:26


SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 4 63 Keith Higginbottom Elkhart 55 1 7:52 2:18 1 29:24 22.8 1:18 2 23:37 7:36 1:04:27
2 7 46 Timothy Farrow Kalamazoo 55 3 9:47 1:50 2 32:41 20.5 1:26 1 22:23 7:13 1:08:06
3 13 119 William Ruthrauff Asbury Park 55 2 8:40 3:02 3 33:08 20.2 1:22 3 24:14 7:48 1:10:25
4 52 140 Alan Sylvester Kalamazoo 59 7 12:22 4:10 4 36:24 18.4 1:41 4 25:50 8:19 1:20:24
5 74 76 Phillip Kline Three Rivers 56 4 11:02 4:00 5 37:42 17.8 2:26 5 27:42 8:55 1:22:50
6 98 30 Joseph Dailey Bangor 56 6 12:20 4:59 7 41:07 16.3 1:18 6 27:51 8:58 1:27:33
7 110 8 Marshall Beachler Schoolcraft 56 5 11:07 4:28 6 38:35 17.4 3:12 7 32:29 10:28 1:29:48


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 51 45 Kathy Farrow Kalamazoo 55 1 10:57 2:39 1 38:22 17.5 1:44 1 26:33 8:33 1:20:14
2 142 12 Mary Anne Blood Three Rivers 58 2 13:14 4:30 2 47:02 14.3 2:42 2 34:41 11:10 1:42:06


SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 26 67 Terry Hutchins Kalamazoo 64 2 11:00 2:45 2 35:47 18.7 1:01 1 23:49 7:40 1:14:20
2 56 167 Jim Hornbacher Angola 63 5 15:00 2:35 1 33:37 20.0 2:25 3 27:19 8:48 1:20:54
3 83 109 Jim Pickett Fort Wayne 63 4 14:09 1:57 3 36:24 18.4 2:16 5 29:57 9:39 1:24:42
4 84 147 Joe Vanderheyden Constantine 61 1 10:58 4:00 5 42:37 15.7 1:12 2 26:53 8:39 1:25:38
5 90 150 Martin Voss Orland Park 61 3 13:51 4:33 4 37:44 17.8 1:50 4 28:28 9:10 1:26:23
6 151 110 Mark Porath Marcellus 62 6 17:17 5:09 6 50:54 13.2 3:39 6 36:25 11:44 1:53:22


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 138 48 Karen Fuhrmann Fenton 61 1 16:22 4:28 1 45:47 14.7 2:21 1 32:05 10:20 1:40:59
2 152 85 Sharon Loichinger Richland 62 2 17:59 4:32 2 56:51 11.8 1:30 2 37:51 12:11 1:58:41


SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 81 91 John Maskill Rockford 65 1 11:58 2:43 2 39:37 16.9 1:19 1 28:46 9:16 1:24:21
2 102 40 Terry Dugan Vandalia 66 2 13:46 4:30 1 37:48 17.7 3:11 2 28:49 9:17 1:28:01
3 128 148 John Vanpelt Chicago 65 3 16:03 5:03 3 41:35 16.1 2:30 3 30:42 9:53 1:35:51


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 137 124 Laura Schultz East Lansing 65 1 17:49 4:57 1 50:02 13.4 1:40 1 26:33 8:33 1:40:59


SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final
1 72 126 David Schupbach Jackson 72 1 10:04 2:38 1 37:21 18.0 1:40 1 30:53 9:57 1:22:33


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final


SPRINT MALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 75 - 79

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final


SPRINT MALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final


SPRINT FEMALE AGE GROUP: 80 - 99

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Penalty Final