ANCHOR BAY TRIATHLON
SATURDAY, JULY 13, 2013
NEW BALTIMORE, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
www.RaceServices.com


MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 Jimi Minnema 154 34 5 14:24 0:47 1 26:28 0:30 2 17:35 59:43


FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 8 Joanne Sloat 208 35 1 15:30 0:59 1 29:31 0:33 3 23:04 1:09:36


MALE AGE GROUP 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 22 Michael Martin 149 18 1 13:55 1:23 3 34:00 0:43 9 23:40 1:13:39
2 35 Adam Dombrowski 63 17 6 23:01 2:13 1 33:01 0:22 2 19:33 1:18:09
3 38 Sammy Atkins 8 17 3 16:31 1:45 8 38:16 0:25 6 21:31 1:18:27
4 61 Andrew Snider 209 17 2 15:09 3:03 14 43:43 0:41 3 19:57 1:22:31
5 78 Colton Wirgau 245 19 11 27:09 2:11 4 34:19 0:52 5 20:57 1:25:26
6 81 Andrew Bennett 19 17 7 23:56 1:40 2 33:18 1:33 12 25:10 1:25:35
7 93 Chet Sadowski 186 19 5 22:36 1:20 7 37:47 1:13 14 25:33 1:28:27
8 99 Richard B Sylvia 221 17 4 19:54 2:30 13 40:34 0:30 13 25:15 1:28:40
9 106 Jonathan Hasper 103 19 8 26:33 2:01 5 35:20 0:31 11 25:04 1:29:26
10 108 Tyler Kreilter 127 15 9 26:40 1:29 11 39:33 0:28 7 21:38 1:29:47
11 109 Steven Esders 70 17 17 33:20 2:47 6 36:04 0:19 1 17:22 1:29:50
12 149 Nicholas Frankenstein 79 15 12 27:28 4:50 9 39:16 0:43 8 22:05 1:34:20
13 172 Austin Scott 198 19 13 28:43 1:51 12 40:21 0:27 15 28:34 1:39:54
14 180 Steve Riley 189 19 16 32:31 1:13 10 39:25 0:34 16 28:38 1:42:19
15 189 Simon Fraser 81 19 15 29:09 4:11 15 45:11 1:38 10 24:56 1:45:03
16 199 Patrick Nuter 164 19 10 27:00 4:15 16 46:36 0:42 17 29:03 1:47:35
17 214 Nick Trojniak 228 19 18 33:46 2:30 18 55:14 0:42 4 20:29 1:52:39
18 225 Nick Pauze 171 19 19 33:50 1:53 17 54:22 1:16 18 30:25 2:01:44
19 233 Nick Andrews 6 19 14 29:08 2:53 19 1:01:18 0:39 19 43:07 2:17:03


FEMALE AGE GROUP 1 - 19

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 68 Andrea Curtiss 54 19 2 21:50 1:09 1 35:11 0:33 2 25:23 1:24:05
2 113 Rachel Gebauer 87 17 3 25:22 2:29 2 38:57 0:46 1 22:31 1:30:02
3 162 Maria Tomaszycki 227 18 1 20:28 2:59 3 41:41 0:56 5 31:30 1:37:32
4 175 Alyssa Fantauzzo 71 17 4 25:43 2:33 4 44:07 0:38 4 27:44 1:40:44
5 212 Mallory Gebauer 86 16 5 33:09 2:22 5 47:45 0:37 3 27:14 1:51:05


MALE AGE GROUP 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 7 Michael Stratton 219 20 4 17:01 0:56 2 31:25 0:40 1 19:19 1:09:19
2 16 Alan Huels 109 20 1 15:30 2:19 3 33:23 1:02 2 19:49 1:12:00
3 18 Michael Hansen 98 20 6 18:17 1:34 1 31:20 0:58 3 20:35 1:12:41
4 44 Sean Denny 60 20 3 15:47 2:19 6 36:40 0:59 10 24:00 1:19:43
5 60 Kevin Marth 147 20 2 15:30 1:54 16 43:01 0:30 5 21:29 1:22:22
6 79 Zachary Campo 39 20 8 19:23 2:47 5 36:03 1:20 13 25:56 1:25:29
7 80 Ben Walter 235 20 9 21:04 1:41 9 37:54 0:44 11 24:13 1:25:34
8 82 Karl Resch 188 23 7 19:17 2:02 13 41:46 0:37 7 21:57 1:25:36
9 98 Kyle Hill 106 20 16 26:38 2:07 8 37:51 0:35 4 21:27 1:28:36
10 107 Ben Cummings 53 20 10 22:03 2:47 12 38:47 0:30 12 25:40 1:29:44
11 139 Matt Lyon 142 22 11 22:18 3:38 11 38:38 0:52 16 27:52 1:33:16
12 151 Eric Fraser 80 21 15 26:18 2:27 18 43:50 0:44 6 21:42 1:34:57
13 159 Chris Picklo 174 23 17 27:46 1:52 7 36:55 0:36 19 29:46 1:36:54
14 161 Dave Bellinger 18 23 18 28:58 3:15 4 34:40 1:35 17 28:44 1:37:10
15 167 Brooks Allwardt 4 20 17 43:01 0:31 14 26:53 1:38:15
16 168 Frankie Balsamo 12 20 19 28:59 2:56 14 41:51 1:37 8 22:59 1:38:20
17 185 Matt Baskin 13 23 14 25:19 1:50 19 46:00 0:36 18 29:07 1:42:50
18 194 Bryan Thomas 223 20 13 25:01 2:48 21 49:21 1:11 15 27:18 1:45:38
19 200 Phil Serzo 201 21 12 22:48 2:38 20 46:22 0:37 22 35:20 1:47:44
20 202 Todd White 241 20 21 33:47 0:19 9 23:24 1:47:53
21 207 Aaron Lewandowski 139 24 20 29:57 3:22 15 42:20 2:37 21 31:03 1:49:17
22 222 Anthony Balsamo 11 24 5 17:15 4:03 22 49:58 1:35 23 43:02 1:55:50
23 224 Mike Lamorgese 132 21 10 38:28 1:59 20 30:41 1:59:14


FEMALE AGE GROUP 20 - 24

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 43 Margaret Gendernalik 89 24 1 15:53 1:15 1 38:22 0:30 2 23:17 1:19:15
2 103 Chelsea Piper 177 21 8 21:26 1:40 5 42:10 0:42 1 23:13 1:29:09
3 131 Jessica Koehler 125 22 7 21:22 2:00 3 41:45 1:00 4 26:18 1:32:24
4 146 Alex Martin 148 22 3 17:21 2:13 2 40:14 0:45 9 33:24 1:33:56
5 152 Kara Siedlik 203 20 4 17:27 2:23 7 46:17 0:24 5 28:29 1:34:58
6 157 Melinda Constand 46 23 5 20:24 2:06 4 42:06 0:50 8 31:17 1:36:40
7 174 Laura Brunner 31 24 6 20:53 1:35 11 53:25 0:13 3 24:39 1:40:42
8 190 Kayla White 239 23 10 27:25 1:40 6 45:28 0:37 6 30:02 1:45:10
9 219 Cassie Dunn 68 21 11 33:43 2:05 8 47:01 0:50 7 31:01 1:54:37
10 223 Gabriella Trueman 229 21 2 17:14 4:05 9 49:57 1:36 10 43:02 1:55:51
11 227 Angela Scott 197 23 9 23:37 6:48 10 50:15 1:12 11 45:10 2:07:00


MALE AGE GROUP 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 Matthew Beaudry 16 27 1 15:22 1:01 1 29:05 0:33 1 18:38 1:04:38
2 11 Mark Crider 51 26 2 15:52 1:04 2 31:49 0:34 4 21:48 1:11:05
3 19 Isaac Johnson 116 27 3 16:34 1:08 3 33:09 0:45 2 21:40 1:13:15
4 29 Andrew Dennison 58 25 4 16:42 1:18 5 34:56 0:28 5 23:58 1:17:20
5 40 Andrew Norander 163 29 7 19:53 2:44 4 33:36 0:51 3 21:41 1:18:43
6 70 Mark Mau 150 28 5 18:26 2:41 6 35:05 1:21 9 26:56 1:24:27
7 84 Paul Stieber 218 25 6 19:32 2:36 7 35:50 0:39 11 28:13 1:26:48
8 135 Zoran Ploscar 179 28 10 29:34 2:07 8 36:33 0:19 6 24:10 1:32:41
9 140 Ryan White 240 29 9 24:55 2:53 9 40:16 1:04 7 24:21 1:33:27
10 182 Josh Drushel 65 26 8 21:04 2:27 10 41:01 0:29 12 37:37 1:42:36
11 209 Jason Duley 66 29 11 30:57 2:42 12 48:52 1:31 8 25:19 1:49:17
12 215 Michael Naimy 161 29 12 33:43 4:23 11 46:39 0:54 10 27:49 1:53:26


FEMALE AGE GROUP 25 - 29

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 33 Victoria Vintevoghel 234 25 1 17:11 2:08 2 33:39 1:16 2 23:36 1:17:48
2 39 Jessica Proszek 184 28 3 20:35 1:07 1 32:38 0:47 1 23:23 1:18:28
3 101 Katie Eisen 69 25 4 21:30 2:26 6 39:32 0:55 3 24:26 1:28:47
4 147 Laura Stieber 216 27 2 17:26 2:07 5 39:28 0:58 8 33:59 1:33:56
5 170 Adrienne Becker 17 29 8 28:37 3:11 3 37:35 1:53 5 28:15 1:39:28
6 187 Christie Piper 178 26 6 27:31 2:09 4 38:58 0:48 9 34:14 1:43:38
7 197 Karla White 238 27 7 27:38 1:28 7 45:28 0:38 7 31:57 1:47:06
8 208 Megan Pierce 175 27 9 30:54 2:45 4 25:18 1:49:17
9 211 Jenn Allen 3 28 5 25:54 4:12 8 49:40 0:45 6 30:10 1:50:39


MALE AGE GROUP 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 24 Christopher Burns 34 32 1 16:43 1:58 2 32:33 1:23 2 22:33 1:15:08
2 49 Sean Rossiter 192 31 5 21:22 1:36 3 33:03 1:02 4 24:02 1:21:02
3 54 Andrew Beaudry 263 31 2 20:44 1:23 1 32:17 1:09 5 26:10 1:21:41
4 55 Scott Snyder 210 34 3 21:16 2:39 4 34:26 0:22 3 23:17 1:21:58
5 63 Victor Hambarsoumian 96 33 4 21:21 2:12 5 36:32 1:35 1 21:32 1:23:10
6 133 Eric Caldwell 37 34 6 21:52 2:23 7 37:25 0:51 7 30:04 1:32:34
7 150 James Zellen 252 31 7 27:13 1:57 6 36:42 1:19 6 27:47 1:34:56
8 217 Paul Inman 113 33 8 30:39 3:07 8 46:30 0:46 8 33:05 1:54:05


FEMALE AGE GROUP 30 - 34

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 53 Sarah Sosnowski 212 31 1 18:44 1:04 1 33:57 0:51 5 27:04 1:21:39
2 90 Amanda McLean 266 34 5 23:00 1:48 4 37:41 0:50 2 24:44 1:28:01
3 102 Julia Ameel 5 30 6 23:09 1:54 5 37:58 1:42 1 24:21 1:29:03
4 117 Brooke Studer 220 32 4 22:51 1:54 3 37:35 0:58 6 27:08 1:30:24
5 125 Rachel Feiman 73 32 9 27:54 1:30 2 36:11 0:44 3 25:21 1:31:38
6 138 Jennifer Burns 35 32 7 23:42 2:16 8 38:51 1:28 4 26:40 1:32:56
7 156 Ryan Knost 123 32 2 21:37 2:22 6 38:11 1:24 7 32:51 1:36:23
8 176 Jamy Paxon 172 33 8 24:09 2:38 7 38:44 1:36 8 33:39 1:40:44
9 186 Sara Crider 52 30 3 22:46 2:50 9 41:48 1:43 9 34:32 1:43:36
10 221 Catherine Bindschadler 23 31 10 27:56 5:31 10 44:47 1:24 10 35:59 1:55:34
11 230 Claudia Krueger 129 30 11 28:15 3:45 11 54:48 2:04 11 43:32 2:12:22


MALE AGE GROUP 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 5 Corey Braddock 26 39 1 13:51 0:37 1 28:58 0:44 4 22:37 1:06:46
2 14 Matthew Yurenka 249 36 2 17:24 1:11 3 30:56 0:50 3 21:26 1:11:45
3 20 Kevin Merritt 153 36 3 18:20 1:37 2 29:46 0:31 5 23:08 1:13:21
4 23 Ron Yurenka 250 39 6 20:28 1:07 4 31:32 0:46 2 20:46 1:14:38
5 25 Sebastian Tochowicz 226 39 7 20:59 1:06 6 32:20 0:54 1 20:12 1:15:29
6 30 Brian Carr 40 39 4 18:34 2:38 5 31:57 0:35 6 23:38 1:17:20
7 66 Kris John Pacitto 168 37 8 21:31 1:23 7 33:00 1:00 10 26:28 1:23:21
8 97 Max Cambron 38 35 10 22:16 2:02 8 34:31 1:40 12 28:06 1:28:32
9 100 Robert Porzandek 180 35 5 19:16 2:52 14 40:54 0:48 7 24:55 1:28:43
10 115 Aaron Silver 204 39 9 21:34 3:05 11 38:08 1:05 9 26:22 1:30:13
11 128 Vito Fazzolara 72 37 13 23:54 3:06 9 36:17 2:07 11 26:45 1:32:07
12 142 Andrew Rybarczyk 193 36 12 23:19 2:18 13 39:14 0:39 13 28:14 1:33:41
13 145 Ryan Lesperance 138 35 11 23:10 1:23 12 38:32 0:53 14 29:58 1:33:54
14 169 David Ciofu 265 37 15 32:51 2:06 10 36:52 0:58 8 25:39 1:38:24
15 201 Mark Hurlburt 110 39 14 25:35 2:08 15 44:28 0:45 15 34:57 1:47:51


FEMALE AGE GROUP 35 - 39

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 77 Carmela Komisarz 126 38 2 20:24 3:00 1 34:49 0:47 2 26:11 1:25:09
2 118 Deb Silver 205 38 3 20:44 1:54 4 37:32 1:25 6 28:56 1:30:29
3 123 Holly Azar 10 37 1 20:15 1:43 7 39:48 0:34 7 29:01 1:31:18
4 124 Cynthia Harden 99 35 5 21:36 2:06 3 37:10 1:32 8 29:12 1:31:34
5 130 Chantal Thurber 225 36 7 24:23 1:56 5 38:38 1:07 3 26:20 1:32:21
6 141 Debra Langkam 134 39 4 21:24 3:27 6 39:27 1:57 4 27:17 1:33:31
7 163 Beth Oakley 165 39 6 23:39 3:04 2 37:00 1:10 10 32:54 1:37:46
8 184 Erin Myers 159 36 9 29:33 2:33 8 41:52 0:49 5 27:57 1:42:42
9 203 Stephanie Marsden 144 39 10 30:01 4:00 9 45:07 4:43 1 24:33 1:48:22
10 204 Theresa Molnar 156 39 8 25:23 3:44 10 47:34 0:33 9 31:34 1:48:45
11 235 Deanna Quinn 270 39 11 47:52 1:20 11 54:02 1:36 11 41:06 2:25:54


MALE AGE GROUP 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 6 Carl Jacobs 115 43 3 16:11 1:36 1 28:39 1:08:46
2 10 Eric Harden 100 42 2 14:51 1:40 2 31:14 0:41 3 21:42 1:10:05
3 12 Matt Wuchte 248 42 1 13:47 1:09 5 32:31 0:33 7 23:27 1:11:25
4 27 Shaun Lacher 130 40 4 16:47 2:08 10 33:43 0:37 6 23:23 1:16:37
5 34 David Langkam 133 42 9 19:48 2:12 16 35:03 0:44 1 20:21 1:18:06
6 37 Chris Lundquist 141 42 6 18:10 1:05 12 34:10 1:29 8 23:35 1:18:26
7 47 Jeff Schloff 267 42 7 18:39 1:48 7 32:40 1:23 14 26:25 1:20:53
8 48 Matthew Sabaugh 195 42 5 16:52 2:16 13 34:30 1:10 13 26:10 1:20:56
9 56 Craig Frankenstein 78 42 14 22:10 3:10 15 34:59 0:14 4 21:44 1:22:16
10 59 Ryan Marshall 145 44 15 22:26 1:48 11 34:03 1:07 5 22:59 1:22:21
11 62 Robert Haase 93 41 13 21:45 1:59 8 33:33 0:51 11 24:51 1:22:57
12 64 Piotr Kasprzyk 117 42 8 19:14 1:11 3 32:02 0:43 17 30:09 1:23:17
13 65 Al Arche 7 41 17 24:02 1:53 4 32:13 1:08 9 24:07 1:23:21
14 75 Richard Sylvia Jr 222 40 18 24:59 1:27 6 32:40 0:44 12 25:08 1:24:55
15 85 Phillip Wills 244 41 10 21:23 1:43 18 38:50 0:41 10 24:17 1:26:51
16 91 Marc Gregorich 91 41 16 22:37 1:27 9 33:42 0:39 15 29:41 1:28:04
17 111 Kevin Bopp 24 42 11 21:30 2:34 14 34:53 1:18 16 29:44 1:29:56
18 127 Rich Creger 50 42 12 21:44 2:11 17 35:44 1:30 18 30:53 1:31:59
19 154 Leonardo Brito 28 43 19 30:03 3:51 19 39:04 1:37 2 20:48 1:35:21
20 234 Shaun Quinn 187 42 20 47:51 1:22 20 53:26 2:10 19 41:06 2:25:54


FEMALE AGE GROUP 40 - 44

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 21 Janet Harden 101 41 1 16:26 2:02 1 32:54 1:02 1 21:05 1:13:27
2 76 Heather Hall 95 43 5 21:56 1:18 3 36:36 1:05 2 24:06 1:24:59
3 89 Pamela Neifer 162 40 2 20:32 2:41 2 35:39 1:05 5 27:56 1:27:51
4 120 Susan Harden 102 41 3 21:22 2:26 4 37:04 1:33 6 28:21 1:30:43
5 134 Julie Carr 41 40 6 22:29 2:19 8 40:05 0:48 3 27:00 1:32:40
6 144 Kasey McKanna 151 41 10 24:20 3:01 5 38:09 0:50 4 27:33 1:33:51
7 148 Jennifer Headley 104 42 7 22:56 1:50 6 38:11 0:45 9 30:34 1:34:14
8 164 Kathy Verkest 232 41 9 23:14 3:10 9 41:26 1:19 8 28:40 1:37:47
9 183 Sefe Puente 185 42 12 26:37 2:03 7 39:42 2:19 10 32:00 1:42:39
10 196 Deborah Horvath 107 43 11 26:23 2:20 10 44:46 1:14 11 32:10 1:46:50
11 198 Kate Biland 22 44 4 21:22 3:45 11 45:22 1:25 12 35:21 1:47:13
12 205 Jennifer Muszall 158 41 8 22:59 3:05 12 53:03 1:39 7 28:26 1:49:09
13 229 Cori Krohn 128 42 13 26:56 3:37 13 54:55 2:10:32
14 231 Cristine Kelly 120 40 14 28:07 4:43 14 55:37 0:37 13 43:20 2:12:22


MALE AGE GROUP 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 3 Gary Greib 92 47 1 15:18 0:44 1 28:13 0:25 1 18:27 1:03:05
2 9 Bill Spurrier 215 46 3 17:03 1:33 2 30:44 0:44 2 19:50 1:09:52
3 13 Thomas Valko 230 46 6 18:20 0:52 3 30:46 0:37 3 21:03 1:11:36
4 31 Kevin Hileman 105 48 7 19:31 0:58 4 31:10 0:45 6 25:14 1:17:36
5 46 Bill Click 44 47 8 20:34 1:56 8 34:34 0:35 4 22:56 1:20:33
6 51 James Ferrari 74 47 5 18:19 2:14 7 33:51 1:29 7 25:34 1:21:25
7 73 Simon Iregbu 114 46 9 21:27 2:08 5 32:21 1:09 9 27:35 1:24:38
8 74 Gregory Lambert 131 45 11 22:26 1:17 6 33:50 1:09 8 26:02 1:24:42
9 116 Richard Hutchins 111 48 4 18:04 1:40 10 37:52 1:20 11 31:26 1:30:21
10 119 Kevin Wheeler 237 48 12 24:02 3:12 11 38:07 0:41 5 24:31 1:30:32
11 143 David Peacock 173 45 13 25:05 2:10 9 35:31 1:05 10 29:55 1:33:44
12 171 Steve Acorn 1 49 10 22:13 1:34 13 39:51 1:14 13 34:54 1:39:44
13 178 Jeffrey Carrothers 43 49 2 16:17 3:45 14 48:43 1:05 12 31:45 1:41:33
14 192 Michael Marotich 143 45 14 26:20 3:31 12 39:36 1:02 14 35:08 1:45:34
15 Joe Brooks 29 45 15 31:10


FEMALE AGE GROUP 45 - 49

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 57 Colleen Mellon 271 46 2 18:29 2:21 1 35:15 1:33 1 24:41 1:22:17
2 83 Jodi Paige-Lee 170 49 1 18:22 2:25 2 36:13 1:27 2 27:49 1:26:14
3 129 Lindi Denny 59 49 3 22:13 1:47 4 37:17 1:13 3 29:51 1:32:19
4 166 Shirley Pike 176 47 6 25:42 1:49 3 36:31 1:47 7 32:19 1:38:06
5 181 Sue Corrion 48 48 5 25:36 4:19 5 37:49 1:06 8 33:42 1:42:30
6 188 Tammy Hudolin 108 47 7 28:19 2:10 6 43:32 0:29 4 30:01 1:44:30
7 195 Tracy Paige 169 47 4 25:28 2:40 8 44:58 1:41 6 31:52 1:46:38
8 213 Kristina Bergmann 20 47 8 33:00 3:15 7 44:33 1:30 5 30:06 1:52:21


MALE AGE GROUP 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 2 Todd Briggs 27 50 1 12:14 0:42 1 27:13 0:37 1 20:32 1:01:16
2 15 David Shears 202 53 3 16:33 1:49 3 30:35 1:04 3 21:52 1:11:50
3 17 Ron G. Buchanan 32 54 4 18:14 1:19 2 30:19 0:53 2 21:37 1:12:19
4 28 Scott Forster 77 53 5 18:26 1:22 5 32:09 0:42 6 24:09 1:16:45
5 36 Phil Ristenbatt 190 54 2 16:32 1:31 7 33:28 0:35 8 26:13 1:18:17
6 50 Nick Valore 231 51 8 21:05 1:34 8 34:48 0:45 4 23:10 1:21:21
7 52 Paul Vintevoghel 233 51 6 19:14 2:58 9 34:53 0:39 5 23:55 1:21:36
8 71 Bruce Fitzpatrickbrucef 75 54 7 20:06 1:33 4 30:54 2:09 11 29:50 1:24:30
9 94 Chip Thornton 224 53 9 21:15 3:00 10 37:23 0:48 7 26:04 1:28:29
10 136 Mike Wojciechowski 246 50 12 28:00 1:44 6 32:39 1:26 10 29:06 1:32:53
11 137 Patrick Furlong 85 52 10 22:45 2:58 11 39:01 1:12 9 27:01 1:32:56
12 193 Mike Furlong 84 52 11 24:58 4:11 12 39:48 2:27 12 34:15 1:45:37


FEMALE AGE GROUP 50 - 54

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 41 Mary Keener 119 52 1 16:27 1:10 1 35:46 1:19 1 24:05 1:18:46
2 122 Sue Wojciechowski 247 51 2 19:39 1:16 2 36:05 0:59 7 33:09 1:31:05
3 153 Cindy Furlong 82 53 6 24:57 2:21 4 39:43 1:38 2 26:26 1:35:03
4 155 Sharon Slishinsky 207 51 5 24:35 3:17 3 36:05 1:31 4 30:01 1:35:27
5 165 Karen Keeley 118 53 4 23:39 4:58 5 39:48 0:36 3 28:56 1:37:54
6 177 Anne Murphy 157 50 3 23:30 3:23 7 40:44 0:45 6 33:06 1:41:25
7 206 Paulette Ozga 167 50 8 34:37 1:52 6 39:59 0:30 5 32:16 1:49:11
8 228 Dalene Bielat 21 52 7 32:57 2:31 8 56:24 0:37 8 37:30 2:09:57


MALE AGE GROUP 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 26 Ken Butler 264 55 1 16:57 1:37 2 33:19 0:19 1 23:34 1:15:44
2 58 Brian Seely 199 56 3 20:45 1:38 5 35:36 0:39 2 23:41 1:22:17
3 69 Richard Gendernalik 90 59 7 23:44 1:23 1 32:15 0:56 4 26:01 1:24:16
4 72 Keith Lesperance 137 56 6 22:11 2:34 3 33:42 1:30 3 24:37 1:24:33
5 92 Terry Lanzen 135 57 2 18:36 1:46 8 36:40 2:11 7 29:14 1:28:25
6 95 James Gendernalik 88 56 8 23:45 2:19 4 35:24 0:28 6 26:35 1:28:29
7 110 Robert Wigley 243 57 5 21:58 2:59 9 37:14 1:17 5 26:27 1:29:53
8 121 Frank Zechmeister 251 56 7 36:35 1:01 8 30:44 1:31:00
9 158 Richard Deshon 61 59 4 21:26 2:32 6 36:01 1:02 9 35:45 1:36:44


FEMALE AGE GROUP 55 - 59

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 105 Janet Hamlin 97 55 2 23:01 1:56 1 37:04 2:03 1 25:19 1:29:20
2 132 Joanne Denison 57 56 1 21:20 2:56 2 39:10 1:09 2 27:56 1:32:29
3 220 Diane Delf 56 59 3 31:03 2:56 3 43:41 2:22 3 35:32 1:55:32


MALE AGE GROUP 60 - 64

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 86 Craig Mirkin 155 64 2 23:29 2:22 3 34:52 0:34 1 25:39 1:26:55
2 88 Craig Bowman 25 61 1 17:52 3:19 1 32:51 2:51 3 30:55 1:27:45
3 126 Michael Stieber 217 63 3 26:07 2:11 2 34:38 0:43 2 28:22 1:31:58
4 179 Len Constantine 47 60 4 27:01 3:54 4 39:19 0:48 4 31:18 1:42:19


FEMALE AGE GROUP 60 - 64

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 114 Alex Sprowitz 214 61 1 20:12 1:51 1 39:06 1:54 1 27:03 1:30:04


MALE AGE GROUP 65 - 69

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP 65 - 69

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final


MALE AGE GROUP 70 - 74

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 218 Norman Killop 122 74 1 28:11 3:39 1 41:32 1:12 1 39:50 1:54:23


FEMALE AGE GROUP 70 - 74

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final


MALE AGE GROUP 75 - 99

Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 210 Jim Ingles 112 75 1 28:08 3:11 1 37:09 1:49 2 39:12 1:49:28
2 232 Bob Prevost 183 79 2 46:41 4:02 2 45:07 0:59 1 38:07 2:14:54



RELAY

Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 262 Dragonís Subordinates 3 20:03 0:28 2 32:51 0:18 2 24:07 1:17:45
2 269 Dream Team Iv 1 15:27 0:31 5 36:52 0:21 6 26:05 1:19:15
3 256 Tri Tutti Amore 5 20:03 0:26 3 34:22 0:20 4 25:18 1:20:26
4 258 Shears Family 4 20:03 0:34 4 35:17 0:30 8 27:41 1:24:03
5 257 Water, Wheels & Wings 8 23:45 0:51 6 37:57 0:30 3 24:32 1:27:32
6 268 Hal's Bitches 7 23:14 0:53 7 40:46 0:21 1 23:58 1:29:10
7 260 Team Student Painters 2 18:10 0:43 9 45:05 0:31 5 25:32 1:29:58
8 255 Triple Threat 6 22:52 0:40 10 46:23 0:18 7 26:59 1:37:10
9 253 Student Painters Girlz 9 30:38 0:34 8 44:25 0:24 9 29:11 1:45:10
10 254 Alicar 10 33:41 0:51 1 0:16 49:08 10 41:11 2:05:05