Fall Frolic 2013

10K

Age Group Results

October 12, 2013


Results by Race Services Company

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kate Fenstermaker                 South Bend  IN        316   30        2          35:54      5:47/M
       2    Susanna Maines                    Niles  MI             339   24       11          44:48      7:14/M
       3    Laura Carlson                     South Bend  IN        309   48       14          45:33      7:21/M

Female 12 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Smith                       Bremen  IN            353   12       42          55:43      8:59/M
       2    Makayla Mahoney                   Plymouth  IN          367   12       43          55:43      8:59/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leslie Boyles                     Niles  MI             369   22       29          50:22      8:07/M
       2    Michaele Lafollette               Granger  IN           335   27       34          52:55      8:32/M
       3    Dani Wise                         Plymouth  IN          361   21       40          54:43      8:50/M
       4    Kristin Doversberger              Granger  IN           366   28       45          56:04      9:03/M
       5    Greer Hannan                      South Bend  IN        324   26       51          58:12      9:23/M
       6    Katherine Gallagher               Mishawaka  IN         317   27       53          58:18      9:24/M
       7    Rebecca McKenna                   Notre Dame  IN        340   24       59          59:05      9:32/M
       8    Penny Hinton                      La Porte  IN          325   28       72        1:08:11     11:00/M
       9    Shana Tucker                      Notre Dame  IN        378   26       74        1:09:50     11:16/M
      10    Amanda Moseng                     Oxford  OH            342   26       76        1:10:48     11:25/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Batton                      South Bend  IN        305   32       52          58:13      9:23/M
       2    Jamie Demitruk                    South Bend  IN        315   32       54          58:19      9:24/M
       3    Jennifer Deming                   Granger  IN           314   31       55          58:19      9:24/M
       4    Angela Liskey                     South Bend  IN        368   32       75        1:09:56     11:17/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherrie Williams                  North Liberty  IN     360   38       19          47:42      7:42/M
       2    Bekky Groshans                    Osceola  IN           322   37       57          58:52      9:30/M
       3    Allison Loomis                    South Bend  IN        337   39       73        1:08:11     11:00/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chantelle Hurtekant               Osceola  IN           327   41       16          45:49      7:23/M
       2    Patti Reppert                     Osceola  IN           346   41       58          59:04      9:32/M
       3    Stacy Allen                       Granger  IN           301   43       61        1:00:10      9:42/M
       4    Laura Althoff                     South Bend  IN        302   43       67        1:03:15     10:12/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Tavares                      South Bend  IN        372   48       30          50:29      8:09/M
       2    Michele Leclercq                  Niles  MI             365   45       44          55:45      9:00/M
       3    Laura Trippel                     Mishawaka  IN         384   48       48          56:44      9:09/M
       4    Ann Hunsberger                    Elkhart  IN           326   49       66        1:02:54     10:09/M
       5    Jessie Agostino                   Granger  IN           371   46       68        1:03:27     10:14/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Brennan                     Mishawaka  IN         307   52       47          56:17      9:05/M
       2    Alesia Redding                    South Bend  IN        345   50       64        1:01:36      9:56/M
       3    Melissa Stanton                   Mishawaka  IN         355   51       65        1:02:41     10:07/M
       4    Esperanza Wilcox                  Elkhart  IN           374   52       77        1:26:01     13:52/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Lafollette               Granger  IN           336   55       36          53:10      8:35/M
       2    Claudia Shumaker                  Elkhart  IN           350   55       38          53:29      8:38/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carolyn Slates                    South Bend  IN        352   60       32          50:59      8:13/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Siek                        Saint Joseph  MI      386   42        1          34:26      5:33/M
       2    Mark Davidhizar                   Elkhart  IN           312   32        3          37:29      6:03/M
       3    Daryl Davis                       Osceola  IN           313   45        4          40:10      6:29/M

Male 11 & Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Schuster                     Mishawaka  IN         349   11       33          51:43      8:20/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Kasznia                     South Bend  IN        330   22        5          40:52      6:35/M
       2    Luciano Villegas                  Niles  MI             358   24        7          41:57      6:46/M
       3    Patrick Messick                   Goshen  IN            383   24       22          47:48      7:43/M
       4    Mike Doversberger                 Granger  IN           363   29       46          56:04      9:03/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Kulwicki                    Mishawaka  IN         333   33        9          44:29      7:10/M
       2    Jason Shumaker                    Osceola  IN           351   33       26          49:34      8:00/M
       3    Ednardo Santos                    South Bend  IN        375   31       41          55:01      8:52/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Williams                    North Liberty  IN     359   38       20          47:43      7:42/M
       2    James Lewandowski                 South Bend  IN        373   36       27          49:59      8:04/M
       3    Peter Timler                      South Bend  IN        357   37       37          53:12      8:35/M
       4    Mark Groshans                     Osceola  IN           323   38       39          53:42      8:40/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Smith                        Bremen  IN            354   41        8          44:20      7:09/M
       2    Earl Arwen Trout                  Mishawaka  IN         377   42       12          45:07      7:17/M
       3    Christopher Papai                 South Bend  IN        344   43       17          46:24      7:29/M
       4    Cyprian Gardine                   South Bend  IN        318   42       23          47:53      7:43/M
       5    Mark Curtis                       Mishawaka  IN         382   42       31          50:50      8:12/M
       6    Randy Smith                       South Bend  IN        380   42       49          57:32      9:17/M
       7    Mark Grabill                      Elkhart  IN           319   40       56          58:44      9:28/M
       8    Armando Lopez                     South Bend  IN        338   43       69        1:05:51     10:37/M
       9    Matthew Gray                      Niles  MI             320   41       70        1:08:05     10:59/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Willard                     Elkhart  IN           385   46       18          46:47      7:33/M
       2    Stephen Messick                   Goshen  IN            341   46       21          47:48      7:43/M
       3    Floyd Borkholder                  Bremen  IN            306   46       35          52:56      8:32/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Wort                        Michigan City  IN     362   52        6          41:46      6:44/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marlin Howe                       Niles  MI             379   58       10          44:46      7:13/M
       2    Neal Wosniak                      Niles  MI             364   59       15          45:48      7:23/M
       3    Charles Shore                     Niles  MI             381   55       28          50:18      8:07/M
       4    Mark Jamieson                     South Bend  IN        328   59       60          59:12      9:33/M
       5    Gary Briscoe                      Mishawaka  IN         308   59       63        1:00:30      9:45/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Runyon                      South Bend  IN        347   61       13          45:31      7:20/M
       2    Steve Lacluyse                    Granger  IN           334   63       24          48:37      7:50/M
       3    Harlan Conley                     South Bend  IN        311   61       25          48:56      7:54/M
       4    Paul Goetz                        South Bend  IN        376   64       50          57:37      9:18/M
       5    Stephen Drendall                  South Bend  IN        370   61       62        1:00:10      9:42/M
       6    Michael Gray                      Niles  MI             321   63       71        1:08:05     10:59/M