Fall Frolic 2013

5K

Age Group Results

October 12, 2013


Results by Race Services Company

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frances Mullen                    Granger  IN            92    1        5          18:56      6:06/M
       2    Andrea Korzan                     Mishawaka  IN         216   23       12          21:37      6:58/M
       3    Christine Anderson                South Bend  IN          2   35       17          22:08      7:08/M

Female 11 & Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hailey Casper                     Plymouth  IN           25   11      104          31:07     10:02/M
       2    Cameron Crothers                  South Bend  IN        178   10      121          32:53     10:36/M
       3    Mikaela Schramski                 Osceola  IN           115   11      130          33:59     10:58/M
       4    Rose Peterson                     Granger  IN           177    8      145          36:23     11:44/M
       5    Emily Yoder                       Niles  MI             159   11      151          37:23     12:04/M
       6    Madeline Wagman                   Granger  IN           148    1      174          39:58     12:54/M
       7    Becca Wagman                      Granger  IN           145    3      175          39:58     12:54/M
       8    Anita Hartland                    Granger  IN            61    8      197          59:46     19:17/M
       9    Emma Boyles                       Niles  MI             189    7      198          59:46     19:17/M

Female 12 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Trumble                     Elkhart  IN           223   15       30          23:36      7:37/M
       2    Whitney Wolfe                     Nappanee  IN          158   12       35          23:47      7:40/M
       3    Alexandria Feighner               Elkhart  IN            43   15       39          24:48      8:00/M
       4    Caroline Peterson                 Granger  IN           166   15       43          25:02      8:05/M
       5    Abigail Crothers                  South Bend  IN        171   13       48          25:41      8:17/M
       6    Madeleine McTigne                 Mishawaka  IN         206   15       54          26:16      8:28/M
       7    Mackenzie Drury                   South Bend  IN         41   13       58          26:24      8:31/M
       8    Evie Cressy                       Mishawaka  IN          32   13       73          27:38      8:55/M
       9    Margaret Cummings                 South Bend  IN        221   13      105          31:29     10:09/M
      10    Mariah Smith                      South Bend  IN        215   15      139          35:23     11:25/M
      11    Bridget Anzelc                    Mishawaka  IN           5   12      155          37:30     12:06/M
      12    Audrey Delano                     Union  MI              36   12      162          38:28     12:25/M
      13    Novali Centellas                  South Bend  IN         29   12      163          38:35     12:27/M
      14    Margaret Peterson                 Granger  IN           167   14      166          38:41     12:29/M
      15    Cassidy Martenson                 Granger  IN            27   12      170          39:44     12:49/M
      16    Annie Poorman                     Granger  IN           100   12      171          39:45     12:49/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elyse Soisson                     South Bend  IN        142   17       27          23:09      7:28/M
       2    Nicole Nyers                      Granger  IN           228   19       49          25:44      8:18/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Miller                     Mishawaka  IN          86   24       20          22:35      7:17/M
       2    Olenka Bilyk                      Granger  IN            14   27       51          26:12      8:27/M
       3    Maggie Cressy                     Mishawaka  IN         224   21       72          27:38      8:55/M
       4    Kelsey Weeks                      Osceola  IN           212   22       79          28:13      9:06/M
       5    Angel Howard                      Mishawaka  IN          66   22       83          28:51      9:18/M
       6    Jennifer Dentino                  South Bend  IN        211   29      100          30:40      9:54/M
       7    Rachael Storm                     Niles  MI             356   29      117          32:33     10:30/M
       8    Elizabeth Davis                   Bristol  IN            34   25      120          32:50     10:35/M
       9    Shanna Frische-Mouri              Osceola  IN            50   26      128          33:55     10:56/M
      10    Cayla Kedik                       South Bend  IN         72   28      146          36:28     11:46/M
      11    Ashley Johnston                   South Bend  IN         71   26      148          37:03     11:57/M
      12    Brenda Mueller                    Mishawaka  IN          90   29      158          37:48     12:12/M
      13    Tina Davidhizar                   Elkhart  IN            33   29      159          37:50     12:12/M
      14    Amy Callis                        South Bend  IN         24   28      185          47:10     15:13/M
      15    Elizabeth Shreve                  Mishawaka  IN         122   21      186          47:11     15:13/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bente Royer                       South Bend  IN        108   33       78          28:00      9:02/M
       2    Christy Savage                    Mishawaka  IN         112   32       92          29:18      9:27/M
       3    Elisa Mabry                       South Bend  IN        202   30       93          29:36      9:33/M
       4    Kathryn Meier                     Mishawaka  IN          84   34      103          30:57      9:59/M
       5    Katherine Jankowski               Pittsburgh  PA         69   34      106          31:33     10:11/M
       6    Geriann Druyos                    South Bend  IN        184   31      107          31:35     10:11/M
       7    Kate Tapper                       South Bend  IN        136   34      109          31:53     10:17/M
       8    Robyn Peterson                    Niles  MI              96   32      118          32:34     10:30/M
       9    Tiffany Szymarek                  Granger  IN           133   32      119          32:48     10:35/M
      10    Janelle Reese                     South Bend  IN        170   34      122          32:53     10:36/M
      11    Sarah Bonebrake                   Mishawaka  IN          18   31      126          33:38     10:51/M
      12    Sheila Timler                     South Bend  IN        139   32      143          35:49     11:33/M
      13    Molly Bland                       South Bend  IN         16   31      150          37:07     11:58/M
      14    Jamie Wagman                      Granger  IN           147   34      172          39:57     12:53/M
      15    Lindsay Tomkiewicz                Osceola  IN           140   33      177          40:45     13:09/M
      16    Carolyne Bidlack                  South Bend  IN        168   31      190          50:13     16:12/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sonya Wolfe                       Nappanee  IN          157   37       34          23:46      7:40/M
       2    Missy Biek                        Elkhart  IN            13   38       59          26:26      8:32/M
       3    Kara Front                        Granger  IN            51   35       61          26:31      8:33/M
       4    Allison Biek                      Granger  IN            12   38       75          27:42      8:56/M
       5    Elise Davis                       Gosh  IN              185   37       81          28:39      9:15/M
       6    Karen Putt                        South Bend  IN        102   39       91          29:17      9:27/M
       7    Leah Bradley                      Granger  IN            21   37      114          32:20     10:26/M
       8    Jennifer Snyder                   Granger  IN           126   37      115          32:20     10:26/M
       9    Gail Werntz                       Osceola  IN           149   35      136          34:24     11:06/M
      10    Obie Clifford                     Granger  IN           217   39      184          45:02     14:32/M
      11    Brenda Mullen                     Granger  IN            91   35      192          54:45     17:40/M
      12    Denise Lulic                      Granger  IN            80   35      194          55:50     18:01/M
      13    Emilia Hartland                   Grovertown  IN         62   38      199          59:48     19:17/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Delano                     Union Pier  MI         37   43       96          30:06      9:43/M
       2    Amy Gardine                       South Bend  IN         54   41       98          30:14      9:45/M
       3    Katrina Godzisz                   Elkhart  IN            58   42      101          30:50      9:57/M
       4    Kathleen Cummings                 South Bend  IN        222   42      108          31:42     10:14/M
       5    Amber Petras                      Granger  IN            97   40      129          33:59     10:58/M
       6    Katherine Wittenbrink             South Bend  IN        156   40      134          34:22     11:05/M
       7    Kiera Doster                      Saint Charles  IL     220   40      135          34:22     11:05/M
       8    Julie McLellan                    Wayland  MI            83   40      138          35:06     11:19/M
       9    Barbara Loucks                    Elkhart  IN            78   44      142          35:44     11:32/M
      10    Kari Hatch                        Granger  IN           198   43      152          37:24     12:04/M
      11    Jennifer Sidorowicz               Granger  IN           123   40      154          37:30     12:06/M
      12    Javaughn Fernanders               South Bend  IN         45   43      181          43:39     14:05/M
      13    Colleen Hensel                    Mishawaka  IN          64   43      182          44:32     14:22/M
      14    Melissa Rightley                  South Bend  IN        107   42      183          44:33     14:22/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ewa Wilczynska                    Granger  IN           151   45       31          23:37      7:37/M
       2    Christa Leevan                    Granger  IN            75   47       94          29:40      9:34/M
       3    Amy Cavender                      Notre Dame  IN         28   45       99          30:19      9:47/M
       4    Sherri Molen                      Elkhart  IN            87   48      131          34:01     10:58/M
       5    Jennifer Houk                     South Bend  IN        205   47      160          38:06     12:17/M
       6    Cathy Teeter                      Cassopolis  MI        137   48      169          39:31     12:45/M
       7    Denise Smith                      Dowagiac  MI          125   48      180          41:49     13:29/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacey Vanklaveren                Granger  IN           144   53      144          36:13     11:41/M
       2    Linda Jamieson                    South Bend  IN         68   54      179          41:39     13:26/M
       3    Judith Hill                       Niles  MI             183   54      188          50:13     16:12/M
       4    Spyro Sinis-Terezis               Granger  IN           230   52      196          55:56     18:03/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Wozniak                    Niles  MI             208   57       74          27:40      8:55/M
       2    Lynn Saratore                     Deerfield  IL         111   56       87          29:02      9:22/M
       3    Jean Storm                        Niles  MI             132   57      116          32:32     10:30/M
       4    Vicki Gnoth                       South Bend  IN         57   59      124          33:05     10:40/M
       5    Jean Morrison                     Mishawaka  IN          89   57      133          34:16     11:03/M
       6    Pennie Butterworth                Niles  MI              22   55      156          37:44     12:10/M
       7    Terry Wiley                       Elkhart  IN           152   55      187          48:34     15:40/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Jester                       Mishawaka  IN          70   63      137          34:48     11:14/M
       2    Joan Platz                        Middlebury  IN         99   62      165          38:41     12:29/M

Female 65 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Finney                      South Bend  IN         46   65      153          37:26     12:05/M
       2    Tina Assimos                                            229   65      195          55:54     18:02/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Kowalski                   South Bend  IN        209   28        1          16:29      5:19/M
       2    Jonathan Harley                   Granger  IN            60   13        2          18:01      5:49/M
       3    Ken Chudzicki                     North Liberty  IN     213   42        3          18:28      5:57/M

Male 11 & Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Camilleri                 South Bend  IN        191    7       45          25:09      8:07/M
       2    Jude Reynolds                     Elkhart  IN           104    9       53          26:16      8:28/M
       3    Jade Tapper                       South Bend  IN        134   11       56          26:18      8:29/M
       4    Oliver Biek                       Granger  IN           194    8       60          26:26      8:32/M
       5    Elliot Sakimoto                   South Bend  IN        110   10       65          27:02      8:43/M
       6    James Tapper                      South Bend  IN        135    8       85          28:58      9:21/M
       7    Matthew Voor                      Mishawaka  IN         181    8       88          29:02      9:22/M
       8    Matthew Godzisz                   Elkhart  IN            59    8      102          30:50      9:57/M
       9    Will Hunter                       Granger  IN           199    9      112          32:17     10:25/M
      10    Max Marquez                       South Bend  IN        570    9      147          36:43     11:51/M
      11    Carson Zhu                        Granger  IN           160    7      161          38:27     12:24/M
      12    Adam Peterson                     Granger  IN           180    5      167          38:41     12:29/M
      13    Christian Bidlack                 South Bend  IN        173    4      189          50:13     16:12/M

Male 12 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Will Ernzen                       Granger  IN           169   13       62          26:47      8:38/M
       2    Blake Crothers                    South Bend  IN        172   12       89          29:04      9:23/M
       3    Carlton Smith                     South Bend  IN        214   13       97          30:08      9:43/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hunter Sexton                     Granger  IN           117   16        8          20:01      6:27/M
       2    Abraham Siafia                    South Bend  IN        219   17       13          21:41      7:00/M
       3    Mitchell Nyers                    Granger  IN           226   17       14          21:47      7:02/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cole Reese                        Granger  IN           103   25       10          21:01      6:47/M
       2    Justin Glick                      Goshen  IN             56   29       19          22:35      7:17/M
       3    Duane McFarland                   South Bend  IN         82   23       22          22:51      7:22/M
       4    Joel Valenzuela                   Elkhart  IN           143   25       47          25:12      8:08/M
       5    Bobby Hensley                     Mishawaka  IN          65   27       63          26:47      8:38/M
       6    Lane Davis                        Bristol  IN            35   25       67          27:14      8:47/M
       7    Thomas Tschida                    Granger  IN           141   27       69          27:16      8:48/M
       8    Nathan Heffner                    South Bend  IN         63   27       70          27:30      8:52/M
       9    Paul Frische-Mouri                Osceola  IN            49   27       71          27:35      8:54/M
      10    Craig Kinnear                     South Bend  IN        218   29       77          27:59      9:02/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan McCrea                   Niles  MI             197   32        7          19:31      6:18/M
       2    Gary Riggs                        Granger  IN           106   34       11          21:34      6:57/M
       3    Pete Gaffney                      South Bend  IN         52   30       28          23:26      7:34/M
       4    James Solarek                     Granger  IN           129   31       33          23:45      7:40/M
       5    George Thomas  I I                South Bend  IN        201   33       40          24:54      8:02/M
       6    Nicholas Robert Stopczynski       South Bend  IN        207   34       68          27:15      8:47/M
       7    Stephen Morgan                    South Bend  IN         88   33       76          27:58      9:01/M
       8    Jordan Willsey                    Mishawaka  IN         155   31       90          29:05      9:23/M
       9    Douglas Anderson                  South Bend  IN          3   34      110          31:55     10:18/M
      10    Philip Meyerdierks                South Bend  IN         85   31      149          37:04     11:57/M
      11    Jake Wagman                       Granger  IN           146   34      173          39:58     12:54/M
      12    Jared Bidlack                     South Bend  IN        176   34      176          40:18     13:00/M
      13    Michael Werntz                    Osceola  IN           150   34      178          41:37     13:25/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Casper                       Plymouth  IN           26   39        6          19:17      6:13/M
       2    Leon Liggitt                      Lakeville  IN          76   35       37          24:39      7:57/M
       3    Alex Banday                       South Bend  IN        195   36       41          24:56      8:03/M
       4    Corey Luczynski                   Mishawaka  IN          79   35       42          24:58      8:03/M
       5    Jeffrey Zwart                     South Bend  IN        163   38       44          25:05      8:05/M
       6    George Kim                        South Bend  IN         73   38       50          25:56      8:22/M
       7    Gary Savage                       Mishawaka  IN         113   37       86          29:01      9:22/M
       8    Sam Centellas                     South Bend  IN         30   35      164          38:35     12:27/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Sommers                      Elkhart  IN           130   41        9          20:28      6:36/M
       2    Danny Balos                       Niles  MI              10   41       21          22:35      7:17/M
       3    Sean Allen                        South Bend  IN          1   41       29          23:26      7:34/M
       4    Steve Camilleri                   South Bend  IN        192   41       46          25:10      8:07/M
       5    Waylon Peterson                   Granger  IN           175   44       52          26:16      8:28/M
       6    Dean Ernzen                       Granger  IN           165   43       64          26:47      8:38/M
       7    Robert Price                      Elkhart  IN           101   43       80          28:20      9:08/M
       8    Doug Sexton                       Granger  IN           116   44       84          28:52      9:19/M
       9    Earle Perez                       South Bend  IN         95   44       95          30:04      9:42/M
      10    Toby Caudill                      Union  MI             196   43      123          32:57     10:38/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Nyers                        Granger  IN           227   49       23          22:57      7:24/M
       2    Ricardo Garcia                    Kitts Hill  OH         53   45       57          26:23      8:31/M
       3    Chuck Flanagan                    Granger  IN            48   48       82          28:50      9:18/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garry Harrington                                        210   50        4          18:29      5:58/M
       2    Ruben Falcon                      Goshen  IN             42   54       15          21:48      7:02/M
       3    James Boyles                      Niles  MI             186   52       18          22:30      7:15/M
       4    Kevin Bradford                    South Bend  IN         19   52       55          26:17      8:29/M
       5    Steve Hunter                      Granger  IN           200   51      113          32:19     10:25/M
       6    Jay Butterfield                   Mishawaka  IN         225   52      157          37:47     12:11/M
       7    Brian Kerns                       Goshen  IN            332   53      193          55:43     17:58/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Stalcup                     Osceola  IN           131   55       24          22:59      7:25/M
       2    Tom Soisson                       South Bend  IN        127   55       26          23:09      7:28/M
       3    Donald Manning                    Mishawaka  IN          81   57       38          24:46      7:59/M
       4    Douglas Neumann                   South Bend  IN         94   56      140          35:27     11:26/M
       5    Earl Schimmel                     Mill Creek  IN        114   59      141          35:28     11:26/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arvil Howe                        South Bend  IN         67   62       25          23:07      7:27/M
       2    Bill Thistlethwaite               White Pigeon  MI      138   60       32          23:43      7:39/M
       3    Lawrence Rusk                     South Bend  IN        109   61       36          24:33      7:55/M
       4    Wayne Drescher                    Mishawaka  IN          40   62       66          27:07      8:45/M
       5    Ernest Bird                       Osceola  IN            15   60      111          32:00     10:19/M

Male 65 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Lauer                     Edwardsburg  IN       190   65       16          22:08      7:08/M
       2    Dave Ferency                      South Bend  IN         44   70      125          33:38     10:51/M
       3    Manoochehr Zomorodian             Irvine  CA            161   71      127          33:54     10:56/M
       4    Warren Linn                       Elkhart  IN            77   71      132          34:14     11:03/M
       5    Dave Sheedy                       South Bend  IN        119   75      168          39:04     12:36/M
       6    Everett Finney                    South Bend  IN         47   66      191          52:02     16:47/M