FIRSTTRY & FASTTRY TRIATHLON
JUNE 22, 2013
LINDEN, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

FASTTRY RESULTS



MALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 690 Derrick Fries 60 1 5:05 0:37 2 23:50 0:31 7 14:25 44:25



FEMALE OVERALL WINNER

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 867 Lisa Veneziano 49 24 10:16 1:11 1 26:03 0:30 1 13:03 51:01


MALE MASTERS

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 765 Mike McDowell 65 1 6:12 1:06 1 23:00 1:09 4 14:58 46:23


FEMALE MASTERS

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 706 Marla Hayden 43 4 8:15 1:32 1 29:28 0:46 1 16:41 56:41


MALE AGE GROUP: 1 - 13

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP: 1 - 13

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 53 865 Morgan Turk 12 1 8:32 2:08 1 35:35 1:28 1 15:37 1:03:17
2 84 796 Serena Orsini 13 2 10:45 3:51 2 45:48 2:18 2 24:15 1:26:55


MALE AGE GROUP: 14 - 16

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 616 Andy Bennett 16 1 7:02 2:01 1 26:26 0:40 1 12:31 48:37
2 55 890 Skyler Zieske 14 2 7:21 2:03 2 34:00 1:10 2 19:18 1:03:50
3 66 757 Matt Maldonado 16 3 11:29 1:41 3 35:02 0:31 3 20:08 1:08:50


FEMALE AGE GROUP: 14 - 16

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 19 692 Hannah Gallamore 16 1 5:44 2:27 1 30:35 0:46 1 16:19 55:50
2 38 729 Amanda Keller 14 2 6:10 1:41 2 31:06 1:07 2 20:42 1:00:45


MALE AGE GROUP: 17 - 19

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


FEMALE AGE GROUP: 17 - 19

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final


MALE AGE GROUP: 20 - 29

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 618 Kirk Bennett 20 1 6:06 2:38 1 27:19 0:46 1 12:23 49:10
2 22 669 Adam Dietz 21 3 7:38 1:43 4 32:20 0:39 3 14:33 56:51
3 24 788 Wayne Newman 28 2 7:26 1:49 2 31:12 0:49 4 16:57 58:10
4 32 833 Benjamin Schoener 27 4 10:36 2:20 3 31:39 0:46 2 14:33 59:52


FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 45 672 Lacey Dixon 29 1 7:10 1:15 1 32:18 1:02 1 20:12 1:01:54
2 78 736 Sarah Konieczka 21 4 12:48 2:00 2 38:22 1:36 3 22:08 1:16:52
3 81 851 Elizabeth Smith 21 2 7:56 2:29 4 45:34 1:02 4 24:51 1:21:49
4 83 853 Amber Snider 26 3 11:39 6:34 3 42:17 1:39 2 20:47 1:22:54


MALE AGE GROUP: 30 - 39

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 739 Brandon Langston 30 1 5:21 1:38 4 28:19 0:52 1 13:51 49:58
2 7 682 Chris Fahner 30 4 6:58 1:01 1 25:40 0:43 3 15:42 50:02
3 9 831 Matt Schartow 37 3 6:05 1:03 2 27:48 0:49 2 15:24 51:06
4 14 661 Daniel Davis 36 2 5:30 1:45 5 28:34 1:17 7 16:51 53:55
5 18 612 Wylie Barz 36 7 7:39 1:15 3 28:18 1:03 9 17:17 55:30
6 29 696 John Gebhard 38 11 8:44 2:44 6 30:00 0:31 10 17:32 59:29
7 33 774 Dane Miller 33 9 8:01 2:30 8 32:41 0:40 4 16:05 59:55
8 37 639 Jeremy Brown 37 5 7:07 1:40 11 34:17 0:46 8 16:51 1:00:41
9 39 769 Wesley Meckstroth 38 10 8:32 2:08 9 32:48 0:35 6 16:49 1:00:50
10 42 742 Greg Larson 39 8 7:49 2:53 7 32:30 1:37 5 16:28 1:01:16
11 57 671 Brian Dixon 31 6 7:37 2:14 10 33:42 1:47 11 19:11 1:04:29


FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 721 Carrie Juratich 33 3 8:16 1:45 2 31:30 0:43 3 17:11 59:23
2 31 644 Tammy Carlson-Gregory 34 1 7:35 1:30 7 34:55 0:35 1 15:07 59:40
3 34 723 Kelly Kachnowski 34 8 9:14 1:39 1 30:55 0:45 4 17:37 1:00:08
4 49 843 Erin Shirey 30 5 8:37 1:26 3 31:33 0:56 5 19:38 1:02:08
5 50 795 Donna Orsini 35 6 8:48 1:13 6 34:28 1:46 2 16:17 1:02:31
6 52 653 Stephanie Clifford 38 4 8:32 1:25 4 32:00 1:11 6 19:48 1:02:54
7 64 804 Dr. Erica Peabody 36 9 9:35 1:36 5 33:06 1:33 8 21:58 1:07:46
8 70 895 Krista Gebhard 30 10 11:10 1:33 8 35:35 0:40 9 22:46 1:11:43
9 77 858 Margaret Tingley 34 7 9:05 4:26 10 40:52 2:10 7 20:13 1:16:45
10 82 608 Beki Anderson 31 2 8:09 1:43 9 37:45 2:00 10 32:59 1:22:34


MALE AGE GROUP: 40 - 49

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 755 Ernest Mack 45 2 6:53 1:45 6 28:59 0:32 1 13:56 52:03
2 11 705 Jeff Hayden 41 3 6:54 1:43 5 28:41 0:27 2 15:05 52:48
3 15 604 Mark Alexander 45 7 7:33 2:20 1 26:00 1:28 5 16:41 54:00
4 16 727 Richard Kalkman 46 11 8:27 0:52 4 28:12 0:53 3 16:05 54:27
5 17 834 Michael Schultz 41 9 7:59 2:00 2 27:02 1:56 4 16:18 55:13
6 20 756 Joseph Macksood 48 6 7:19 1:59 3 27:36 1:31 6 17:35 55:57
7 25 712 Chris Holmes 41 10 8:16 1:30 7 29:07 58:28
8 30 726 Joe Kalkman 45 5 7:16 1:45 10 31:10 1:10 8 18:17 59:37
9 36 605 Mark Alexander 45 1 6:51 2:34 8 29:17 0:38 11 21:03 1:00:21
10 40 745 Lh Lee 48 12 8:54 2:11 9 30:22 1:51 7 17:39 1:00:54
11 51 881 Thomas Wixson 48 8 7:54 1:46 12 32:54 0:40 9 19:39 1:02:51
12 62 846 Ron Sluyter Ii 42 4 7:16 1:24 13 34:42 0:51 12 22:39 1:06:49
13 65 826 John Roth 44 13 9:03 1:55 11 32:31 2:39 13 22:39 1:08:45
14 73 722 Francis Justice 46 14 13:26 3:09 14 36:13 1:10 10 19:42 1:13:39
15 86 797 Stephen Orsini 41 15 35:45 3:54 15 45:46 2:18 14 24:15 1:51:57


FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 886 Cathy Wylie 47 5 9:05 1:18 1 29:34 0:35 3 18:05 58:35
2 27 629 Valerie Bowman 43 2 7:36 0:59 2 31:26 58:49
3 43 713 Liz Horton 47 1 7:23 1:23 4 33:23 0:55 4 18:33 1:01:35
4 47 603 Karen Alexander 46 4 8:58 2:27 3 32:48 1:05 1 16:44 1:02:00
5 60 730 Kelly Keller 47 3 8:04 2:15 6 34:29 1:38 5 19:28 1:05:53
6 61 648 Janeth Cetera-Thomas 46 6 9:21 2:04 7 36:26 1:30 2 17:26 1:06:44
7 68 735 Lori Konieczka 49 7 10:28 1:56 5 33:48 2:01 6 22:14 1:10:25


MALE AGE GROUP: 50 - 59

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 731 Bill Khan 51 2 7:17 1:32 3 28:06 0:37 1 12:14 49:43
2 12 889 Robert Zendler, Ii 57 6 9:17 2:06 2 26:44 1:28 2 13:43 53:16
3 13 683 Dave Fejedelem 52 10 10:25 1:18 1 25:49 0:52 4 15:31 53:52
4 23 615 James Bence 56 1 6:28 1:19 5 30:05 2:02 6 17:37 57:29
5 35 794 John O'Neill 54 8 9:48 2:14 4 29:06 0:39 7 18:30 1:00:15
6 41 718 John Jerome 57 3 7:47 2:36 7 31:12 0:50 8 18:36 1:00:58
7 44 709 Steve Hernandez 58 9 10:00 1:02 6 30:43 0:33 9 19:24 1:01:41
8 56 703 Tony Handlin 57 7 9:46 2:36 8 33:49 1:49 5 15:57 1:03:56
9 63 676 Dave Drouillard 52 4 7:48 1:31 9 35:51 1:16 12 20:41 1:07:04
10 67 720 Kurt Joss 56 5 8:51 2:26 10 37:09 0:48 11 20:39 1:09:52
11 69 700 Marvin Guitar 57 12 12:47 4:22 12 37:52 0:46 3 15:19 1:11:03
12 71 602 Tariq Afzal 54 11 10:59 2:12 11 37:39 0:51 10 20:25 1:12:04


FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 667 Arlene Dietrich 50 1 9:31 1:24 1 30:36 1:19 1 20:32 1:03:20
2 72 621 Barbara Bidigare 54 2 9:58 1:51 3 36:24 0:45 2 23:15 1:12:11
3 74 708 Cyndi Hernandez 56 3 10:24 2:13 2 35:16 1:23 4 25:05 1:14:19
4 80 852 Rosemary Smith 56 4 12:27 2:39 4 38:56 0:49 3 24:04 1:18:54


MALE AGE GROUP: 60 - 69

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 46 827 John Roth 68 3 9:05 1:58 1 27:39 1:17 3 21:59 1:01:55
2 48 850 Kirk Smiecinski 61 2 8:42 2:07 2 29:58 2:02 2 19:20 1:02:07
3 59 775 Mark Miller 60 1 8:19 3:20 3 33:27 1:07 1 19:07 1:05:19
4 76 847 Ronld Sluyter 67 4 11:05 2:29 5 37:00 1:45 4 22:33 1:14:51
5 79 677 Dennis Dunfield 64 5 13:13 5:21 4 36:33 1:08 5 22:38 1:18:51


FEMALE AGE GROUP: 60 - 69

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 75 873 Joan Wascha 69 1 10:44 2:46 1 36:01 1:31 1 23:47 1:14:46
2 85 805 Terry Peabody 64 2 11:35 4:16 2 48:47 1:37 2 31:41 1:37:54


MALE AGE GROUP: 70 - 99

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 58 874 Thomas Wascha 70 1 9:41 2:48 1 32:57 2:08 1 17:01 1:04:32


FEMALE AGE GROUP: 70 - 99

Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final